Oružane snage Ruske Federacije su tokom proteklih mesec dana napredovale na više delova fronta, a prema ocenama i pisanju brojnih medija i vojnih stručnjaka, uključujući i pojedine zapadne, ruski borci napreduju tempom kakav nije viđen još od aprila 2022. godine.
Kao i u prethodnom periodu najžešće borbe trenutno se vode u zapadnom, odnosno jugozapadnom delu DNR, kao i u Kurskoj oblasti. Osim toga, zabeležena su i određena pomeranja linije fronta u Harkovskoj, ali i u Zaporoškoj oblasti.
Nastavak bitke za Kursku oblasti i Kupjanski pravac
Ruska vojska je u Kurskoj oblasti u prošlih mesec dana uspela da oslobodi naselja Nikolaevjo-Darino, Darino, Novoivanovka, kao i Orlovku, Pogrebki i Marevku.
Na osnovu kretanja ruskih snaga deluje da je njihov plan da iz dva pravca - sa severa i zapada napadnu ukrajinske trupe u Sudži, dok bi jedinice raspoređene južno ovog grada, koje se trenutno bore kod sela mogle da izvedu proboj ka ukrajinskoj granici i time odseku glavninu ukrajinskih trupa, ili bar spreče njeno snabdevanje.
U severnom delu Harkovske oblasti nije bilo gotovo nikakvih pomeranja, dok je u istočnom delu situacija nešto drugačija. Naime, sredinom novembra ruska vojska izvršila je iznenadan proboj ka istočnim delovima Kupjanska, iz pravca Sinkovke, i nakon dve nedelje borbi uspela je da zadrži deo položaja na periferiji koji mogu poslužiti kao odskočna daska za dalje operacije unutar grada.
Nešto južnije, proširena je izbočina zapadno od sela Peščano, prilikom čega su oslobođena sela Krugljakovka i Kolesnikovka. Podsećanja radi, ova sela nalaze se na obali Oskola, a zauzimanjem ovog prostora, ruska vojska uspela je da podeli ukrajinske jedinice koje se nalaze na istočnoj obali pomenute reke i dodatno oteža snabdevanje onog dela ukrajinskih trupa severno od izbočine.
Južno od izbočine ruske vojske, oslobođena su sela Kopanki i Peršotravnevo, koja se nalaze u blizini granice Harkovske oblasti sa LNR.
Severski pravac, Časov Jar i Toreck
Tokom proteklog meseca zabeležena su i određena pomeranja na Severskom pravcu, gde su ukrajisnke snage uspele da vrate kontrolu nad selima Grigorovka i Verhnjekamensko. Sa druge strane, ruska vojska uspela je da oslobodi Vjemku i Ivano-Darevku.
Što se tiče Časovog Jara, ruski borci uspeli su da se probiju dalje do centralnih delova grada, kao i da priđu Grigorovki koja je severno od njega. Južno od Časovog Jara ukrajinska vojska je da vratila deo položaja oko Stupočkog, ali nije uspela da potisne ruske jedinice preko Severskog Donjeca, koje i dalje održavaju mostobran na desnoj obali ovog kanala.
Situacija u Torecku je, kao i proteklog meseca, bila dinamična budući da su ruske trupe uspele da se probiju u južnu stambenu četvrt, koju je ukrajinska vojska vratila pod svoju kontrolu tokom oktobra, i zauzmu njen veći deo.
Napredak je takođe zabeležen u centralnom delu, kao i na istočnoj periferiji grada, dok su ukrajinske trupe uspele da potisnu ruske jedinice od Šerbinovke ka Leonidovki, koje se nalaze na zapadnim obodima Torecka.
Pokrovski i Kurahovski pravac
Kao što to bio slučaj u poslednjih nekoliko meseci, glavno žarište sukoba tokom novembra bili su zapadni i jugozapadni deo DNR.
