I nova i sadašnja američka administracija imaju dovoljno uticaja da započnu pregovore o ukrajinskom pitanju, ako bi htele da okončaju sukob u Ukrajini, ali bi te poluge moći morale da primene na sebe ili na kijevski režim, s obzirom da je Rusija odavno istakla da je spremna za pregovore, poručio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.
"Da je Vašington zaista želeo da okonča sukob, prekinuo bi isporuku oružja Kijevu, zahtevao bi da od svojih satelita da slede taj primer i naredio bi svojim kijevskim marionetama da prekinu vatru, nastave pregovarački proces bez ikakvih uslova, pritom, poništavajući ukaz Vladimira Zelenskog o zabrani pregovora sa ruskim rukovodstvom", objasnio je Lavrov u intervjuu za Sputnjik.
Stav Rusije o rešenju je dobro poznat i ostaje nepromenjen, naglasio je diplomata i poručio "spremni smo za pregovore, ali oni moraju biti usmereni na otklanjanje osnovnih uzroka ukrajinske krize i uzmu u obzir realnu situaciju na terenu".
Podsetio je na reči ruskog predsednika Vladimira Putina koji je pojasnio da se radi o demilitarizaciji i denacifikaciji Ukrajine, da ona ne bude deo nijednog bloka, zadrži neutralni i nenuklearni status, da se eliminišu dugoročne pretnje bezbednosti Rusije koje dolaze sa zapada, uključujući i širenje NATO-a.
"Takođe, Kijev mora da preuzme konkretne obaveze da obezbedi prava, slobode i interese građana koji govore ruski i, naravno, da prizna teritorijalne realnosti sadržane u Ustavu Ruske Federacije", dodao je Lavrov.
Sprovođenje konkretnih predloga koje je formulisao Vladimir Putin omogućiće da se okonča sukob i da se postignu sveobuhvatni, dugoročni, pravični i pravno obavezujući sporazumi, objasnio je Lavrov i dodao da je to jedini način da se postigne trajni mir.
Komentarišući mogućnost uspostavljanja prekida vatre u Ukrajini, Lavrov je rekao da je on potreban Kijevu i Zapadu kako bi predahnuli i povećali vojni potencijal Oružanih snaga Ukrajine, a zatim nastavili sa svojim planovima da Rusiji nanesu "strateški poraz", primetio je ruski ministra.
Prem njegovim rečima, to je slepa ulica, put nikuda.
Ruski ministar je naglasio da predaja druge partije lovaca F-16 Kijevu iz Kopenhagena izaziva dalju eskalaciju sukoba oko Ukrajine i primorava Rusiju da preduzme adekvatne mere koje mogu biti i vojno-tehničke prirode.
"Više puta smo upozoravali da pružanjem masovne vojne pomoći ukrajinskim nacistima, Danska, njeni pokrovitelji i saveznici, provociraju eskalaciju sukoba", rekao je Lavrov i istakao da "sve vrste oružja koje zapadne zemlje isporučuju kijevskom režimu predstavljaju legitimnu metu i ruska vojska ih efikasno uništava".
Lavrov: Vratićemo Vašingtonu istom merom, rasporedićemo rakete srednjeg i kratkog dometa tamo gde do sada nismo
Rusija će morati da odustane od svog jednostranog moratorijuma na razmeštanje raketa srednjeg i kratkog dometa kopnenog baziranja, iako je on i dalje na snazi, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
"Danas je očigledno da je, na primer, naš moratorijum na raspoređivanje raketa srednjeg i kratkog dometa praktično neodrživ i da će morati od njega da se odustane", rekao je Lavrov.
"Sjedinjene Američke Države su arogantno ignorisale upozorenja Rusije i Kine i u praksi rasporedile naoružanja ove klase u različitim regionima sveta. Kao što je nedvosmisleno izjavio predsednik Putin, mi ćemo na to reagovati i to istom merom", objasnio je Lavrov.
