Lavrov: Francuska nudila pregovore o Ukrajini bez Kijeva
Ruska Federacija je spremna na konsultacije sa administracijom novog američkog predsednika Donalda Trampa o Ukrajini i nada da će Bela kuća da uvidi osnovne uzroke sukoba, poručio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov na konferenciji za medije.
Rusija ne gaji iluzije i nade da će se, nakon što Amerika dobije novog predsednika, određeni problemi u odnosima dveju zemalja rešiti, rekao je Lavrov.
Ministar nije želeo da nagađa šta će se desiti po dolasku Trampa i njegovog tima na vlast, već je istkao da je Rusiji jasno da je ona u očima američkih zvaničnika definisana kao neprijateljska zemlja koju oni, bez obzira kojoj partiji pripadali, žele konačno da oslabe.
Amerika tako posmatra sve konkurente, bila to Rusija, Kina ili čak Evropa, naveo je Lavrov i podsetio da Amerikanci gledaju kako da oslabe označenog neprijatelja na sve moguće načine, vodeći se principom da ni jedna zemlja ne sme da bude jača od SAD.
U praksi sve to izgleda mnogo grublje, nastavio je ruski ministar, dodajući da treba vremena dok SAD ne shvate da dolazi vreme kada će morati da se ponašaju drugačije, vreme multipolarnog sveta.
"Život će naterati Vašington da shvati globalne trendove i realne procese u savremenom svetu, ali i da razume da diktatura više ne može biti glavni instrument za funkcionisanje međunarodnih odnosa", poručio je Lavrov.
Do Rusije dolaze signali koje Tramp šalje ističući da je spreman da obnovi dijalog, dodao je ministar i rekao da je to razumno i normalno, jer je poenta diplomatije da se dijalog vodi i između neprijateljskih zemalja, što je u istoriji potvrđeno i tokom ratova.
"Ako su SAD zaista spremne za dijalog, znajte da je Rusija spremna da ga obnovi", rekao je Lavrov i ponovio da nije Moskva doprinela njegovom prekidu već Amerikanci i zato oni treba da načine prvi korak.
Moskva čeka da se formira nova vlast u SAD, rekao je Lavrov i poručio:
"Ako Amerikanci budu poštovali naše zakonite interese, onda će taj dijalog biti koristan i doneće rezultate, u suprotnom sve će ostati kao što jeste".
Francuska je Rusiji predlagala dijalog o Ukrajini, bez učešća Kijeva
Rusija je zatvorenim kanalima od Francuske nekoliko puta dobila predloge za uspostavljanje dijaloga o sukobu u Ukrajini, bez učešća Kijeva, rekao je ministar.
Takvi signali iz Pariza nisu bili u skladu sa pravilom koga se Zapad drži – da o Ukrajini ne može biti reči bez Ukrajine, primetio je ruski ministar.
Sa druge strane, ista ta Francuska je predlagala da se u Ukrajinu pošalju kontingent vojske evropskih zemalja, a takođe je obučavala ukrajinske vojnike na svojoj teritoriji, podsetio je Lavrov.
Ovakvo sedenje na dve stolice odagnalo je želju Moskve da ozbiljno shvati inicijativu francuskih kolega, ukazao je ministar.
Pregovori o Ukrajini
Primirje u Ukrajini ne bi vodilo nikuda, potrebni su pouzdani sporazumi, rekao je Lavrov i podsetio da je Zapad iskoristio Minske sporazume samo kako bi snabdeo Ukrajinu oružjem za dalje borbe protiv Rusije.
"Kako nacistički režim u Kijevu može da predstavlja interese Krimljana koje je nakon državnog prevrata proglasio teroristima i protiv kojih je poveo vojnu operaciju", upitao je Lavrov.
Ministar je ukazao da je neophodno poštovati Povelju UN i podsetio na član iz tog dokumenta koji zapadne zemlje nikada ne spominju u kontekstu Ukrajine i koji ukazuje na potrebu poštovanja ljudskih prava bez obzira na rasu, pol, jezik i religiju.
