Rusija

Lavrov: Ključ za rešavanje problema na Bliskom istoku je stvaranje palestinske države

Ministar spoljnih poslova Rusije izjavio je kako je dvodržano rešenje ključ za okončanje sukoba na Bliskom istoku i primetio kako Izrael planira da ostane na libanskoj teriotoriji.
Lavrov: Ključ za rešavanje problema na Bliskom istoku je stvaranje palestinske državeGetty © Russian Foreign Ministry / Handout/Anadolu

Stvaranje palestinske države je ključ za rešavanje brojnih problema na Bliskom istoku, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov na HIV Bliskoistočnoj konferenciji diskusionog kluba "Valdaj".

"Ključ za sve brojne (bliskoistočne) probleme i dalje leži u stvaranju palestinske države. Na ovu temu usvojene su brojne rezolucije Generalne skupštine UN i Saveta bezbednosti. Dvodržavno rešenje podržavaju svi spoljni igrači, uključujući i Bajdenovu administraciju. Tramova administracija, po mom mišljenju, zasad nije jasno iznela svoj stav po ovom pitanju", izjavio je Lavrov.

Moskva se dosledno zalaže za stvaranje palestinske države u granicama iz 1967. godine sa prestonicom u Istočnom Jerusalimu u skladu sa formulom koju je odobrio Savet bezbednosti UN.

Pored toga, šef ruske diplomatije istakao je kako Moskva dobija signale da će biti problema sa drugom etapom primirja između palestinskog pokreta Hamas i Izraela u pojasu Gaze. Kako primećuje Lavrov, Izrael "bez oklevanja" nastavlja vojne operacije na Zapadnoj obali reke Jordan.

Dodao je kako postoji "mnogo pouzdanih informacija da izraelski planovi, pored proterivanja Palestinaca iz pojasa Gaze, uključuju i preuzimanje potpune kontrole nad severozapadnom obalom reke Jordan".

Primetio je i kako se slaže sa mišljenjem stručnjaka o tome kako Izrael planira da ostane na libanskoj teritoriji, a sirijski Golanski visovi, koje je Tramp proglasio delom Izraela, takođe se smatraju izgubljenom zemljom za arapsko-izraelsko rešenje.

Od 19. januara u pojasu Gaze se sprovodi prva faza sporazuma između Izraela i Hamasa o prekidu vatre i razmeni izraelskih talaca za palestinske zatvorenike, za koju je predviđeno da će trajati 42 dana. Za dve nedelje od primene sporazuma, Izrael je uzeo 18 talaca i oslobodio više od 500 palestinskih zatvorenika, uključujući i one osuđene na doživotnu robiju zbog terorizma.

Paralelno s tim, u okviru sporazuma, Izrael je dozvolio stanovnicima Gaze da se kreću sa juga na sever enklave, a izraelske trupe napuštaju položaje unutar pojasa Gaze u skladu sa dogovorom. Od početka primirja, zalihe humanitarne pomoći enklavi su povećane.

Garanti sporazuma su Katar, Egipat i SAD, koji su osnovali koordinacioni centar u Kairu. Šesnaestog dana primirja, Izrael i Hamas su se obavezali da će započeti pregovore o drugoj fazi sporazuma, koja bi trebalo da uključuje oslobađanje preostalih talaca, trajni prekid vatre i potpuno povlačenje izraelskih trupa. Garanti mirovnog procesa govore i o trećoj etapi koja uključuje razmenu posmrtnih ostataka poginulih, obnovu pojasa Gaze i okončanje njegove blokade.

Ovo je drugo primirje od početka izraelsko-palestinskog sukoba. Prvo je bilo zaključeno u novembru 2023. godine i trajalo samo šest dana.

image