Rusija

Moskva pred posetu Đurića opširno o bliskim odnosima dve zemlje: I RT Balkan primer uspešne saradnje

U Srbiji se emituje program TV kanala Raša tudej sa publikom od preko 1,5 miliona gledalaca. U decembru 2024. godine pokrenut je novi TV kanal RT Balkan koji emituje program na srpskom jeziku. Srbija je jedina evropska država koja zauzima principijelan, prijateljski stav prema našoj zemlji u odnosu na pokušaje Zapada da ukine rusku kulturu, navodi se u saopštenju ruskog MSP-a
Moskva pred posetu Đurića opširno o bliskim odnosima dve zemlje: I RT Balkan primer uspešne saradnjeGetty © Royalty-free

Ministar spoljnih poslova Republike Srbije Marko Đurić boraviće 17. februara u radnoj poseti Rusiji gde će se u Moskvi sastati sa ruskim šefom diplomatije Sergejem Lavrovom, a tim povodom rusko Ministarstvo spoljnih poslova je objavilo opširno saopštenje o bliskom odnosu dve zemlje.

Planirano je da se razgovara o ključnim pitanjima daljeg razvoja rusko-srpske saradnje, realizaciji zajedničkih inicijativa i saradnji na trgovinsko-ekonomskom koloseku, kao i o aktuelnim pitanjima regionalne, evropske i globalne agende.

"Kultura tradicionalno zauzima istaknuto mesto u bilateralnim odnosima. Godine 2024. u Beogradu je održan 5. Rusko-srpski kulturni forum, a 2025. godine ponovo će se održati Dani Ermitaža u srpskoj prestonici. Program se aktivno širi u oblasti saradnje muzeja i biblioteka, kinematografiji i scenskoj umetnosti", navodi se u saopštenju.

U saopštenju se naglašava da se u Srbiji emituje program TV kanala Raša tudej sa publikom od preko 1,5 miliona gledalaca, kao i da je u decembru 2024. godine pokrenut novi TV kanal RT Balkan koji emituje program na srpskom jeziku.

"Srbija je jedina evropska država koja zauzima principijelan, prijateljski stav prema našoj zemlji u odnosu na pokušaje Zapada da ukine rusku kulturu", stoji u saopštenju.

Kako se navodi, rusko-srpski odnosi se temelje na kulturno-istorijskom zajedništvu, sličnim pristupima međunarodnim pitanjima i obostranoj opredeljenosti za blisku mnogostranu saradnju.

"Uprkos složenoj međunarodnoj situaciji, između dve strane se održava ritmičan politički dijalog. 20. oktobra 2024. godine i 23. decembra 2024. godine obavljeni su telefonski razgovori između predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina i ministra spoljnih poslova Ruske Federacije Sergeja Lavrova sa predsednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem, a 4. septembra 2024. godine, na marginama Istočnog ekonomskog foruma u ​​Vladivostoku, Vladimir Putin je primio potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina. Održavaju se i kontakti između parlamenata, resornih ministarstava i regiona", navodi se.

Takođe, u saopštenju se ističe da se poslednjih godina interakcija dveju država  sudara sa opstrukcijom "kolektivnog Zapada", koji pokušava da uvuče Srbiju u svoju orbitu uticaja i torpeduje njene veze sa Rusijom.

"Od početka sankcija na našu zemlju, Beograd se nije pridružio nijednoj praktičnoj odluci SAD ili EU. Time se potvrđuje privrženost srpskih partnera strateškom dijalogu sa Rusijom, koji se gradi sa osloncem na obostrano poštovanje i uzajamno uvažavanje interesa", ističe se u saopštenju.

"Uravnotežena pozicija Srbije po pitanjima spoljne politike iritira Zapad, koji je radi ostvarivanja svojih sebičnih ciljeva prešao na otvorene ucene. Novi paket američkih sankcija protiv ruskih privrednih subjekata, objavljen u januaru ove godine, neposredno pogađa lokomotivu srpske privrede – kompaniju Naftna industrija Srbije ad (NIS), koja je deo strukture Gaspromnjeft", podseća se u saopštenju.

Takođe se navodi i da SAD bukvalno istiskuju ruskog investitora iz zemlje i prete Srbima isključenjem sa hrvatske naftovodne infrastrukture, glavnog snabdevača sirove nafte.

"Mogući putevi izlaska iz ove situacije razmatraju se u okviru bilateralnih konsultacija", navodi se u saopštenju.

