Rusko-indijsko partnerstvo: Moskva i Nju Delhi jačaju saradnju, uprkos neviđenim pritiscima Zapada

Uprkos činjenici da Indija kupuje naftu i od drugih zemalja, Rusija je, već drugu godinu zaredom, najveći indijski dobavljač sirove nafte

Ruski predsednik Vladimir Putin uskoro će posetiti Indiju, a datumi ove posete se upravo usaglašavaju, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Premijer Indije Narendra Modi, prilikom sastanka u Moskvi u julu ove godine, pozvao je Putina da poseti Indiju. Modi je poslednji put posetio Rusiju u oktobru, na Samitu BRIKS-a u Kazanju.

Indiju je od 11. i 12. novembra ove godine posetio i potpredsednik Vlade Ruske Federacije Dmitrij Manturov, koji je učestvovao na 25. plenarnoj sednici Indijsko-ruske međuvladine komisije za trgovinsku, ekonomsku, naučnu, tehničku i kulturnu saradnju (IGC).

Manturova je primio premijer Indije Modi. Sve to znači da se odnosi Rusije i Indije sada podižu na kvalitativno novi nivo. Premijer Indije je prilikom sastanka istakao potrebu daljeg povećanja međusobne trgovine, uz otklanjanje značajne neravnoteže u korist Rusije.

Indija je trenutno treći svetski potrošač nafte. Uprkos činjenici da Indija kupuje naftu i od drugih zemalja, Rusija je, već drugu godinu zaredom, najveći indijski dobavljač sirove nafte. Količina nafte koja se iz Rusije isporučuje u Indiju trenutno iznosi impresivnih 1,88 miliona barela dnevno, što čini trećinu ruskog izvoza nafte.

Ali, ovde nije reč samo o energentima. Rusija će, takođe, povećati isporuke hrane Indiji. Pored kupovine lekova iz Indije, Rusija namerava da uvozi i indijsku industrijsku opremu i tehnologiju.

Tu je i perspektivna oblast nuklearne energetike. Osim toga, Rusija je nedavno dozvolila "proširenje izvoza opreme za indijski svemirski program i ne isključuje rusko-indijsku saradnju na projektima izgradnje novih ruskih svemirskih stanica".

Imperativ je dekolonizacija uma

Indija igra ključnu ulogu u novoj globalnoj arhitekturi i ravnoteži snaga, izjavio je u intervjuu za RT ruski politikolog i filozof Aleksandar Dugin, "a to znači dekolonizaciju uma i napuštanje narativa koje kontroliše Zapad".

Govoreći u Ruskom domu u Nju Delhiju, Dugin je istakao da je glavni izazov u ​​stvaranju multipolarnog sveta "obnavljanje našeg metafizičkog identiteta". Ruski mislilac je podsetio na poziv premijera Narendre Modija Indijcima da "uklone svaki trag kolonijalnog načina razmišljanja". Indija, primetio je Dugin, sada sebe naziva Bharat, a ovo novo/staro ime pokazuje da Indijci odbacuju kolonijalno nasleđe.

"Ni u jednom delu našeg postojanja, čak ni u najdubljim uglovima našeg uma, ne bi trebalo da postoji ropstvo. Ropstvo treba da se uguši u korenu", rekao je Modi 2022, tokom obraćanja na 76. godišnjici nezavisnosti Indije.

"Moramo se osloboditi ropskog načina razmišljanja, koje je vidljivo u mnogim stvarima unutar i oko nas", dodao je on.

Modijeva vlada sprovodi kompleksne ekonomske i društvene reforme, čiji je cilj uspostavljanje identiteta "Nove Indije", koja se ubrzano transformiše u visokorazvijenu državu, koju pokreću tehnološke inovacije, dodao je ruski filozof.

"Kolonizacija nije samo politička ili administrativna kontrola; to je i kontrola uma i mentaliteta", naveo je Dugin i dodao:

"Sve civilizacije treba da dekolonizuju svoje umove. I mi u Rusiji radimo na tome, jer su i naše obrazovanje i humanističke nauke bile pod potpunom kontrolom zapadnih narativa."

"Moramo pronaći izlaz iz ovog stanja kolonizacije uma, moramo da se oslobodimo i pomognemo jedni drugima. Moramo da postanemo mnogo bliži, stvarajući pravedan, demokratski, uravnotežen i ravnopravan svet – novi svetski poredak, zasnovan na multipolarnosti", dodao je Dugin.

Indija, Rusija i Kina su primeri država-civilizacija, koje ujedinjuju različite narode, kulture i religije, smatra ruski mislilac, a ove tri zemlje su bile ključne u formiranju temeljne strukture BRIKS-a, koja predstavlja izazov svetskom poretku kojim dominira Zapad.

