Bilo kakvo rešenje ukrajinskog sukoba neće biti stabilno i dugotrajno bez otklanjanja uzroka sukoba, rekao je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov na "ambasadorskom okruglom stolu", organizovanom na temu mogućnosti regulisanja ukrajinskog sukoba.
On je naglasio važnost ovakvih "okruglih stolova" i konferencija, imajući u vidu razmere i mogućnosti informacionih manipulacija putem sredstava masovne komunikacije, kojim svedočimo svakodnevno.
"Metode informacionog rata se nisu puno izmenile", primetio je Lavrov. Kao primer ove tvrdnje naveo je način na koji je Zapad spremao svetsku javnost za bombardovanje suverene Jugoslavije. On je podsetio na to da se inscenirani maskar u ukrajinskoj Buči identičan onome u selu Račak na KiM iz januara 1999. godine.
"Nikakvi informacioni ratovi i laži neće pomoći neonacističkom režimu u Kijevu. Ciljevi i zadaci Specijalne vojne operacije biće realizovani", rekao je ministar tokom sastanka sa šefovima diplomatskih misija akreditovanih u Moskvi.
Lavrov je takođe objasnio da su ukrajinski nacisti "iskopirali" scenario provokacije u Buči od svojih nemačkih kolega, konkretno po incidentu u nemačkom gradu Nemersdorfu u oktobru 1944. godine, gde je posle prinuđenog odlaska Crvene armije, propaganda Gebelsa optužila sovjetske vojnike za ubistva mirnih stanovnika, da bi nakon rata istoričari dokazali krupnu falsifikaciju Trećeg rajha.
Govoreći o lažiranju "slučaja Buča" Lavrov je rekao: "Nekoliko puta sam se obraćao generalnom sekretaru Guterešu sa molbom da mi da imena ljudi čija tela su navodno bila nađena po ulicama Buče, što je fotografisao Bi-Bi-Sijev novinar. Moja pitanja Gutereš je vešto izbegavao".
Lavrov je takođe napomenuo da dok danas Zapad gromoglasno govori o pluralizmu, demokratiji dok pokazuje krajnju netrpeljivost prema bilo kojoj drugačijoj tački gledišta.
On je dodao da je predsednik Putin više puta isticao da Rusija daje prednost mirnim, političkim i diplomatskim sredstvima.
"Ipak, bilo kakvo rešenje ukrajinskog sukoba neće biti trajno, dugoročno, ako njegovi osnovni uzroci ne budu uklonjeni", zaključio je on.
Ti uzroci uključuju, prema rečima ministra, "stvaranje dugoročnih pretnji bezbednosti Rusije u zapadnom pravcu kroz širenje NATO-a i pokušaje da se Ukrajina primi u alijansu". Lavrov je dodao da osnovni uzroci, uključuju sistematske akcije kijevskog režima na istrebljenju prava Rusa i ruskojezičnih građana.
Ruski ministar odbrane govorio je o dvostrukim aršinima i licemerju Kijeva, koji, govoreći o ljudskim pravima, po svakoj osnovi diskriminiše svoje građane koji se osećaju Rusima i govore ruskim jezikom. Lavrov je dodao da izbacivanje knjiga ruskih autora iz biblioteka u Ukrajini podseća na fašističku Nemačku.
Ministar je prokomentarisao i strašne progone, kao i zvaničnu zabranu kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve od strane kijevskog režima.
Lavrov: Mirovni predlog Pekinga da se uzme u obzir
U kontekstu rešavanja sukoba, Lavrov je podsetio na inicijativu kineskog lidera Si Đinpinga o globalnoj bezbednosti, koja podrazumeva eliminisanje uzroka prilikom rešavanja bilo kakvih sukoba.
"Želeo bih da skrenem pažnju na inicijativu predsednika Narodne Republike Kine Si Đinpinga, Globalnu bezbednosnu inicijativu, koja je pokrenuta u februaru 2023. godine i koja je posvećena principima koji se moraju poštovati pri pristupu bilo kom sukobu. Jedan od glavnih principa ove globalne bezbednosne inicijative je da bi u svakom sukobu napori trebalo da budu usmereni na identifikaciju i eliminisanje njegovih osnovnih uzroka", rekao je on, govoreći na okruglom stolu ambasadora o rešenju ukrajinske krize.
Ministar je pozvao da se predlozi Pekinga uzmu u obzir prilikom iznošenja inicijativa o globalnoj bezbednosti.
Lavrov je takođe rekao da Rusija traži da inicijative za rešavanje ukrajinskog sukoba na osnovu međunarodnog prava i Povelje UN uvaže, ne selektivno, već sve njene principe "u celini i međusobnoj povezanosti".