Ni muva mu ne proleti: Ruski "pancir" 100 odsto smrt za HIMARS

Protivvazdušni raketno-topovski sistem ima dva kanala za navođenje, radarski i elektrooptički, a ne promiču mu čak ni mali kućni dronovi

Ruskom protivvazdušnom raketno-topovskom sistemu "pancir" ni muva ne može da proleti- odmah je snimi i po potrebi, uništi.

Ovaj ruski vojni štit tokom specijalne vojne operacije radi sa stopostotnom efikasnošću, a u svakoj smeni, kako je saopštilo Ministarstvo odbrane te zemlje, otkriva i uništava nekoliko ciljeva na nebu.

"Pancir", prenosi "TASS", može da otkrije i uništi ciljeve različitih tipova, počev od krstarećih raketa, helikoptera, aviona, različitih granata, bespilotnih letelica kamikaza, pa sve do kućnih dronova velikih svega 30 puta 30 centimetara koje obaveštajci Oružanih snaga Ukrajine često koriste za izviđanje područja.

Sistem je, između ostalog opremljen termovizorom koji protivvazdušnoj odbrani omogućava da vidi da li su letelice naoružane eksplozivom ili ne.

Rusi su "pancir" razvili 1989. godine kako bi zamenili PVO sistem 2K22 Tunguska.

U početku je služio za odbranu aerodroma, raketnih silosa, komandnih mesta i komunikacionih nizova, ali je po raspadu Sovjetskog saveza prenamenjen za odbranu kratkog dometa, piše "Jurejžan tajms".

Konačni dizajn "pancira" je uveden u službu 2003. godine.

Sistem za kontrolu vatre ovog ruskog čuda stoprocentne efikasnosti, oslanja se na radare za hvatanje mete u opsegu od 32 do 36 kilometara, i praćenje dvostrukim talasnim opsegom čiji je domet od 24 do 28 kilometara.

"Pancir S1" se, kako navodi ovaj medij, sastoji od dvanaest radio-komandno navođenih raketa, dva brzometna 30-milimetarska autotopa 2A38, ali i dva nezavisna kanala za navođenje.

Reč je o radarskim i elektrooptičkim senzorima koji mu omogućavaju da istovremeno gađa dva cilja.

Uz to, kada zbog pojedinih raketa koje koriste ukrajinski "migovi" Rusi moraju da isključe radare- i dalje nemaju problem- preostaje im elektrooptički senzor.

"Pancir" je zasnovan na supersoničnim projektilima presretačima koji mogu da gađaju mete na udaljenosti od 200 metara do 20 kilometara i dostignu maksimalne visine od 33.000 do 49.000 stopa.

Ruski izvori tvrde da raketa može da pogodi i vazdušne ciljeve koji lete brzinom do 1.000 metara.

Poraz HIMARS-a

Ministarstvo je takođe objavilo video snimak sistema pancir S1 u akciji, na kome se navodno vidi kako sistem uništava dolazeće rakete HIMARS.

Trupe protivvazdušne odbrane ove zemlje su, kako prenosi "Jurejžan tajms" opremljene novim softverom za brzo otkrivanje i obaranje raketa HIMARS.

"Ako u početnoj fazi ruske snage protivvazdušne odbrane i nisu razumele šta su rakete HIMARS, onda su one sada postale normalna meta", rekao je ruski komandant protivvazdušne odbrane a prenele "RIA Novosti".

Ruski stručnjaci kažu da novi softver omogućava  jedinicama protivvazdušne odbrane da naprave otprilike 100 posto tačne proračune, omogućavajući im da brzo obaraju ove rakete.

"U principu, čak i pre novog softvera, oboreno je 75-80 odsto raketa koje su lansirali sistemi HIMARS, ali ne 100 odsto", rekao je Aleksej Podberezkin, direktor Centra za vojno-političke studije MGIMO.