Nemačka je počela da se priprema za rat velikih razmera sa Rusijom – izradila je "Nemački operativni plan" od 1.000 stranica, čiji je sadržaj uglavnom tajni, piše list "Frankfurter algemajne cajtung" (FAZ).
"U njemu su navedene sve zgrade i infrastruktura kojima je iz vojnih razloga naročito potrebna zaštita. U slučaju rata na istočnom krilu NATO-a, Nemačka bi postala centar za desetine hiljada, a možda i stotine hiljade vojnika koje treba prevesti na istok", navodi se u materijalu.
Bundesver je nedavno počeo da priprema kompanije za buduću vanrednu situaciju na osnovu ovog tajnog plana, navodi nemački list i precizira da je šef komande savezne države Hamburg Jorn Pliške na sastanku sa predstavnicima nemačkih kompanija predložio da se najmanje pet na svakih sto zaposlenih obuče za vožnju kamiona, da se obezbede zalihe dizel agregata i unapred izradi plan za radnike u slučaju krize.
Ovaj plan se u Bundesveru ne smatra završenim, tamo ga nazivaju "živim dokumentom", odnosno otvorenim za dopune.
Prošle zime je "Bild", pozivajući se na izvesni "tajni dokument" nemačkih oružanih snaga, objavio "plan" kako bi Rusija, prema pretpostavci autora, mogla da napadne istočni bok NATO-a. Nemačko Ministarstvo odbrane je s tim u vezi saopštilo da je razmatranje čak i krajnje malo verovatnih scenarija deo svakodnevnih vojnih aktivnosti.
Zvanična predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je ironično ocenila da je taj "plan moćni prošlogodišnji horoskop za ribe u raku", aludirajući da plan nije inovativan i da će doživeti isti neuspeh poput ukrajinske dugo najavljivane kontraofanzive, koju velikodušno sponzorišu SAD i druge zemlje NATO-a.
Mnogi zapadni zvaničnici upozoravaju svoje građane na navodu pretnju koja dolazi iz Rusije, iako je Moskva više puta isticala da nikada nije imala u planu rat sa NATO zemljama kao i da je Alijansa ta koja se, uprkos datim obećanjima, širi ka istoku.
Direktor Ruske spoljne obaveštajne službe Sergej Nariškin je objasnio da Zapad, govoreći o navodnim planovima Rusije da napade NATO, zapravo pokušava da zastraši Moskvu potencijalnim direktnim oružanim sukobim sa Alijansom i da je primora da odustane od ciljeva SVO, ali to se neće desiti.
Kako je objasnio, u pitanju je informacioni rat.
Poslednjih godina Rusija ukazuje na nezapamćenu aktivnost NATO zemalja na svojim zapadnim granicama. NATO nastavlja da se širi i to naziva "odvraćanjem od ruske agresije". Moskva je više puta izražavala zabrinutost zbog gomilanja snaga Alijanse u Evropi i Aziji. Kremlj je napomenuo da Rusija nikome ne preti, ali da neće ignorisati akcije koje su potencijalno opasne po njene interese.