Pokušaj Oružanih snaga Ukrajine da izvedu ofanzivu u Kurskoj oblasti je propao, a istovremeno sa ovim neuspelim pokušajem u javnosti se pojavio američki plan za rešavanje krize u Donbasu, pišu RIA Novosti.
Kontrast između situacije na frontu i ovog plana ne može biti upadljiviji. U situaciji očigledne prednosti Rusije, predlaže se da Moskva zaustavi vojna dejstva, prekine vatru i pristane na prisustvo trupa EU (koje, ispostavilo se, postoje) i britanskih trupa (koje takođe nisu preterano borbeno spremne) u nekoj vrsti tampon zone.
Zauzvrat, prema nepotvrđenim, ali i informacijama koje nisu demantovane, SAD su spremne da utiču na Kijev kako bi on priznao "ruske teritorijalne zahteve". Pored toga, Kijevu se obećavaju i drugi "kolačići" – članstvo u EU za pet godina, kao i nastavak vojne i finansijske podrške koju će Amerika pružati.
"Ako još niste prasnuli u smeh, sada je pravo vreme da to učinite. Jer upravo tako, i nikako drugačije, izgleda taj dogovor o kome se naveliko i dugo razgovara", pišu RIA Novosti.
Tipično je, kako se navodi, da se ni u jednom curenju informacija ili publikaciji ne pominje rusko svakodnevno napredovanje i zauzimanje naselja, jedno za drugim, mirno, polako i metodično. Ne pominje se da je linija fronta duga više stotina kilometara. Ne kaže se da su Oružane snage Ukrajine već duže vreme u veoma klimavoj odbrani. Da je njihov snabdevanje vojske u potpunosti "natovsko" ili "kvazinatovsko". Da su grupe ruskih armija u operativnom prostoru i da mogu da planiraju operacije. Zato što imaju sve resurse za to. Da industrija koja proizvodi municiju funkcioniše sa preciznošću hronometra...
U okviru dogovora, podsećaju RIA Novosti, navedeni su i datumi: do 20. aprila treba da bude objavljen prekid vatre. A do 9. maja treba da bude objavljena nekakva "deklaracija o uslovima okončanja sukoba". Ni reči nema o tome da bi u tom mogućem budućem dokumentu mogla da bude stavka o neširenju NATO-a na istok - ni za inč, ni za centimetar.
Paralelno sa pripremom uslova koji su nam unapred neprihvatljivi, priprema se i javno mnjenje.
"Forin afers" je objavio belešku o skrivenim namerama onih koji žele da trguju sa Moskvom. Bilo je predvidljivo – vodi se geopolitička bitka za resurse. A njih u Rusiji ima i više nego dovoljno. Ali, njihovi rivali ih imaju sve manje.
"Ako ocenjujemo razliku između onoga što je bilo pre početka Specijalne vojne operacije i onoga što se dešava sada, tri godine kasnije – svima je jasno, i našim saveznicima i našim protivnicima, da smo postigli svoje ciljeve", navodi se u tekstu.
Ako ocenjujemo korake koje su preduzeli u javnoj sferi, onda bi za početak bilo dobro da ovi (zapadni) likovi shvate da kada jedni ostvare svoje ciljeve, ne pristaju na uslove onih (ili onog) koji su ne samo potpuno poraženi, već i izazvali sukob.
Pragmatičari – a to uključuje i Trampovog specijalnog izaslanika za Ukrajinu Kita Keloga – brzo su shvatili da se o delovima dogovora koji su procurili u medije ne može razgovarati, niti će Rusija da ih uzme u razmatranje. Stoga je zvanično, iako indirektno, pod uverljivim izgovorom ova pozicija dezavuisana.
To nam govori da u Vašingtonu uopšte ništa nije još odlučeno. Ono što oni tamo ne znaju je kako mogu čak i delimično da preuzmu čak diplomatsku inicijativu. A o vojnom aspektu ne treba ni govoriti. Bedan broj aviona "f-16" koji su upravo isporučeni Kijevu iz Holandije i sličan je broju onih koji su stigli iz Francuske, ali ni "miraž-2000" neće promeniti ništa. Ni u najmanjoj meri.
Zato Zapad, ako je tamo još ostalo razumnih političara, treba da razmišlja ne o "mogućem nastavku podrške Kijevu", već o tome kako da sačuva obraz, puzeći iz ove situacije, a istovremeno pristajući na uslove koje iznosi Rusija. A oni se ne menjaju već tri godine. Tada nisu hteli da to urade na lak način, tako da će sada biti kako Rusija odluči.
"Kojim rečima su nam tada pretili -'Pretvorićemo Rusiju u prah'. Kao što je poznato, pretnje nas samo okrepljuju, a Kolektivni zapad će morati pre ili kasnije da prizna svoj potpuni poraz", piše ovaj medij.