Rusko-američki kontakti na najvišem i visokom nivou izazivaju nervoznu reakciju među evroatlantskim rusofobima, primetila je portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova na konferenciji za novinare u utorak.
Ona je poručila da nametanjem sopstvenog učešća u pregovaračkom procesu, "britansko-evropski 'prijatelji' zločinačkog režima V. A. Zelenskog pokazuju nesposobnost da prevaziđu sopstvene primitivne stavove o izazivanju rata sa Rusijom 'do poslednjeg Ukrajinca'".
Zaharova je istakla da je šefica evropske diplomatije Kaja Kalas konačno potonula u rusofobičnu pomamu, braneći militante Oružanih snaga Ukrajine, koji, po njenom mišljenju, ne ubijaju miroljubive ruske žene i decu, i obećala nove inicijative za podršku Ukrajini. Međutim, primećuje Zaharova, u kontekstu geopolitičke situacije koja se brzo menja, takvo razmišljanje više liči na manifestaciju očaja, besa i slabosti.
"Koliko god se trudili da produže agoniju kijevske hunte, neće uspeti. Pre ili kasnije moraće da odgovaraju za ono što je učinjeno. Shodno tome, pomoć koja je pružena modernim ukrajinskim banderovcima može se vratiti da proganja mnoge predstavnike evropske elite kao saučesnike u okrutnim i krvavim zločinima neonacističkog režima koji su negovali", izjavila je Zaharova, poručivši Zapadu da se "sve vraća i plaća".
Pored toga, osvrnula se na neosnovane pokušaje Zapada da povuku paralele između nacističke Nemačke i Sovjetskog Saveza.
"Sve to čine zbog straha od neizbežnog sloma ukrajinskih nacista i straha od odgovornosti prema sopstvenom narodu za strašne pare kojima su snabdevali kijevski režim", zaključila je Zaharova.
Komentarišući ulogu Zapada u svetu, dotakla se i Minhenske bezbednosne konferencije koja je održana 14-16. februara. Zaharova je istakla kako je Zapad odavno prestao da teži ulozi uzora po pitanjima bezbednosti i demokratije, a da se Minhenska bezbednosna konferencija svela na svađu između "dve obale Atlantika".
"61. Minhenska bezbednosna konferencija pokazala je ono što već dugo govorimo: zapadni svet je odavno prestao da pretenduje na to da bude uzor. Oni ne samo da nisu uzor, već čak ni ne nastoje da se takvim predstave – bilo u pitanjima bezbednosti, bilo u pitanjima demokratije. Ništa što bi makar ličilo na to više ne postoji. Događaj, koji je, prema rečima organizatora, imao za cilj da analizira tendencije i formuliše ideje za evroatlantsku bezbednosnu politiku, u suštini se pretvorio u prepirku dve obale Atlantika. Sve je to velikodušno začinjeno tradicionalnom rusofobičnom retorikom", izjavila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova na konferenciji za novinare.
Istakla je kako se opet vrtela stara "izlizana" ploča o ruskoj pretnji EU i NATO-u uz tvrdnje da je jedini recept za mir višestruko povećanje njihove vojne potrošnje. Zaharova je primetila kako je ovo nije recept za mir, već predstavlja očajnički pokušaj da se "održi nečija mučna hegemonija".
Zaharova je skrenula pažnju na to kako Evropa već dugo u stanju u kojem ne može trezveno da proceni stvarnost i stoga se ona sprema za rat umesto da se brine o "blagostanju svojih građana". Preporučila je Evropi da se pozabavi svojim društvenim i ekonomskim problemima, borbi protiv ilegalne migracije, kriminala i terorizma.
"Umesto da poštuje slobodu govora, ona podstiče političku cenzuru i uvodi ograničenja alternativnih izvora informacija. Sudeći po izjavama većine evropskih političara, oni nemaju nameru da se oporave od rusofobične političke groznice", zaključila je Marija Zaharova.