Kako je istakao Dugin, multipolarnost se ne zasniva na nacionalnim državama, koje su predstavljale osnovu vestfalskog poretka, već na ravnopravnom dijalogu civilizacijskih država.

"Indija bi mogla da uključi Zapad u koncept civilizacijskih država, kako bismo zajedno stvorili novu arhitekturu sveta i novu ravnotežu snaga", predložio je Dugin, dodajući da bi Nju Delhi mogao da igra presudnu ulogu u izbegavanju "samoubilačkog sukoba između Rusije i SAD", na sličan način kao što Moskva posreduje u sukobu između Indije i Kine.

Posle eskalacije ukrajinskog sukoba, Nju Delhi je održao čvrste veze i sa Moskvom, svojim tradicionalnim partnerom, i sa Vašingtonom, uprkos pritisku Zapada bez presedana da prekine odnose sa Rusijom.

Spoljna politika zemlje, tvrde indijski zvaničnici, danas se rukovodi interesima ove ogromne države, koja doživljava brz, upravo eksplozivan razvoj, sa populacijom od preko 1,4 milijarde. Osim toga, premijer Modi insistira da se rešenje ukrajinskog sukoba ne može postići na bojnom polju i poziva da se rešenje nađe kroz "diplomatiju i dijalog".

Indija je najbrže rastuća ekonomija na svetu

Inače, Indija danas predstavlja najbrže rastuću ekonomiju na svetu, jer je tokom 2023. godine BDP zemlje porastao za 8,4 odsto, što znači da bi do 2030-ih mogla nadmašiti SAD, pa čak i Kinu.

Sada smo svedoci nastajanja potpuno novog fenomena – pojave novog globalnog centra. Indija ove uspehe duguje zaokretu u politici, koji se poklopio sa dolaskom na vlast konzervativne Bharatija đanata (BJP) ili Indijske narodne partije, koja danas predstavlja najveću stranku u zemlji.

Modernu Indiju je osnovala druga stranka, levičarski i progresivni Indijski nacionalni kongres (INC). INC se ponosio ostvarenjem političke nezavisnosti od Britanije, ali je nastavio da oponaša društveno-političke, ekonomske i kulturne paradigme Zapada.

Po prvi put, monopol INC na vlast u Indiji doveden je u pitanje 1996. godine, pobedom desničarsko-konzervativne BJP na izborima.

Vladavina BJP i Modijeva politička harizma su iz temelja promenili Indiju. Zvanična promena imena zemlje predstavlja jedan od znakova da se Modi oslanja na potpuno drugačiju ideologiju od ideologije INC. A to je ideologija "velike i nepodeljene Indije" – "Akhand Bharat", prema kojoj Indija, poput Kine i Rusije, predstavlja veoma moćnu i posebnu civilizaciju.

Soroš je demon

Zahvaljujući specifičnom Modijevom hindunacionalizmu, on je počeo da vodi sasvim drugačiju spoljnu politiku, primetio je ruski geopoplitičar Leonid Savin. "To je dovelo Indiju u sukob sa međunarodnim institucijama kojima dominira Zapad. Nju Delhi je u spoljnoj politici počeo da koristi termine koji su do sada bili karakteristični za Peking i Moskvu", dodao je on.

Ovu strategiju dobro razumeju i globalisti. Na primer, Džordž Soroš i njegova Fondacija za otvoreno društvo, koja se otvoreno bori protiv tradicije, suvereniteta i nezavisnih kultura i društava – objavili su rat Narendri Modiju i BJP.

Soroš ne samo da podržava opozicioni INC, već i aktivno podstiče društvene i etničke sukobe u Indiji. INC je, što su optužbe koje stižu iz BJP, potpao pod uticaj Soroša i stranih sila.

Prema rečima Dugina, "Soroš je protiv svega što je dobro i uspešno, i to je razlog da se suprotstavlja premijeru Narendru Modiju". Ruski mislilac je nazvao Soroša demonom. On, dodaje Dugin, pripada "Asurama", demonima iz indijske mitologije.

Rusija je prepoznala fundamentalne promene koje se dešavaju u Indiji. Indija, ili Bharat je potpuno drugačija zemlja od one sa kojom su Rusi, tokom sovjetskog perioda, imali prilično bliske odnose. Međutim, Indijci nastavljaju da gledaju na Ruse sa simpatijama, a to se ne odnosi samo na levičare, već i na desničarske tradicionaliste.

Novi rusko-indijski odnosi se ne zasnivaju na inerciji, već na shvatanju da se Rusija, poput Indije ili Kine, i sama deklariše kao civilizacijska država, da je postala vodeća sila u izgradnji multipolarnog sveta i da trenutno prolazi kroz sopstvenu "dekolonizaciju uma".