Rusija

"Orešnik momenat": Udarac meteora koji je raspršio samoobmane Zapada

Sila "orešnika" je, kako kaže ruski predsednik "kolosalna", a može biti još i moćnija
"Orešnik momenat": Udarac meteora koji je raspršio samoobmane ZapadaGetty

Razumevanje uzroka sukoba u Ukrajini je nemoguće onim koji se obaveštavaju isključivo putem zapadnih medija. Ali, čak i oni koji su intelektualno lenji, koje "ne interesuje politika", ili za koje je Ukrajina bila "daleko", sada osećaju kako im se rat u Ukrajini sasvim neočekivano približio.

Prema rečima predsednika Rusije Vladimira Putina, raketa "orešnik" udara kao meteor. "Njegova udarna sila je kolosalna, ali može se, naravno, dodati još, i biće još moćnija", poručio je Putin.

Ispaljivanje "orešnika" bi se, poput "Sputnjik momenta", moglo nazvati "orešnik momentom". Kada je Sovjetski Savez oktobra 1957. godine lansirao "Sputnjik", prvi veštački satelit na svetu, Vašington je konačno shvatio da Sovjetski Savez nije samo moćan ideološki protivnik, već i tehnološki i vojni rival.

Naravno, nije u pitanju samo "orešnik". U pitanju je celokupni arsenal kojim raspolaže Moskva, među kojima je deo tajna, poznata samo uskom krugu iz Kremlja. "Rusija ima super-oružje", poručila je predsednica Saveta Federacije Valentina Matvijenko.

Kako je navela Matvijenko, signal koji je uputio ruski predsednik Putin primili su i dešifrovali "svi kojima je bio upućen".

Čovečanstvo se sada nalazi na prekretnici. Dalja eskalacija vodi pravo u treći svetski rat između SAD i Rusije. Sada je poslednji momenat za deeskalaciju, ali to, nažalost, ne zavisi od Rusije. Ima li neko među zapadnim državnicima ko ima dovoljno pameti da shvati ove elementarne činjenice? Bilo kako bilo, sada su vrata trećeg svetskog nuklearnog rata širom otvorena.

Septička jama zapadnih medija

Sve "informacije" koje pristižu iz zapadnih medija u suštini su samo propagandni narativ, čiji je cilj da SAD i njeni NATO vazali prikriju aktivnosti Alijanse na ruskim granicama. Takođe, zapadni mediji, u najmanju ruku, potcenjuju duboku zabrinutost Rusije zbog širenja NATO-a i precenjuju sopstvene snage.

"Rat između imperijalističkih sila koje predvode SAD i Rusije, koji se vodi u Ukrajini, nije samo proksi (posrednički) sukob", piše Finijan Kaningem za sajt "Fondacija strateške kulture" i dodaje da je to "egzistencijalni obračun za hegemonistički sistem SAD, koji se obično naziva Zapadom".

A to je razlog, nastavlja ovaj autor, zašto su ulozi u ovoj igri tako visoki i to objašnjava, dodaje Kaningem, zašto sukob u Ukrajini izaziva ekstremnu geopolitičku napetost na obe strane, "sve do tačke u kojoj bi ovaj rat mogao da eskalira do nuklearnog požara u trećem svetskom ratu".

Do ovde smo došli i zbog toga što su mediji pod kontrolom Zapada lagali o sukobu u Ukrajini, kako bi sakrili odgovornost zapadnih sila. SAD i njihovi partneri u NATO-u, koji su puki američki vazali, tvrde da brane suverenitet i demokratiju Ukrajine od "ničim izazvane ruske agresije". Zapadni mediji su neprekidno ponavljali ovaj narativ i zabranjivali da se čuje suprotna strana.

Zapravo, zapadni mediji su radili ono što su oduvek radili: služili su kao propagandni sistem, koji je promovisao lažnu istoriju, što je trebalo da omogući zapadnim režimima da nastupaju kriminalno, ali uz privid vrline.

Nisu saopštili ništa o stvarnim uzrocima sukoba u Ukrajini: o državnom udaru u režiji CIA u Kijevu 2014. godine, koji je zbacio izabranog predsednika, kako bi SAD instalirale neonacistički režim. Oni su to predstavljali kao želju Ukrajinaca za "zapadnom demokratijom".

Zapadni mediji nisu preneli ni da su zemlje NATO-a tokom naredne decenije do zuba naoružale Kijev kako bi vodile agresivni rat niskog intenziteta protiv Rusa u Ukrajini, a sve to je kulminiralo Specijalnom vojnom operacijom Rusije u februaru 2022. godine.

