Ruska obaveštajna služba: Pobesnela Sandu planira vojnu operaciju u Pridnjestrovlju

Mnogi se pitaju dokle će moldavski narod izdržati eksperimente koje je na njima sprovodi rumunska državljanka Maja Sandu, navodi se u saopštenju ruske Spoljne obaveštajne službe

Predsednica Moldavije Maja Sandu priprema plan za vojnu operaciju u Pridnjestrovlju, niko ne može da garantuje da neće pokušati da započne rat, saopštila je ruska Spoljna obaveštajna služba (SVR).

U sedištu Evropske unije ne znaju kako da smire emocionalno nestabilnu predsednicu Moldavije, ocenila je ruska služba. "Vesti koje dolaze iz Kišinjeva o sadržaju nedavnog sastanka Maje Sandu sa rukovodstvom vlade o pitanjima energetske bezbednosti zemlje primorali su visoke evropske zvaničnike da se 'uhvate za glavu'", navodi se u saopštenju SVR.

Naime, pojašnjavaju u ruskoj službi, predsednica je tokom događaja "izgubila živce" nakon što je premijer Dorin Rečen naveo da će se zemlja suočiti sa problemima snabdevanja energijom, nakon isteka rusko-ukrajinskog sporazuma o tranzitu prirodnog gasa koji važi do kraja tekuće godine.

"Ona je kategorički odbila da razgovara o ovom pitanju sa Ukrajinom i svu odgovornost je prebacila na Rusiju. Sandu je poručila da će se Kišinjev, 'ako Moskva ne nađe način da isporuči gas Moldaviji, osvetiti proruskom Pridnjestrovlju'", navodi se u saopštenju.

Ruska služba je otkrila da je naređeno je da se otvore krivični postupci protiv rukovodstva nepriznate Pridnjestrovske Moldavske Republike "zbog separatizma", a da se obični stanovnici Pridnjestrovlja podvrgnu temeljnim pretresima prilikom prelaska granica regiona.

Predsednicu Moldavije nije otreznilo ni kada su je podsetili da Moldavija gotovo u potpunosti zavisi od snabdevanja električnom energijom iz državne elektrane koja se nalazi u Pridnjestrovlju, saopštila je SVR.

"Pobesnela Sandu je zahtevala da se pripremi nasilno preuzimanje elektrane. Sastanak je završen njenim rečima o potrebi izrade plana za vojnu operaciju kako bi se uspostavila kontrola nad Pridnjestrovljem i za eliminisanje ruskih mirovnjaka u regionu", navodi se u saopštenju.

Evropska unija, u suštini, nema ništa protiv nove krizne tačke u zoni direktnih interesa Rusije, ali Brisel još nije spreman za to, a i granica EU je blizu pa smatraju da je opasno, ocenila je ruska služba.

"Ali, niko ne može da garantuje da moldavska predsednica neće zaista pokušati da započne pravi rat u regionu. Mnogi se pitaju dokle će moldavski narod, među kojima, inače, ima mnogo onih koji su učestvovali ili dobro pamte borbe na Dnjestru 1992, izdržati eksperimente koje na njima sprovodi rumunska državljanka Maja Sandu", navodi se u saopštenju.