RT izražava snažnu ogorčenost zbog Uneskovog nacrta "Izveštaj o bezbednosti novinara i opasnosti od nekažnjivosti", kritikujući kontinuirano zanemarivanje brige o bezbednosti ruskih novinara od strane ove međunarodne organizacije.
U nacrtu izveštaja posebno se izostavljaju brojni nasilni incidenti nad novinarima RT-a i drugih ruskih medija, uključujući ubistva i pokušaje ubistva, navodi se u saopštenju naše medijske kuće.
Kako se dodaje, među zanemarenim slučajevima je atentat u aprilu 2022. čija je meta bila glavna urednica RT-a Margarita Simonjan i pet drugih istaknutih ruskih novinara, što je navodno organizovala Ukrajinska služba bezbednosti (SBU).
RT je poslao pismo ovoj organizaciji, naglašavajući ono što smatra neuspehom Uneska, a to je da održi neutralnost, pozivajući organizaciju da obezbedi jednak tretman za sve narode i da u buduće izveštaje uključi slučajeve koji uključuju ruske novinare.
Predsednik Saveza novinara Rusije Vladimir Solovjov i šef moskovskog ogranka Saveza novinara Rusije Pavel Gusev uputili su pismo generalnoj direktorki Uneska Odri Azule u vezi sa njenim nacrtom pomenutog izveštaja, objavljeno je na sajtu Saveza novinara Rusije.
Prethodno je predsednik SNR Vladimir Solovjov rekao za RIA Novosti da će u ponedeljak pripremiti pismo Unesku zbog izostavljanja imena postradalih ruskih novinara.
"Savez novinara Rusije izražava ogorčenje zbog situacije oko Vašeg nacrta izveštaja na temu 'Bezbednost novinara i problem nekažnjivosti za 2022-2023.' Sa ogorčenjem konstatujemo da izveštaj ne sadrži informacije o ruskim novinarima ubijenim ili povređenim u obavljanju profesionalne dužnosti u poslednje dve godine", navodi se u pismu.
Činjenica da imena preminulih ruskih novinara nisu uvrštena u izveštaj "pokreće ozbiljna pitanja" o objektivnosti i nepristrasnosti pristupa autora izveštaja, s obzirom na brojne dokaze o napadima, pretnjama i ubijanju ruskih novinara i medijskih radnika, naglašavaju autori pisma.
"Trenutna situacija stvara osećaj da se Unesko udaljava od svoje misije međunarodne organizacije koja štiti slobodu govora i prava svih novinara, a zapravo deluje u skladu sa ispolitizovanim stavovima pojedinih antiruski raspoloženih država i blokova", zaključuje se u pismu.
Savez novinara Rusije insistira na reviziji sadržaja izveštaja i uključivanju u njega objektivnih podataka "o našim poginulim kolegama, kao i o ruskim novinarima koji su bili izloženi nasilju, pretnjama i represiji u nizu takozvanih 'demokratskih' zemalja EU".
Prethodno se na sajtu Uneska pojavio izveštaj gde Unesko poziva sve države da ispune svoje obaveze da okončaju nekažnjivost za ubistva novinara. Prema novom Uneskovom izveštaju, nivo nekažnjivosti je i dalje visok i iznosi 85%. Tokom šest godina, ova cifra se smanjila za samo 4%.