Rusija

Šef Vojnog komiteta NATO-a: Razgovaramo o preventivnim udarima po Rusiji u slučaju direktnog sukoba

Prema njegovim rečima, za NATO bi "bilo pametnije da ne čeka, već da gađa lansere (balističkih raketa) u Rusiji
Šef Vojnog komiteta NATO-a: Razgovaramo o preventivnim udarima po Rusiji u slučaju direktnog sukobaGetty © Dursun Aydemir/Anadolu

NATO razgovara o nanošenju preventivnih "preciznih udara" po ruskoj teritoriji u slučaju oružanog sukoba između zemalja Alijanse i Ruske Federacije, izjavio je šef Vojnog komiteta Severnoatlantskog bloka admiral Rob Bauer.

"Sada moramo da dopunimo naše operativne zalihe oružja, koje su iscrpljene. Ali, takođe moramo više ulagati u protivvazduhoplovnu odbranu i oružje za precizne udare. Ovo je nova rasprava u NATO-u i drago mi je da smo promenili odnos prema tome i prema ideji da smo odbrambeni savez i da ćemo sedeti i čekati da nas napadnu i onda reagovati", poručio je on.

Prema njegovim rečima, za NATO bi "bilo pametnije da ne čeka, već da gađa lansere (balističkih raketa) u Rusiji, u slučaju da ga ruska vojska napadne".

"Ono što je potrebno je kombinacija preciznih udara koji će onesposobiti sisteme koji se koriste za napad na nas, a mi moramo prvi da udarimo", rekao je vojni zvaničnik na konferenciji u Briselu.

Bauer je dodao i da će NATO saveznici morati ubuduće da izdvajaju sredstva za svoje vojske u iznosu od oko tri odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), da bi sproveli nove odbrambene planove Alijanse.

Time bi troškovi prevazišli sadašnjih dva odsto BDP-a ulaganja u vojske država članica, što je bilo zacrtano kao aktuelni cilj NATO, a što deo članica još uvek nije ispunio.

Bauer je u Briselu istakao da je ukupni procenat izdvajanja za odbranu, koji je neophodan da bi se novi planovi učinili izvodljivim, mnogo je bliži izdvajanju od tri odsto BDP-a nego dva odsto.

"Očekujem da će pod novom administracijom Donalda Trampa u Sjedinjenim Američkim Državama biti mnogo intenzivnija rasprava o tome koliko još Evropa i Kanada treba da ulože, i to je zdrava i valjana diskusija koju treba voditi", kazao je Bauer.

U poslednje vreme na Zapadu se sve više iznose ideje o direktnom oružanom sukobu između Alijanse i Ruske Federacije. Sa druge strane, Kremlj je napomenuo da Ruska Federacija ne predstavlja pretnju, da nikome ne preti, ali da neće ignorisati akcije koje su potencijalno opasne po njene interese.

image