Ruski ambasador: "Duh Sovjetskog Saveza" još uvek proganja Vašington

Anatolij Antonov smatra da su decenijama nakon raspada SSSR-a SAD ciljano radile na stvaranju antiruskog uporišta na ukrajinskoj teritoriji

U odnosima sa Rusijom, Sjedinjene Američke Države i dalje se vode logikom "Hladnog rata"  i teško prihvataju promene na međunarodnoj areni, izjavio je ruski ambasador u Sjedinjenim Američkim Državama Anatolij Antonov za američki list "Njuzvik".

"Čini se da Vašington stalno mora da se afirmiše kroz rivalstvo sa Rusijom. Izgleda da 'duh' Sovjetskog Saveza još uvek hara hodnicima moći u američkoj prestonici, a Hladni rat uopšte nije okončan", rekao je Antonov.

Prema rečima ruskog ambasadora, Sjedinjene Države su vođene osećanjem "izuzetnosti" dale sebi za pravo da stvore oblast nestabilnosti na ruskim granicama. Primetio je da mnogi američki političari i dalje deluju u skladu sa "hladnoratovskim" mentalitetom i teško prihvataju "vraćanje međunarodnog prestiža Rusije" pod rukovodstvom predsednika Vladimira Putina.

"Decenijama nakon raspada Sovjetskog Saveza, SAD su ciljano radile na stvaranju antiruskog uporišta na ukrajinskoj teritoriji. Kroz nevladine organizacije i direktnu intervenciju u političke procese u Ukrajini, Amerikanci su pomogli da čak i školska deca osećaju neprijateljstvo prema svemu ruskom", rekao je on.

U kontekstu sukoba u Ukrajini, šef ruske diplomatske misije je primetio da Vašington ima naviku da konsoliduje društvo unutar SAD i u zapadnom taboru u celini oko imidža "spoljnog neprijatelja" koji podriva vrednosti demokratskog sveta.

"Krivica za sopstvene probleme i pogrešne procene uvek se može prebaciti na Rusku Federaciju, ona uvek može da se iskoristi kako bi se opravdala neviđena vojna potrošnja. Osim toga, pod izgovorom dešavanja u Ukrajini, administracija ruši obostrano korisne veze između Rusije i Evrope, čineći je potpuno zavisnom od Vašingtona", rekao je ruski ambasador.

On je naglasio da će biti potrebno mnogo vremena da se izgradi multipolarni svet, a, kao deo tog složenog puta, Rusija i SAD moraju da poštuju snagu jedna druge.

Ranije ovog meseca, Antonov je rekao da bi, umesto da eskalira trenutnu situaciju neosnovanim optužbama, Vašington trebalo da razmotri da li su njegovi odnosi sa Moskvom u skladu sa međunarodnim obavezama.

Ukrajinska kriza - prekretnica u istoriji međunarodnih odnosa

"Ukrajinska kriza postaje, bez preterivanja, prekretnica u istoriji međunarodnih odnosa", rekao je ruski ambasador.

Antonov je rekao da je razvoj događaja u proteklih osam godina, počevši od 2014. godine pobunom koja je dovela na vlast prozapadnu vladu u Kijevu i promoskovsku separatističku pobunu u istočnoj Ukrajini, predmet skrupuloznog proučavanja diplomata, analitičara , i politikologa i biće široko odraženo u istorijskim knjigama.

Osvrćući se na verziju Kremlja o događajima koji su usledili otkako je Rusija pokrenula ono što se naziva specijalnom vojnom operacijom u cilju "demilitarizacije" i "denacifikacije" Ukrajine, on je izrazio uverenje da će "herojska borba Rusa protiv nacizma biti upamćena u raznim delovima naše planete".

Ovaj napor, rekao je on, predstavlja nastavak sovjetske borbe protiv "smeđe kuge" nacističke Nemačke tokom Drugog svetskog rata.

Vašington je podržao narativ Kijeva, tvrdeći da je sukob nezakonit, ničim izazvan i neopravdano pokrenut protiv susedne zemlje koja je samo želela da se pridruži zapadnim blokovima - Severnoatlantskom savezu (NATO) i Evropskoj uniji. U međuvremenu, američki i ukrajinski zvaničnici su odlučno odbacili bilo kakve veze između trenutnog rata i nacizma.

"Zašto je Vašingtonu bilo toliko važno da stvori oblast nestabilnosti na našim granicama? Na kraju krajeva, Rusija je već bila izuzetno oslabljena kao rezultat događaja iz 1991. godine i živela je u teškim vremenima i nije mogla da se takmiči sa Sjedinjenim Državama" upitao je Antonov.

Rusija je godinama upozoravala na problem nacifikacije Ukrajine i poručivala da neće tolerisati širenje NATO saveza na istok i militarizacije Ukrajine.