Lavrov upozorava: Koncept "Amerika na prvom mestu" uznemirujuće sličan sloganu iz Hitlerove ere
Zapad nikada nije voleo poredak zasnovan na centralnoj ulozi Ujedinjenih nacija i poštovanju međunarodnog prava, jer je navikao da živi u neokolonijalnoj paradigmi, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov za časopis "Rusija u globalnoj politici".
"Poredak koji je zasnovan na principima UN je poredak zasnovan na međunarodnom, istinski univerzalnom pravu, i podrazumeva se da će svaka država poštovati taj zakon. Rusija, kao i većina članica svetske zajednice, nikada nije imala problema sa tim, ali Zapad, koji se nije izlečio od sindroma izuzetnosti i koji je navikao da deluje u neokolonijalnoj paradigmi, odnosno da živi na račun drugih, format međudržavne saradnje zasnovan na poštovanju međunarodnog prava od samog početka nije bio po volji", istakao je Lavrov.
On je podsetio na reči bivše zamenice državnog sekretara SAD za politička pitanja Viktorije Nuland o tome da "Jalta nije bila dobro rešenje za SAD, na njega nije trebalo pristati".
"Ovo priznanje objašnjava mnogo o ponašanju Amerike na međunarodnoj sceni. Jer, prema Nulandovoj, Vašington je gotovo bio primoran, protiv svoje volje, da pristane na posleratni svetski poredak iz 1945. godine, a američke elite su ga već tada doživljavale kao teret", rekao je Lavrov.
"Upravo je taj osećaj doveo do kasnije težnje Zapada da se odradi revizija poretka zasnovanom na sporazumima Jalta-Potsdam. Taj proces je započeo zloglasnim govorom Vinstona Čerčila 1946. godine, u kojem je on faktički objavio 'hladni rat' Sovjetskom Savezu. Doživljavajući sporazume Jalta-Potsdam kao taktički ustupak, SAD i njihovi saveznici nikada nisu dosledno sledili osnovni princip Povelje UN o suverenoj jednakosti država", primetio je on.
Prema njegovim rečima, Zapad je imao šansu da se ispravi kada su se raspali SSSR i socijalistički blok. "Ali sebični instinkti su preovladali. Opijen 'pobedom u hladnom ratu', američki predsednik Džordž Buš Stariji je proglasio 11. septembra 1990. u govoru pred oba doma Kongresa dolazak novog svetskog poretka, koji je, prema shvatanju američkih stratega, značio potpunu dominaciju Sjedinjenih Država na međunarodnoj sceni, 'prozor neograničenih mogućnosti' da Vašington deluje jednostrano, bez obzira na pravna ograničenja ugrađena u Povelju UN", istakao je šef ruske diplomatije.
Lavrov je naglasio da je temelj poretka zasnovanom na sporazumima Jalta-Potsdam princip suverene ravnopravnosti država bez obzira na veličinu teritorije, stanovništvo, vojnu moć ili druge kriterijume.
"Ovaj poredak, sa svim svojim prednostima i manama, o kojima naučnici još uvek raspravljaju, već osam decenija stvara normativni i pravni okvir za funkcionisanje međunarodnog sistema. Svetski poredak, u čijem je centru UN, ispunjava svoju glavnu ulogu – sprečava izbijanje novog svetskog rata. Teško je ne složiti se sa mišljenjem stručnjaka da nas 'UN nisu dovele u raj, već su nas spasile od pakla'", objasnio je ruski ministar.
On je naglasio da pravo veta u Savetu bezbednosti UN "predstavlja čvrstu branu protiv donošenja nepromišljenih odluka i stvara prostor za traženje kompromisa na osnovu ravnoteže interesa".
"Delujući kao političko 'jezgro' sistema Jalta-Potsdam, UN su jedina univerzalna platforma za razvoj kolektivnih odgovora na zajedničke izazove – bilo u sferi očuvanja međunarodnog mira i bezbednosti ili u podršci socijalno-ekonomskog razvoja... Kako ispravno pišu ruski naučnici, svaka međunarodna institucija je, pre svega, 'način da se ograniči prirodni egoizam država'. Ni UN nije izuzetak u tom smislu, sa svojim složenim skupom pravila u u formi Povelje, koja je usaglašena i usvojena konsenzusom", izjavio je Lavrov.
Prelazak SAD na koncept "Amerika iznad svega" ima uznemirujuću sličnost sa sloganom iz Hitlerove ere "Nemačka iznad svega", a oslanjanje na "uspostavljanje mira putem sile" mogao bi da sahrani diplomatiju, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Šef ruske diplomatije istakao je kako se u takvim izjavama i ideološkim konstrukcijama ne nazire ni tračak poštovanja međunarodnih obaveza Vašingtona prema Povelji UN.
On se složio sa stručnjacima koji smatraju da neće biti povratka na ranije stanje stvari, za koje su se do sada zalagali SAD i njihovi saveznici jer su se demografski, ekonomski, socijalni i geopolitički uslovi nepovratno promenili.
Ministar spoljnih poslova RF smatra tačnom prognozu po kojoj će SAD jednog dana shvatiti da nije potrebno preuveličavati zonu svoje odgovornosti za međunarodne poslove i da će se sasvim skladno osećati kao jedna od vodećih država, ali ne više kao hegemon.