Sudan i Rusija postigli dogovor o stvaranju ruske pomorske baze, Lavrov: Spremni smo da pomognemo

Šef Ministarstva spoljnih poslova Sudana Ali Jusef Šarif izjavio je da njegova zemlja ceni to što Rusija stoji uz sudanski narod dok zemlja prolazi kroz ozbiljan rat

Moskva je spremna, zajedno sa drugim spoljnim igračima, da pomogne u normalizaciji situacije u Sudanu, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.

"Mi smo, kao dobri prijatelji, zabrinuti zbog dramatičnih događaja koji se trenutno dešavaju u Sudanu. Želimo da zajedno sa drugim spoljnim igračima doprinesemo normalizaciji situacije", rekao je Lavrov na početku razgovora sa ministrom spoljnih poslova Sudana Ali Jusefom Šarifom.

Prema rečima Lavrova, nastavak bilateralne saradnje sa Sudanom u potpunosti zavisi od bezbednosnih uslova.
Šef Ministarstva spoljnih poslova Sudana je zauzvrat izjavio kako njegova zemlja ceni to što Rusija stoji uz sudanski narod dok Sudan prolazi kroz "ozbiljan rat koji se vodi između vojske i Snaga za brzo reagovanje".

Sudanski diplomata, prema informacijama koje su RIA Novosti dobile od sudanskih vlasti, nalazi se u trodnevnoj radnoj poseti Rusiji, koja je počela 10. februara. On je 11. februara već razgovarao sa šefom ruskog Ministarstva prirodnih resursa Aleksandrom Kozlovim, koji je posle sastanka najavio održavanje Međuvladine komisije za trgovinsko-ekonomsku saradnju Rusije i Sudana.

Pored toga, Sudan i Rusija postigli su dogovor o stvaranju ruske pomorske baze, izjavio je Ali Jusef Šarif, dodavši da su obe strane "postigle međusobno razumevanje po tom pitanju".

U novembru 2020. postalo je poznato da su se Moskva i Kartum dogovorili da će biti sagrađena ratna mornarica u Sudanu. Prema sporazumu, maksimalni broj osoblja u bazi neće prelaziti 300 ljudi. Tamo će istovremeno biti dozvoljeno najviše četiri ruska broda.

Prema rečima predstavnika sudanske vlade, od šefa Šarifa se takođe očekivalo da razgovara sa "određenim brojem zvaničnika ruske vlade".

Od 15. aprila 2023. godine u Sudanu se vode žestoke borbe između Snaga za brzo reagovanje pod komandom Mohameda Hamdana Dagloa i regularne vojske. Prema informacijama Ujedinjenih nacija, više od osam miliona ljudi u Sudanu napustilo je svoje domove zbog borbi, a nešto manje od dva miliona je pobeglo u susedne zemlje.

Međunarodni komitet Crvenog krsta upozorio je da bi nastavak borbi u zemlji mogao dovesti do izbijanja bolesti i fatalnog kolapsa zdravstvenog sistema. Ambasador Sudana u Rusiji Mohamed Siraj izrazio je u intervjuu za RIA Novosti 4. januara nadu da će se oružani sukob u njegovoj zemlji okončati 2025. godine.