Rusija ne postavlja preduslove za pregovore o Ukrajini, zahtevi koji treba da se ispune su deo već postojećih sporazuma, dodao je ministar i naveo da predstojeći sporazumi treba da sadrže i mehanizam koji će garantovati nemogućnost njihovog kršenja.
Rusija kao odgovor na neprijateljske akcije Ukrajine i zapadnih zemalja koje su joj isporučile oružje uvek gađa one ciljeve i tačke sa kojih se vrše napadi na teritoriju RF, a ne civilne ciljeve, za razliku od Ukrajine, rekao je Lavrov.
On je naveo da centri za donošenje odluka u Kijevu mogu direktno biti meta ruskih udara, u zavisnosti od pretnji koje dolaze, napomenuvši da Moskva nikada ne napada civilne ciljeve.
"Nije nam svojstveno da gađamo civilne ciljeve, to je pravilo kojim se služe nacisti koji su se uz pomoć Zapada zaseli u Kijevu i onih koji im šalju oružje za gađanje mirnih građana", naveo je ruski ministar.
Amerika i njene specijalne službe, uključujući CIA i druge su u Ukrajini bile prisutne mnogo pre državnog prevrata, a posle toga su se samo utvrdile, naveo je ruski ministar i podsetio da su u zgradama Službe bezbednosti Ukrajine imale čitav sprat za svoje zaposlene.
Nesamostalnost kijevskog režima koji je nakon puča došao na vlast je svima poznata, njima rukovode Anglosaksonci i još neke države NATO-a i EU, ukazao je ruski ministar.
Mnogo plodne zemlje i mineralnima bogati predeli su sada u vlasništvu američkih kompanija, dodao je Lavrov i podsetio da su američki zvaničnici sami isticali da Rusiji ne treba prepustiti tu "žitnicu sveta".
Podsetio je i da državni sekretar SAD Antoni Blinken, dok brani ideju nastavka rata u Ukrajini, priznaje da je to finansijski korisno Vašingtonu.
Prema rečima ruskog ministra, rešenje krize mora da počiva na uklanjanju pravih uzroka zbog kojih je krzia nastala kao i na međunarodnom pravu.
Rusija spremna na dijalog sa novim vlastima Sirije
Govoreći o situaciji u Siriji, Lavrov je rekao da Rusija nije povukla svoje diplomate iz zemlje i da ruska ambasada u Damasku nastavlja sa radom. Jedan od važnijih zadataka diplomatskog predstavništva je da pomogne bezbednom životu ruskih državljana u Siriji, dodao je Lavrov.
Moskva je spremna na dijalog sa novim sirijskim vlastima, naročito o bilateralnim odnosima i regionalnoj agendi, naveo je Lavrov i potvrdio da Rusija već odavno održava kontakte sa njima.
"Šef novih vlasti Ahmed el Šara je za Bi-Bi-Si rekao da su odnosi između naše dve zemlje stari i strateški. Mi se slažemo sa takvom tvrdnjom", rekao je Lavrov.
Podsetio je da je Rusija pomogla u oslobađanju Sirije od kolonijalizma, u pripremi stručnih kadrova i spremna je da nastavi saradnju u nadi da će i ekonomska i investiciona saradnja sa novim rukovodiocima biti obnovljene kad se uspostavi nova vlast u Siriji.
Rusija je spremna da pruži podršku u organizovanju izbora u Siriji kako bi ih "svi priznali", potvrdio je Lavrov.
"Ne smemo dozvoliti da se Sirija raspadne na delove, iako bi neki voleli da do toga dođe", ukazao je ruski ministar.
On je poručio da Izrael ne bi trebalo da gradi svoju bezbednost na račun Sirije niti da uništava vojne objekte u Arapskoj Republici, jer, kako je upozorio, to može da dovede do haosa.
Moskva je u dijalogu sa partnerima iz regiona i razume bezbednosne probleme na tursko-sirijskoj granici na koje ukazuje Ankara, dodao je ministar.
Kako je istakao, legitimni bezbednosni interesi Turske moraju biti obezbeđeni uz očuvanje teritorijalnog integriteta Sirije.