Zvanična predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova se osvrnula na "buku koja se podigla u medijima" usled presecanja dva optička komunikaciona kabla na dnu Baltičkog mora i primetila da su vlasti Nemačke i Finske odmah reagovale i objavile da postoji verovatnoća da je sabotažu izvela "određena strana država u okviru njenog tekućeg hibridnog rata", jasno aludirajući na Rusiju.
Švedski organi su započeli istragu koja se vodi sa "visokim prioritetom" i do sada su se uzdržali od komentara, dodala je ona.
"Činilo bi se da se vredi radovati zdravom razumu švedskih vlasti, ali ne", primetila je Zaharova i dodala da pojedini lokalni rusofobi iz sveg glasa viču da iza oštećenja kablova "vrlo verovatno" stoji Rusija i to "uz pomoć brodova koji plove pod kineskom zastavom".
Ti švedski rusofobi nisu sami, u igru je ušla "teška artiljerija", dodala je Zaharova i podsetila da je nemački list "Bild" objavio članak u kojem se navodi da je za to kriv "neki kineski teretni brod sa ruskim kapetanom".
"Kako vam se sviđa ovakav preokret? Pustićemo Rusiju i Kinu da tonu i optužićemo ih za sve teške zločine?", upitala je Zaharova ironično.
Podsetila je na incident od pre godinu dana kada je brod hongkonške registracije "Njunju polar ber" oštetio finsko-nemački gasovod Baltikonektor i kako su i u tome tražili "ruku Moskve", koju, naravno, nisu našli.
"Sigurna sam da je ni ovoga puta neće naći. Očekujemo da će se rusko-kineska histerija koju su podigli okoreli rusofobi brzo stišati. Istraga će ipak biti završena, za razliku od slične u vezi sa Severnim tokom", poručila je ona.
Prema njenim rečima, u Švedskoj još uvek postoje zdravomisleći ljudi svesni da su, s obzirom na vrlo živ pomorski saobraćaj na Baltiku, takvi incidenti neizbežni.
"Ima ih nekoliko stotina godišnje. Razlozi su poznati – ljudski faktor pri sidrenju plovila, nepravilna upotreba podvodne mreže ili jednostavno habanje opreme", navela je ona.
Krivcu Moskve traže samo oni koji moraju da opravdaju finansiranje kijevskog režima iz džepa svojih građana.
"EU i NATO zemlje bi trebalo da sve te milijarde ulažu ne u teroristički kijevski režim već u svoj naučno-tehnološki progres. Tada će im poći za rukom da izbegnu mnoge probleme i neće morati da optužuju ni Ruse, ni Kineze, niti vanzemaljce", zaključila je Zaharova.