Kina utrostručila uvoz uranijuma iz Rusije, Amerika smanjila

Moskva je ranije zabranila izvoz strateški važnog nuklearnog goriva u SAD

Peking će ove godine postati najveći uvoznik ruskog nuklearnog goriva, nakon što je Moskva zabranila izvoz obogaćenog uranijuma u ​​SAD kao odgovor na selektivna ograničenja Vašingtona.

Kina je u proteklih deset meseci kupila od Rusije obogaćeni uranijum u ​​vrednosti od 849 miliona dolara, što je 3,2 puta više u odnosu na isti period prošle godine, pokazuju podaci carine koje su analizirale RIA Novosti. Samo u oktobru, kineski uvoz se udvostručio u odnosu na septembar i dostigao 216 miliona dolara.

Južna Koreja je takođe povećala svoje kupovine na 650 miliona dolara u istom periodu, postavši drugi najveći uvoznik nuklearnog goriva iz Rusije.

SAD, koje su prošle godine bile glavni kupac Rusije, pale su na treće mesto nakon što su smanjile svoje kupovine za skoro trećinu, uvozeći rusko nuklearno gorivo u vrednosti od 574 miliona dolara za devet meseci.

Ranije ove godine, Vašington je najavio zabranu kupovine ruskog nisko obogaćenog uranijuma, ali je dozvolio Ministarstvu energetike da izda izuzeće do 2028. u slučajevima u kojima ne postoje alternative ili ako su pošiljke "u nacionalnom interesu SAD".

Rusija je 2022. godine bila najveći američki inostrani dobavljač, obezbeđujući skoro četvrtinu obogaćenog uranijuma koji je pokretao američke komercijalne nuklearne reaktore, prema američkoj Upravi za energetske informacije.

Kao odgovor na ograničenja Vašingtona, Moskva je prošle nedelje zabranila izvoz obogaćenog uranijuma u ​​SAD, uključujući isporuke u druge zemlje prema spoljnotrgovinskim sporazumima sa subjektima registrovanim u američkoj jurisdikciji. Izuzeci će biti samo za isporuke po jednokratnim licencama koje je odobrila Federalna služba za tehničku i izvoznu kontrolu i samo ako su u skladu sa nacionalnim interesima Rusije.

Rusija je domaćin najvećeg svetskog kompleksa za obogaćivanje uranijuma, koji čini skoro polovinu globalnih kapaciteta. Udeo Moskve na tržištu obogaćenog uranijuma procenjuje se na oko 40 odsto, sa izvoznom vrednošću od 2,7 milijardi dolara.

Predsednik Vladimir Putin rekao je na sastanku vlade u septembru da neke zemlje sa zadovoljstvom gomilaju ruske resurse i robu, a istovremeno uvode ograničenja Moskvi. On je predložio da se ograniči izvoz određenih strateški važnih sirovina, uključujući uranijum, na globalno tržište kao odgovor na pokušaje Zapada da blokira pristup Rusiji proizvodima inostrane proizvodnje.