Nedavna raketna proba najnovijeg hipersoničnog sistema srednjeg dometa „orešnik“, koja je izvedena u borbenim uslovima, "ubedljivo je pokazala sposobnosti i odlučnost Rusije u sprovođenju kompenzacionih mera".
Govoreći o uslovima za pregovor sa SAD i NATO na ovu temu, Lavrov je ocenio da Vašington često donosi odluke koje su, blago rečeno, neadekvatne i da je Rusija spremna na svaki scenario.
"Ako se stvore nove raketne pretnje, protivnici će dobiti odlučujući otpor u vidu vojno-tehničkih protivmera. Zauzvrat, biće uzeti u obzir hipotetički koraci za stvaranje prihvatljivih uslova za ravnopravan dijalog", poručio je ruski ministar.
Pregovori o kontroli naoružanja
Lavrov je rekao da Rusija neće voditi nikakve pregovore o kontroli naoružanja sa SAD sve dok Vašington ne odustane od svoje antiruske politike.
"Zbog krajnje antiruskog naboja aktuelnih američkih vlasti, trenutno ne postoje uslovi za strateški dijalog sa Vašingtonom", ocenio je on.
Rusija je spremna da nastavi da sprovodi niz mera za održavanje prihvatljivog nivoa predvidivosti u odnosima sa Sjedinjenim Američkim Državama u nuklearno-raketnoj oblasti, naveo je ministar.
Međutim, zbog destruktivne politike SAD, temelji strateške stabilnosti su značajno poljuljani, a na nekim mestima i uništeni, ocenio je Lavrov, tvrdeći da ne treba nagađati šta bi se moglo dogoditi nakon što istekne Sporazum o smanjenju strateškog naoružanja (START).
"Sada ne vidimo razloga da nagađamo šta će se desiti posle februara 2026. godine, kada prestane da postoji Ugovor o smanjenju strateškog naoružanja. Još mnogo toga može da se desi u narednoj godini. Tako da bi u ovoj fazi bilo preuranjeno, pa čak i nerazumno, najavljivati naše moguće poteze u ovoj osetljivoj oblasti. Ništa nas ne sme iznenaditi", rekao je Lavrov.
Podsetio je da Rusija danas nastavlja da se pridržava kvantitativnih ograničenja strateškog ofanzivnog naoružanja prema sporazumu, uprkos suspenziji njegovog važenja.
Lavrov je primetio i da se Rusija u procesu prenaoružavanja svojih strateških nuklearnih snaga jasno pridržava ograničenja sadržanih u Sporazum.
"Dosledno se pridržavamo onoga što je navedeno: jasnim uvođenjem procesa prenaoružavanja ruskih strateških nuklearnih snaga do granica Sporazumu, najpažljivije pratimo korake Vašingtona", zaključio je ministar.
Da li situacija u Siriji utiče na Sporazum o strateškom partnerstvu Rusije i Irana?
Na pitanje da li se planira unošenje bilo kakvih promena u novi Sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu između Rusije i Irana, s obzirom na poslednje događaje u Siriji, Lavrov je poručio da je novi "veliki" sporazum, čiji tekst su strane dugo pripremale i usaglasile, sveobuhvatan, dugoročan i "svevremenski" i da kao takav ne zahteva nikakva prilagođavanja.
Cilj sporazuma je da pravno konsoliduje neviđeni napredak postignut poslednjih godina u bilateralnim odnosima i da zabeleži njihov uspon na nivo strateškog partnerstva, objasnio je ministar.
U dokumentu je posebna pažnja posvećena jačanju interakcije u interesu mira i bezbednosti na regionalnom i globalnom nivou, i navedena je želja Moskve i Teherana za bližom saradnjom u oblastima bezbednosti, odbrane, borbe protiv terorizma i ekstremizma i suprotstavljanje mnogim drugim uobičajenim izazovima i pretnjama, dodao je Lavrov.
Potpisivanje sporazuma će se dogoditi uskoro, tokom sledećeg kontakta na visokom nivou, naveo je ministar.