Kako dodaje Kaningem: "Ukrajina je posle Drugog svetskog rata bila samo sredstvo da se destabilizuje Rusija, iako takvo mešanje predstavlja očigledno kršenje Povelje UN i mećunarodnog prava." To je bio, a i danas je, "modus operandi" vašingtonske politike.

S druge strane, dodaje Kaningem, ostala je slika o SAD kao o "zemlji vrlina", "lideru slobodnog sveta", itd, koja je trebalo da sakrije ovu "septičku jamu laži i prljavštine". Ali, u ratu u Ukrajini SAD su se suočile sa istorijski slepom ulicom. Amerika je nastavila da eskalira sukob sve do tačke koja znači poziv na otvoreni nuklearni rat. Ipak: "Rusija ne odustaje". Kako zaključuje Kaningem: "Njeni političari znaju previše o istoriji da bi ih zapadni režimi (ponovo) prevarili."

Odluka koja miriše na barut i krv

Da se "ulozi" u ukrajinskom sukobu neprekidno podižu, svedoči i odluka Bele kuće da "dozvoli" Kijevu napade duboko u rusku teritoriju. Naravno, te napade sprovode stručnjaci NATO-a, jer za to ukrajinske snage nisu sposobne.

Kako primećuje Muhamed Lamine Kaba, geopolitički stručnjak sa Panafričkog univerziteta, ova odluka je doslovce "zločinačka": "Adolf Hitler je odgovoran za pokretanje Drugog svetskog rata, a američki predsednik Džozef Bajden bi mogao da postane odgovoran za početak Trećeg svetskog rata i smrt miliona ljudi. Ukoliko se to desi, Holokaust će biti nadmašen. Ova odluka, koja miriše na barut i krv, rizikuje da svet gurne u nuklearni rat i pretvori čitavu planetu u ogromno bojno polje."

Dalja eskalacija sukoba u Ukrajini, na kojoj insistira Bajedenov ratoborni tim, znači, pre svega, pretnju za Ukrajinu, koja bi mogla da bude potpuno zbrisana sa lica zemlje. Ali, kako dodaje Kaba, ova odluka predstavlja i "destabilizujući presedan na globalnom nivou": "To je potez koji ujedno garantuje kraj zapadne hegemonije na globalnoj šahovskoj tabli. Ekonomske i ljudske posledice će odvesti Ukrajinu u silaznu spiralu siromaštva, a međunarodna reputacija SAD i NATO-a će biti totalno uništena."

Zemlje BRIKS-a i čitavog Globalnog juga, zaključuje ovaj afrički geopolitičar, "moraju da se mobilišu kako bi, zajedno sa Rusijom, zaustavile ludilo koje je ovladalo Zapadom".

Ili, kako uočava Kaba: "Iz svega možemo zaključiti da ratni ludaci na Zapadu nastavljaju da plešu na konopcu apokalipse, dok čitavom svetu zastaje dah čekajući narednu fazu tragedije".

Do trenutka u kome je ispaljen "orešnik", na Zapadu nisu imali, ili su se pravili da nemaju pojma o tome. Kao što pre nisu imali ništa ni o "kalibru", "sarmatu", "kinžalu" ili "avangardu", primećuje brazilski analitičar Pepe Eskobar na sajtu "Fondacija strateške kulture".

Tajne o novom ruskom naoružanju čuvaju se u veoma uskom krugu. Šta, ukratko, znači, "orešnik momenat"? Sada je Rusija pokazala da Zapad jednostavno nema čime da se suprotstavi ubojitom ruskom arsenalu.

"Jednostavna fizika nam govori da je kombinovanjem kinetičke sile i mase zagarantovana potpuna devastacija, uporediva sa nuklearnim oružjem", dodaje Eskobar, "uz jednu prednost: ovde nema radioaktivnog zračenja".

Rusi su u tome, dodaje Eskobar, nastupili veoma diplomatski. Na primer "ukoliko 'orešnik' bude lansiran sa ruskog Dalekog istoka, on može da pogađa ciljeve na najvećem delu teritorija SAD".

Kako zaključuje Eskobar, sada je očigledno da su svi ciljevi NATO-a i SAD širom sveta dostupni Rusiji, uključujući i svih 800 američkih baza, štab u Briselu, bazu u Poljskoj, centar združenih snaga NATO-a u Holandiji, kao i južnu komandu NATO-a u Napulju...

"Sva ova neizmerno skupa sredstva su sada dostupna Rusima", zaključuje brazilski analitičar u slučaju potrebe, imajući u vidu brzinu od preko 10 maha, biće zbrisana za nekoliko minuta.

image