Peskov o "mirovnjacima" u Ukrajini: Moraće da pitaju Rusiju

Nešto ranije je ruska obaveštajna služba saopštila da bi Zapad mogao da podeli Ukrajinu između Rumunije, Poljske, Nemačke i Britanije

Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov prokomentarisao je informacije Spoljne obaveštajne službe Rusije da Zapad namerava da rasporedi "mirovni kontingent" od oko 100.000 ljudi na teritoriji Ukrajine.

"Raspoređivanje mirovnih snaga moguće je samo uz saglasnost suprotstavljenih strana u određenom sukobu", rekao je Peskov.

Tako je Peskov odgovorio na pitanje da li Rusija dozvoljava raspoređivanje bilo kakvih mirovnih snaga u Ukrajini.

Nešto ranije je ruska obaveštajna služba saopštila da bi Zapad mogao da podeli Ukrajinu između Rumunije, Poljske, Nemačke i Britanije kako bi rešio svoje "zadatke". U tu svrhu, kako je navedeno, zapadne zemlje planiraju da u Ukrajinu pošalju 100 hiljada pripadnika tzv. mirovnih snaga.

Peskov je takođe prokomentarisao odluku SAD da dozvoli Ukrajini da koristi američke rakete za napad na rusku teritoriju, ocenivši je kao "neodgovornu odluku".

On je podsetio na nedavnu izjavu ruskog predsednika ovim povodom: "U svojoj nedavnoj izjavi, predsednik Putin je upozorio da je odluka da se dozvoli upotreba američkih i drugih raketa inostrane proizvodnje neodgovoran korak koji povećava tenzije, kao i da će nakon upotrebe ovih raketa uslediti odgovor".

Peskov je izjavio da je preduslov regulacije sukoba rešavanje prvobitnih uzroka: "Da bi se došlo do nagodbe, potrebno je, naravno, rešiti problem osnovnih uzroka ovog sukoba, a ovde je sve mnogo dublje od mogućnosti misije mirovnih snaga. To su, u stvari, teze koje je predsednik izneo kada je u junu govorio pred rukovodstvom Ministarstva spoljnih poslova", rekao je Peskov novinarima.

Portparol Kremlja je prokomentarisao rumunske optužbe protiv Rusije, rekavši da je optuživanje Rusije za mešanje u izbore u Rumuniji samo "način podražavanja glavnog trenda koji generalno postoji na kolektivnom Zapadu u tom smislu, da kada se nešto desi, na prvom mestu treba da uradimo je okriviti Rusiju".

Predstavnik Kremlja je prokomentarisao Išibinu izjavu o mirovnom sporazumu sa Japanom.

"Zaista, problem mirovnog sporazuma je veoma složeno pitanje u bilateralnim rusko-japanskim odnosima, uprkos svoj njegovoj složenosti, Moskva i Tokio su našli snagu i političku mudrost da se suštinski angažuju u dijalogu i pregovorima u potrazi za rešenjima", rekao je Peskov.

Odnosi između Rusije i Japana su već dugi niz godina pomućeni odsustvom mirovnog sporazuma.

Ranije je japanski premijer Šigeru Išiba rekao da uprkos teškim odnosima sa Rusijom, Japan ostaje posvećen rešavanju teritorijalnog problema i sklapanju mirovnog sporazuma.