Putin: Globalni Zapad je sve manje globalan, Tramp nije čovek kome su potrebni saveti
Ruska ekonomija se 2022. godine našla pred velikim iskušenjima jer su se vladajuće elite u nekim zemljama pokazale kao nepouzdani partneri – narušena je logistika koje je stvarana decenijama, poručio je predsednik Rusije Vladimir Putin, govoreći na investicionom forumu "Rusija zove" u Moskvi.
"Te zemlje imale su za cilj da Rusiji nanesu strateški poraz, između ostalog, i u sferi ekonomije – da snize nivo kvaliteta života građana Ruske Federacije, unište trgovinske odnose, stvore nepremostivu nestašicu dobara i upropaste rusku ekonomiju. Međutim, njihovi planovi pali su u vodu", rekao je Putin.
Zbog svega toga, Moskva jača veze sa perspektivnim partnerima, dodao je ruski predsednik i dodao da su na rusku berzu dobrodošli i kapital i biznis iz prijateljskih stranih država.
Rusija danas ima rekordno nisku stopu nezaposlenosti – 2,3 posto, rekao je Putin i naglasio da je potpuno nestao problem nezaposlenosti mladih.
BDP u zemlji je u periodu od januara do oktobra ove godine porastao za 4,1 posto, naveo je ruski predsednik i istakao da je glavni zadatak za rusku ekonomiju u protekle dve do tri godine bio promena njene strukture.
"Nakon teškog perioda, ruska privreda ne samo što se potpuno oporavila, već obezbeđuje i kvalitativne strukturne promene, što je izuzetno važan, a možda čak i najvažniji rezultat našeg rada u oblasti ekonomije u protekla dve-tri godine", ocenio je Putin.
"Bilo bi dobro da stvorimo uslove da naši investitori zarade dobro od ulaganja u našoj zemlji", dodao je Putin.
Investicije u osnovni kapital ruskog biznisa rastu treću godinu zaredom, uprkos svim problemima koje pokušavaju da nam stvore spolja, primetio je ruski lider. On je precizirao da je rast investicija 2022. godine iznosio 6,7 odsto, 2023. godine već 9,8 odsto, a za devet meseci tekuće godine dostigao je 8,6 odsto.
"Da bismo podržali želju preduzeća da ulaže u razvoj, proširuje kapacitete i otvara radna mesta, svakako ćemo nastaviti da jačamo tržište kapitala i podržavamo kompanije koje izlaze na berzu sa svojim hartijama od vrednosti", objasnio je Putin.
U borbi protiv inflacije potrebno je pravilno i mudro koristiti sve instrumente ekonomske politike, rekao je Putin i pozvao da se pritom ipak izbegavaju rizici povećanja jaza u prihodima građana i smanjenja prihoda ruskih regiona.
Do sada je inflacija na prilično visokom nivou – 8,8 posto, primetio je predsednik.
On je dodao da ekonomski rast pozitivno utiče na budžetski sistem Rusije.
"Od januara do oktobra ove godine, suficit konsolidovanog budžeta zemlje i vanbudžetskih sredstava iznosio je oko 2,5 triliona rubalja, dok su rashodi iznosili manje od 35 odsto BDP-a, što odgovara nivou 2021. godine. To govori o tome da vlada i Centralna banka vode veoma izbalansiranu politiku", naveo je Putin.
Rekao je i da je "Folksvagen", da je ostao da radi u Rusiji, mogao da nastavi da zarađuje jer ruska strana nikada nije stvarala nepogodne uslove kakve su stvarali drugi.
Pritom, Rusija je u brzom tempu zamenila uvoz i kompanijama koje su otišle neće biti lako da se vrate, ocenio je ruski lider.
Globalni Zapad je sve manje globalan, jer njihov udeo BDP-a opada, a udeo zemalja Globalni juga raste, rekao je Putin.
Rusija se razvojem svoje ekonomije bavi još od dvehiljaditih godina, okrenula se Istoku još tada na osnovu tendencija, rekao je Putin i dodao da je Kina postala najveći trgovinski partner Rusije i pre sukoba u Ukrajini.
SAD su same krive za dedolarizaciju
Korišćenje dolara kao svetske valute donosi Vašingtonu nezarađen novac i to u velikom obimu, u prethodnih deset godina su zaradili deset biliona dolara samo zato što se njuhova valuta koristi kao rezervna – "palo im je sa neba", rekao je Putin.
To je velika suma, ocenio je ruski predsednik i dodao da se SAD i danas bave eksploatacijom drugih regiona zarad svojih interesa.
Prema njegovim rečima, to što je opalo poverenje u dolar je zasluga samih SAD i šta god da se dešavalo sa dolarom, svi će pokušavati da ojačaju sigurnost i pouzdanost valute koja se koristi u plaćanju i to niko ne može da zastavi, kao što niko ne može da zabrani kriptovalutu.
Rusija, s druge strane, nikada nije odbila da koristi dolar, same SAD su sebi zakuvale ovaj problem svojom "agresivnom politikom za koju u ekonomiji nema mesta".
Čak i saveznici SAD i njihovi partneri smanjuju devizne i zlatne rezerve i u dolarima i u evrima, a do toga je došlo zbog toga politike kavu Vašington vodi, dodao je Putin.
Na pitanje da li će na ovo skrenuti pažnju Donaldu Trampu, koji je najavio stopostotne carine zemljama BRIKS-a, ako ne prestanu da traže alternativu dolaru, Putin je rekao:
"Tramp nije čovek kome su potrebni saveti."
Zapadnim zemljama nadmenost i snobizam smetaju da vide da se svet menja, istakao je ruski lider.