Sve više stanovnika zapadne Evrope, posebno njenih južnih regiona, zalaže se za mirno rešavanje ukrajinskog sukoba, pa čak i ako je za to potrebno da se Ukrajina odrekne dela teritorije na račun Rusije, dok je sve manje njih za podršku Kijevu do pobede, pokazuje anketa kompanije "JuGov" koju je objavio "Gardijan".
Istraživanje je sprovedeno među stanovnicima Velike Britanije, Francuske, Nemačke, Danske, Švedske, Španije i Italije.
Kako su rezultati pokazali, u periodu od februara do decembra 2024. je u svih sedam zemalja značajno opala odlučnost da se Ukrajina podrži "do pobedonosnog kraja".
Najviši pokazatelji kada se postavi ovo pitanje su i dalje u Švedskoj, Danskoj i Velikoj Britaniji – 50, 40 i 36 posto tamošnjih ispitanika je za kontinuiranu pomoć Kijevu.
Na jugu se primećuje suprotna situacija – samo 15 posto Italijana, 23 posto Francuza i 25 posto Španaca želi da i dalje pomaže Kijevu. Što se tiče Nemačke, tamo je 28 odsto ispitanika bilo za pomoć Kijevu do pobede.
S druge strane, anketa je pokazala da se u svih sedam zemalja povećao broj onih kojima više odgovara mirno rešenje, čak i ako to implicira da Kijev napusti neke teritorije u korist Moskve.
Anketa pokazuje da je najviše ljudi takvog stava u Italiji (55 posto ispitanika), Španiji (46 posto), Francuskoj (43 posto) i Nemačkoj (45 posto), dok je najmanje miroljubivih kojima ne smeta da se Kijev odrekne teritorija pronađeno u Švedskoj – 24 odsto ispitanika.
Takođe, anketa je pokazala da je široko rasprostranjeno uverenje da će novi američki predsednik zapostaviti Ukrajinu nakon svoje inauguracije 20. januara.
Manje od mesec dana od povratka Donalda Trampa u Belu kuću, većina ili skoro većina u svim zemljama, osim jedne, smatra da će novoizabrani predsednik verovatno prekinuti podršku Ukrajini. Tačnije to misli 62 odsto ispitanih Nemaca, 60 odsto Španaca, 56 odsto Britanaca 52 odsto Francuza i 48 odsto Italijana.
Istraživanje je pokazalo i da većina zapadnih Evropljana smatra da saveznici Ukrajine nisu učinili dovoljno da spreče Rusiju da dobije rat, kako u pogledu ekonomskih sankcija protiv Moskve, tako i vojne i druge pomoći Kijevu.
Kako navodi "Gardijan", nejasno je šta je izazvalo ovu promenu u javnom mnjenju – možda je u pitanju slabljenje interesovanja za sukob ili činjenica da su se Evropljani umorili od njega.