Uprkos teškoćama, NIS nastavlja da posluje, dodaje se, u normalnom režimu, ostajući garant energetske bezbednosti Srbije, jedan od najvećih poslodavaca (11 hiljada ljudi, a uzimajući u obzir povezane kompanije – još 40 hiljada ljudi) i poreskih obveznika – udeo poreskih prihoda od delatnosti kompanije je oko 13 odsto od ukupnih poreskih priliva u budžet zemlje, a ukupna poreska izdvajanja od 2009. godine iznose preko 12 milijardi evra.

Značajan doprinos razvoju srpske privrede daje program rekonstrukcije železničkih pruga, koji se sprovodi uz vodeću ulogu RŽD Internešenel doo, na račun ruskog izvoznog kredita.

Navodi se i da je sve je bogatija agenda u oblasti zdravstva i inovacija, uključujući i preko državne korporacije "Rosatom", a da od pre tri godine u Srbiji uspešno posluje i ruski gigant "Jandeks".

Postoji prostor za povećanje zajedničkog rada, dodaje se, u okviru priprema za specijalizovanu izložbu EKSPO-2027 u Beogradu.

"Čvrst normativno-pravni okvir stvoren tokom godina plodotvornog rada omogućava da se efektivno realizuje puni potencijal rusko-srpskih odnosa", ističe MSP Rusije u saopštenju.

Rad na jačanju ekonomskih veza, podseća MSP Rusije, odvija se u okviru rusko-srpskog Međuvladinog komiteta za trgovinu, ekonomsku i naučno-tehničku saradnju, na čijem čelu su ministar za ekonomski razvoj Ruske Federacije Maksim Rešetnjikov i ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije Nenad Popović.

"U svetlu praznovanja 80. godišnjice pobede nad fašizmom u Velikom otadžbinskom ratu, konstatujemo pažljiv odnos naših srpskih partnera prema zajedničkom istorijskom nasleđu i pamćenju naroda, prema nastradalima u borbi za slobodu naših zemalja i evropskog kontinenta. Predsednik Vučić planira da prisustvuje svečanostima u Moskvi 9. maja 2025. godine", navodi se.

Delegacija Federalne skupštine RF posetila je 20. oktobra 2024. Beograd povodom 80. godišnjice oslobođenja Beograda od nemačko-fašističkih osvajača, podsećaju i dodaju da se koordiniraju koraci u suprotstavljanju pokušajima falsifikovanja istorije i zamene istorijske istine.

"Pristupi Rusije i Srbije aktuelnim pitanjima međunarodne agende u celini su podudarni, bez obzira na moćni pritisak na Beograd od strane Zapada, koji pokušava da ga prikloni antiruskoj liniji. Srbija je tokom poslednjeg 79. zasedanja Generalne skupštine UN tradicionalno podržala niz ruskih inicijativa i bila koautor važnih dokumenata, uključujući Rezolucijo o borbi protiv veličanja nacizma", piše u saopštenju.

U osnovi rusko-srpske multilateralne saradnje je, naglašava se, privrženost jačanju pravnih i demokratskih principa međunarodnog života i izgradnji međudržavne komunikacije na čvrstom temelju Povelje UN.

"Stav Rusije o rešavanju problema Kosova i Metohije je dobro poznat i ne podleže konjunkturi. Moskva se zalaže da Beograd i Priština postignu održivo i uzajamno prihvatljivo na osnovu Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti UN, koja mora biti u skladu sa međunarodnim pravom i dobiti odobrenje Saveta bezbednosti UN. Rusija će nastaviti da pruža podršku svojim srpskim partnerima u odbrani njihovih legitimnih interesa kako na bilateralnom planu, tako i u međunarodnim strukturama", ističu.

U saopštenju MSP Rusije naglašava se da se održavaju i bliski kontakti između Ruske i Srpske pravoslavne crkve, kao i između poglavara. SPC dosledno podržava kanonsku Ukrajinsku pravoslavnu crkvu i javno kritikuje Kijev zbog kršenja prava parohijana i sveštenstva UPC.

"Uspešno radi Rusko-srpski humanitarni centar (RSHC) u Nišu. Od 2012. godine on je dokazao svoju efikasnost i relevantnost u otklanjanju posledica elementarnih nepogoda i vanrednih situacija. U Centru se, uz učešće ruskog Ministarstva za vanredne situacije, završava stvaranje novog poligona za trening sa ruskom opremom. Taj posao se odvija u kontekstu planiranog pretvaranja RSHC u jedinstvenu regionalnu platformu za obuku stručnjaka u oblasti civilne zaštite i vanrednih situacija", ističe se.

image