Kolektivni zapad ne može da oprosti Srbiji to što je kroz istoriju uvek ostajala verna svojim principima i sebi, istakla je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.
Na pitanje redakcije RT Balkan kako se Rusija odnosi prema tome što je Vučić okrivio Zapad za sprovođenje obojene revolucije u Srbiji, Zaharova je odgovorila da su slične činjenice već zabeležene u istoriji, a što se tiče konkretnih detalja, navela je da je to ipak pitanje za srpskog predsednika Aleksandra Vučića.
"I Balkan i sama Srbija u bilo kojoj konfiguraciji, bila to Srbija ili Jugoslavija, iritirali su Kolektivni zapad, u vezi sa svojim kulturno-istorijskim identitetom, istorijskom pozicijom, sopstvenim viđenjem, miroljubivim viđenjem razvoja situacije na Balkanu, a i sveta u celini", istakla je Zaharova.
Primetila je i kako pokušavaju da prekroje i promene volju birača posle svakih izbora, a takođe promovišu razne NVO i aktiviste.
"Vidimo kako provociraju ljude, koji izlaze na proteste u svojoj sopstvenoj zemlji kako bi se zauzeli za svoja građanska prava, provociraju ih da iz demokratskih akcija pređu u antidržavne. To su različite stvari" istakla je ona i okarakterisala tu pojavu kao "univerzalni ključ Zapada".
Stavljen je zadatak, koristeći haos i gorepomenutu metodiku, da se Beograd liši slobodne volje, da se odrekne normalnih, prijateljskih, istorijskih odnosa sa Rusijom, da izda Rusiju i Moskva sve to primećuje.
"Reči o prijateljstvu skupo koštaju, jer za njima stoje i konkretna dela, ali to nisu to samo krupne reči, one udaraju i po samim Srbima", ocenila je ona i dodala da ti prohtevi Zapada nisu počeli 2022. godine, tako je oduvek bilo.
Dodala je i da ima osećaj, i to na osnovu istorijskih činjenica, da Kolektivni zapad, koji je podržavao naciste, a kasnije im pomagao da se sakrivaju, ne može Srbiji da oprosti njenu principijelnu poziciju kroz istoriju.
"Srbija i srpski narod nije postao otelovljenje te rasne mržnje i dehumanizacije, i kao da to ne mogu da joj oproste. Ne mogu da joj oproste to što su se devedesetih Srbi zauzimali za njima prinicipijelno važne stvari, što nisu napustili svoju kulturu, istoriju, veru", ocenila je.
Istorijski je Srbija privlačila mnoge sa strane Zapada koji su hteli tamo da zavedu svoj red, podsetila je ona, i dodala odatle potiče nastavak onoga što se događa i sada.
"Otuda čudovišna težnja i želja Zapada da Srbiju privuče u svoj zagrljaj, koji zasigurno nije prijateljski - prijatelji tako ne postupaju, prijatelji tako ne izdaju, prijatelji tako ne obmanjuju", ocenila je ona i navela da ta želja proizilazi iz ženje da se potom njome okoriste.
Podsetila je i na podlo otimanje dela srpske teritorije sa kulturološki i duhovno važnim objekatima tokom devedesetih.
"I svaki put Srbija ostaje verna sebi", zaključila je ona.
"Uvek smo solidarni sa prijateljskom Srbijom, sa suptotstavljanjem tim spoljašnjim neprijateljskim uticajima, sa samostalnošću u spoljnim i unutrašnjim poslovima zemlje i mislim da to niko ne dovodi u sumnju", naglasila je ona.