Na Pokrovskom pravcu najveće napredovanje ostvareno je zapadno od Selidova gde su oslobođena naselja Grigorovka, Petrovka, Pustinka, Žjolto, Jurevka (Vorovsko) i Novoaleksejevka, a borbe se trenutno vode u Puškinu. Oslobađanjem ovih mesta, potvrđene su ranije procene da će ruska vojska nastaviti da se kreće ka Pokrovsku uz prugu, koja zbog blagog uzvišenja i drvoreda koji je okružuju sa obe strane pruža određenu prednost kada je u pitanju izviđanje i sakrivanje ratne tehnike i ljudstva.
Na Kurahovskom pravcu, ruska vojska uspela je da oslobodi niz naselja koja se nalaze severno od ovog grada, čime je u potpunosti eliminisan džep kod Kurahovke (koja je oslobođena), u kom su se nalazile ukrajinske snage. Takođe, zauzimanjem Volčenke, Stepanovke, Iljinke, Nove Iljinke i Berestkija, ruski borci uspeli su da izađu na severnu obalu akumulacionog jezera koje štiti Kurahovo sa severa.
Ovim potezima, ukrajinske snage na prvoj liniji potisnute su na 40 kilometara od centra Donjecka, čime je dodatno smanjena mogućnost granatiranja prestonice DNR sa Zapada, budući da se artiljerijske jedinice, čija oruđa uglavnom imaju domet 40-50 km moraju rasporediti u bliskoj pozadini.
Trenutno kretanje na ovom delu fronta, tj. napredovanje uz severnu obalu, ukazuje na to da će deo ruskih jedinica pokušati da zaobiđe Kurahovo i dođe do njegove zapadne periferije, kako bi eventualno otežali snabdevanje i povlačenje preostalih neprijateljskih jedinica u gradu.
Borbe se vode i unutar samog Kurahova, a oko 40 odsto teritorije grada nalazi se pod kontrolom ruskih snaga. Južno od Kurahova oslobođeno je Daljne, a ukrajinske jedinice potisnute su iz Antonovke, Katerinovke, Elizavetovke i Iljinke, dok se kod Romanovke i Vesjolog Gaja vode borbe.
U skorijem periodu može se očekivati da će se ova naselja, zajedno sa susednom Uspenovkom, koja se već nalazi u poluokruženju naći pod kontrolom ruskih trupa, što će doprineti oslobođenju sela uz reku Suhije Jali.
Velika Novosjolka i Zaporoška oblast
Nešto zapadnije, ruska vojska je, nakon oslobađanja Zlatne Nive u oktobru, nastavila da napreduje duž puta T0509 i došla do Velike Novosjolke, na čijoj periferiji se vode borbe. Osim bočnog napada sa istoka, ruske trupe su nakon oslobađanja Novoukrajinke, Šahtjorska i Jasne Poljane izvele manevar sa ciljem presecanja puta koji iz Velike Novosjolke vodi ka Razdoljnom i dalje na severoistok.
Iako je ruska vojska uspela da oslobodi Razdoljno, da bi u potpunosti presekla pomenutu komunikacionu rutu, neophodno je da očisti utvrđen položaj ukrajinskih trupa koji se nalazi zapadno od ovog sela na samom putu.
Uz sve navedeno, jugozapadno od Velike Novosjolke zabeleženo je manje napredovanje ruskih trupa tokom kog je oslobođen Rovnopolj, a cilj operacije na ovom sektoru je verovatno presecanje puta koji spaja Veliku Novosjolku sa Guljajpoljem. Pored toga, postoji mogućnost da će ruske snage preko sela uz reku Mokri Jali napasti Veliku Novosjolku sa juga.
Tokom novembra, zabeležena su i manja pomeranja linije fronta kog Guljajpolja i Orehova u Zaporoškoj oblasti. Imajući u vidu to da je ukrajinska vojska na ovom delu fronta izgradila liniju odbrane, koja se u određenoj meri proteže paralelno sa čuvenom "Surovikonovom linijom", ne treba isključiti mogućnost da će ruska vojska nakon zauzimanja Velike Novosjolke pokušati da zaobiđe ove položaje ukrajinskih snaga i pokušati prodor u Zaporošku oblast sa istoka.