Lavrov: Američka okupacija sirijskih regiona bogatih naftom destabilizovala je ovu zemlju
Američko vojno prisustvo u sirijskim provincijama bogatim naftom, kao i ekonomske sankcije uvedene tokom godina, doprinele su padu bivšeg predsednika Bašara el Asada, naveo je ruski ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov u intervjuu za "RIA Novosti".
Nisu se ostvarile nade Sirije da će se situacija u zemlji poboljšati, navodi on.
"Veliki deo krivice za to pripada Vašingtonu, koji je de fakto okupirao severoistočni region Sirije, najbogatiji resursima, a takođe vrši ozbiljan sankcioni pritisak na Damask", naveo je on za "TASS" .
Prema njegovim rečima, gušenje sirijske ekonomije, koje sprovodi Vašington, dovelo je do nezadovoljstva stanovništva.
Suočena sa teškim ekonomskim uslovima, Asadova vlada je morala da usvoji nepopularne mere, tako se postepeno umanjivala podrška građana vlastima, što je rezultiralo protestima.
Dok je Moskva obezbeđivala Damasku humanitarnu pomoć, bivši autoriteti nisu uspeli da ostvare značajan dijalog sa opozicijom i susednim zemljama, izjavio je Lavrov.
"Bez obzira na naše uporne preporuke i aktivno pomaganje, sirijske vlasti nisu uspele da stupe u konstruktivni dijalog sa oponentima i uticajnim regionalnim susedima", istakao je Lavrov.
Lavrov je prethodno naveo da Moskva održava kontakt sa novim sirijskim vlastima i razgovara o bezbednosti ruskih građana i ambasade u zemlji, a istakao je i interesovanje Moskve za dijalog sa Damaskom i o drugim bilateralnim pitanjima. Uslovi rada ruske vojske mogli bi da postanu predmet pregovora sa novim vlastima zemlje, izjavio je.
"Smena vlasti donosi određene promene za rusko vojno prisustvo u Siriji. Reč je ne samo o očuvanju naših baza ili uporišta, već i o uslovima za njihovo funkcionisanje, održavanje, podršku i interakciju sa lokalnom stranom. Ove teme bi mogle da budu predmet pregovora sa novim sirijskim rukovodstvom", rekao je Lavrov za "RIA Novosti".
Raspoređivanje ruskih vojnih baza u Siriji je predviđeno bilateralnim sporazumima, zaključenim na osnovu normi međunarodnog prava, rekao je Lavrov i podsetio da svaki od njih uključuje konkretne obaveze za obe strane. Iako nisu upućeni nikakvi formalni zahtevi za reviziju sporazuma, Lavrov je primetio da prelazni period proglašen do 1. marta 2025. godine, pod privremenom sirijskom vladom, nameće ograničenja na njeno kreiranje politike.
"Već sada se može reći da je jedan od razloga degradiranja situacije, postala nesposobnost prethodnog rukovodstva da zadovolji osnovne potrebe stanovništva u okolnostima dugog građanskog konflikta", rekao je ministar za "TASS".
Rusija sada pomno prati dešavanja u Siriji, ali kako navodi ministar, rano je iznositi zaključke o onome što se trenutno tamo događa.