Sadejstvo oklopnih i jedinica sa dronovima: Kako bespilotne letelice utiču na upotrebu tenkova u SVO
Bespilotne letelice su značajno promenile taktiku korišćenja oklopnih vozila i danas tenkovi predstavljaju mobilniju opciju sredstava za vatrenu podršku pešadiji od artiljerije, piše RT.
Glavni razlog za to je razvoj udarnih bespilotnih letelica, naročito onih vrednih nekoliko stotina ili hiljada dolara, sposobnih da unište "metalnu kutiju" (oklopno vozilo) vredno više miliona dolara.
Komandir tenkovske posade sa pozivnim znakom "Tajfun", izjavio je za ruski RT da tokom približavanja neprijateljskim položajima opasnost ne preti samo od udarnih dronova, već i od običnih izviđačkih bespilotnih letelica.
On se prisetio kako su, prilikom juriša na Marjinku, takve "ptice" navodile artiljerijsku vatru na njegov tenk.
"Postajalo je svetlo. Oko četiri časa ujutru jedna pešadijska jedinica je došla do nas i zatražila podršku. Počeli smo da dejstvujemo duž linije i videli smo neprijateljsku 'pticu'. Nije bilo moguće oboriti je elektronskim dejstvom i ubrzo je počela da dejstvuje (neprijateljska) artiljerija. Prvo je palo samo nekoliko većih granata - uspeli smo da se otkotrljamo, a onda je doletelo još pet, šest kasetnih projektila", izjavio je on.
Tenkisti-kuriri
Tenk se od artiljerijskih oruđa razlikuje po svojoj mobilnosti - u pitanju je teško oklopno vozilo koje napušta zaklon kako bi dejstvovalo po meti i brzo se vraća nazad, kaže drugi tenkista, sa pozivnim znakom "Zloj".
Vojnik se tokom razgovora prisetio kako su u jednoj bici za nekoliko minuta uništili vatreni položaj i pojurili nazad, a kasnije, tokom pauze, na kupoli otkrili dron kamikazu upletenog u maskirnu mrežu, koji na svu sreću nije eksplodirao kada je udario u tenk.
"Zloj" je predao ovaj trofej svojoj jedinici opremljenoj bespilotnim letelicama, pa je dron ubrzo poslat nazad na neprijatelja, ovog puta uništivši metu.
"Na neki način smo morali da radimo i kao kuriri", rekao je on kroz smeh i dodao:
"Pešadija se učvrstila, a mi smo dobili zadatak da im obezbedimo hranu i municiju. Zavarili smo veliku korpu na tenk, koja se držala na kablovima, natovarili je hranom, vodom, cigaretama, municijom i poslali je momcima. Nije bilo drugih opcija za snabdevanje, pa smo morali da pošaljemo celo oklopno vozilo. Ovo se takođe dešava".
Takođe, prema njegovim rečima, dešavalo se da moraju da evakuišu civile. Tako je tokom misije izviđanja posada tenka uz pomoć drona otkrila penzionera koji je na biciklu, sa svojim stvarima u manjoj prikolici bežao od granatiranja.
"Izgleda da je jednostavno bio očajan, pokušavajući da pobegne sa ukrajinske teritorije. Čim smo ga primetili odmah smo dali komandu da se ne gađa. Tako su ga uz pomoć drona pratili do prvog položaja, gde su ga naši brzo zgrabili i izveli iz opasne zone. Naravno, pored toga, 'ptičije posade' (operateri dronova) sa tenkistima traže mete za svoje posade", kazao je "Zloj".
"Napravljeno od šperploče"
Borac sa pozivnim znakom "Student" je iz jurišne jedinice, nakon ranjavanja, prešao u jedinicu za vazdušno izviđanje.
"Zauzeli smo kuću, dejstvovali na nju iz bacača granata, bacali ručne bombe i ušli, ali nisu svi protivnici poginuli, a jedan od preživelih je uspeo da puca", prisetio se student tokom intervjua za RT.
On je istakao da posade dronova pomažu tenkistima da pronađu mete i da se ne bave samo izviđanjem i korekcijom vatre, već i sami dejstvuju po neprijatelju.
"Nedavno je moja posada, koristeći lutajuću municiju 'lanset', uništila neprijateljski tenk. Prva grupa iz jedinice sa dronovima je navodila lutajuću municiju, cilj je zahvaćen, a druga grupa je lansirala dron", rekao je on i dodao:
"Generalno, naša strana aktivno koristi dronove kamikaze, izviđačke bespilotne letelice sa ubojnim teretom, ili određene vrste teških bespilotnih sistema – i to avionskog tipa. Dešava se i da neko pravi domaće proizvode. Tako smo napravili ove letelice od šperploče i polikarbonata, a punjenje smo sami ugradili. Sve radi!".
Prema rečima pomenutih sagovornika, FPV dronovi su otvorili novu stranicu ratovanja, zbog čega posade tenkova moraju da menjaju svoje takike. Ipak sa druge strane, ova oklopna vozila nisu napustili bojno polje, za šta su delom zaslužni operateri dronova koji podržavaju njihov rad.