RT Balkan analiza: Šta donosi i zašto je baš sada ažurirana nuklearna doktrina Ruske Federacije
Predsednik Rusije Vladimir Putin odobrio je osnove državne politike u oblasti nuklearnog odvraćanja. Glavni princip doktrine ostao je nepromenjen, jer je primena najjačeg oružja i dalje krajnja mera zaštite suvereniteta zemlje. Međutim, Moskva je ubrzala promene doktrine, nakon odluke SAD da dozvoli Kijevu da koristi rakete ATACMS, koje imaju radijus do 300 km.
Nova doktrina kao opomena
Zvanična Moskva je počela da govori o promeni nuklearne doktrine još u septembru 2024. godine, dok se poslednjih meseci aktivno radilo na obnovi dokumenta.
Ruski predsednik Vladimir Putin ranije je izjavio da zemlje NATO-a sada razgovaraju ne samo o mogućoj upotrebi zapadnog oružja dugog dometa od strane Kijeva, već odlučuju da li će se direktno uključiti u ukrajinski sukob. Današnji Putinov potpis na novoj deklaraciji je odgovor odlazećoj Bajdenovoj administraciji koja je dozvolila Ukrajini da ispaljuje američke rakete dugog dometa duboko u Rusiju.
Udari zapadnih raketa dugog dometa mogu se okvalifikovati kao napad NATO zemalja. U tom slučaju, Rusija ima pravo da uzvrati oružjem za masovno uništenje protiv Kijeva i glavnih NATO satelita, gde god da se nalaze, naveo je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev.
"Danas je odobrena nova verzija Osnova državne politike u oblasti nuklearnog odvraćanja. Upotreba projektila Alijanse na ovaj način može se okvalifikovati kao napad zemalja bloka na Rusiju. U ovom slučaju se javlja pravo da se uzvrati oružjem za masovno uništenje protiv Kijeva i glavnih NATO satelita, gde god da se nalaze. A ovo je već treći svetski rat. Možda je stari Bajden zaista odlučio da umre graciozno, povevši sa sobom značajan deo čovečanstva", napisao je Medvedev.
Prema ažuriranoj doktrini, Moskva ima pravo da upotrebi nuklearno oružje ukoliko nenuklearna država uz podršku nuklearne države napadne Rusiju ili njene saveznike, koji se prvi put jasno pominju u doktrini. Dakle, napad na Belorusiju ili Demokratsku Narodnu Republiku Koreju znači i napad na Rusiju sa svim pomenutim posledicama. Garant suvereniteta i bezbednosti Rusije i dalje ostaje Nuklearna trijada.
Takođe se navodi da će svaka agresija na Rusiju od strane države koja je član neke vojne koalicije, Moskva smatrati agresijom na nju od strane cele koalicije, što je jasna poruka "odbrambenoj alijansi", to jest NATO-u.
Rusija zadržava pravo da upotrebi nuklearno oružje kao odgovor na upotrebu oružja za masovno uništenje protiv nje ili njenih saveznika. Napad konvencionalnim projektilima, bespilotnim letelicama ili drugim avionima se takođe može smatrati ispunjavanjem ovih kriterijuma, jer je većina savremenih balističkih raketa i borbenih aviona u stanju da nosi nuklearnu bojevu glavu.
"Zašto je ovo bilo potrebno? Trebalo je uskladiti naša osnovna dokumenta sa trenutnim stanjem – to je prva stvar. Drugo, Rusija je oduvek posmatrala nuklearno oružje kao sredstvo odvraćanja, čija je upotreba izuzetno neophodna mera. Nuklearno odvraćanje ima za cilj da obezbedi da potencijalni protivnik shvati neizbežnost odmazde u slučaju agresije na Rusku Federaciju i (ili) njenog saveznika", izjavio je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov.
Među uslovima za upotrebu nuklearnog oružja je i lansiranje balističkih projektila ka Rusiji, kao i ustupanje teritorije i resursa za agresiju na Rusku Federaciju. Važno je napomenuti da odluku o upotrebi nuklearnog oružja donosi predsednik Ruske Federacije, dok ruska državna politika u oblasti nuklearnog odvraćanja je isključivo defanzivne prirode.
Koje nuklearne rakete ima Rusija
RS-24 "jars": Interkontinentalna balistička raketa, mobilna ili bazirana na silosu. Svaka raketa nosi do tri bojeve glave koje se mogu navoditi na različite ciljeve snage po 200 kt. Rusija ima oko 772 bojeve glave za ove rakete.
"Topolj-m": Još jedna interkontinentalna balistička raketa koja se može postaviti na mobilni lanser ili u silose. Nosi jednu bojevu glavu snage 0,8 do 1 mt. Rusija ima 78 raketa u svom arsenalu.
R-36M2/RS-20B "vojvoda": Interkontinentalna balistička raketa, koja može nositi do 10 bojevih glava sa zasebnim navođenjem (zajedno sa mamcima), u zavisnosti od težine. Trenutno postoji nekoliko verzija sa jednom, osam ili deset bojevih glava. Rusija ukupno ima 46 "vojvoda" sa oko 340 bojevih glava.
RS-28 "sarmat": Nova interkontinentalna balistička raketa, sposobna da nosi do 16 bojevih glava (ukoliko se radi o većim može nositi 10), snage do 750 kt. Očekuje se da ukupno 46 "sarmata" bude uvedeno u operativnu upotrebu, dok su prvi raspoređeni još 2023. godine.
"Avangard": U pitanju je HGV (Hypersonic Glide Vehicle) koje se postavlja na rakete "vojvoda" i "sarmat", a zbog njegove velike brzine i manevarskih sposobnosti gotovo ga je nemoguće oboriti dejstvom sistema PVO. Snaga "avangarda" procenjuje se na 0,8 do 2 megatone, a Rusija trenutno ima sedam ovakvih sistema.
RSM-56 "bulava": Podmornička interkontinentalna balistička raketa je okosnica pomorske komponente ruske nuklearne trijade. Svaka raketa nosi 6-10 bojevih glava sa snagom od 100-150 kt (ukupno 576 bojevih glava). Podmornice naoružane "bulavama" patroliraju Severnim morem, Atlantskim i Tihim okeanom, čekajući protivudar.
R-29RMU2 "sineva"/R-29RMU2 "lajner": Podmorničke interkontinentalne balističke rakete koje mogu nositi četiri bojeve glave snage 500 kt, ili 10-12 snage 100 kt. Ukupan arsenal ruske mornarice uključuje oko 320 bojevih glava.
Rusija ima jedan od najvećih nuklearnih arsenala na svetu i razne mogućnosti da "pošalje" najjače oružje u bilo koju tačku sveta. Međutim, Moskva nastoji na tome da se nuklearno oružje koristi samo kao krajnja mera, što određene zemlje shvataju kao slabost, a ne razumnost. Nova nuklearna doktrina Rusije ima za cilj da natera svakog potencijalnog agresora da razmisli, da li želi da započne nuklearni rat gde neće biti pobednika, dok će agresor svakako biti uništen.