Rusija

Lavrov otkrio šta je dogovoreno u Rijadu: Razgovor sa američkom stranom bio je vrlo koristan

Pojava oružanih snaga iz zemalja NATO-a, ali pod stranom zastavom, pod zastavom Evropske unije ili pod nacionalnim zastavama u Ukrajini za nas je neprihvatljiva, podvukao je šef ruske diplomatije
Lavrov otkrio šta je dogovoreno u Rijadu: Razgovor sa američkom stranom bio je vrlo koristan

Rusija i SAD su se dogovorile da obezbede što pre imenovanje ambasadora u Vašingtonu i Moskvi, rekao je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov na konferenciji za novinare nakon pregovora sa američkom stranom koji su danas održani u Rijadu.

Prema rečima Lavrova, postoji velika zainteresovanost za uklanjanje veštačkih pregrada na putu ka razvoju uzajamno korisne ekonomske saradnje.

Osim toga, kako navodi ruski ministar, dogovoreno je i da će zemlje stvoriti uslove za rešavanje ukrajinske krize, kako bi se "u potpunosti obnovila saradnja SAD i Rusije" .

Razgovor sa SAD, Lavrov je okarakterisao kao vrlo koristan.

"Nismo samo saslušali, već smo i čuli jedni druge", rekao je on.

Lavrov ističe i da je stekao utisak da američka strana sada bolje razume Rusiju i ubuduće očekuje redovne konsultacije sa SAD. Kasnije je u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova Rusije navedeno da je na sastanku je dogovoreno i da će Moskva i Vašington nastojati da uspostave dijalog i pronađu način za obnavljanje saradnje u ekonomiji, energetici i svemiru.

Američki državni sekretar Marko Rubio je na početku sastanka istakao da je za međunarodne odnose principijelno važno upravljati svojim nacionalnim interesima, a kako je naveo ruski ministar, ruska strana je u potpunosti saglasna sa time.

"Kada se ti interesi podudaraju, treba realizovati zajedničke projekte i u geopolitičkoj sferi, a i u ekonomskoj. Treba popravljati odnose sa SAD", ističe Lavrov i dodaje da su se upravo time i bavili danas, i to, kako navodi - ne bezuspešno.

Dodaje da nisu govorili o svemu što ih razdvaja ali, konceptualni pristup daljoj saradnji je već definisan tokom telefonskog razgovora dva predsednika.

"Osetili smo potpunu odlučnost i konkretnu nameru naših američkih kolega da nastave kretanje napred, kao što su to i poručili predsednici", zaključio je on.

Jedan od sklopljenih dogovora podrazumeva i da će se uskoro formirati proces o rešavanju ukrajinskog sukoba.

"Američka strana će saopštiti ko će predstavljati Vašington, i čim saznamo i me i funkciju predstavnika, mi ćemo, kao što je predsednik Putin rekao predsedniku Trampu, odmah naznačiti našeg predstavnika", naveo je on na konferenciji.

O napadu ukrajinske vojske na energetsku infrastrukturu, Lavrov kaže da razlozi za takvu naredbu koju je neko u Kijevu dao, mogu samo da se pretpostave.

"To samo može da učvrsti mišljenje svih da tako dalje ne može. Tog čoveka i celu njegovu ekipu treba urazumiti", ističe Lavrov.

"Mi smo objasnili da mi nikada nismo izlagali opasnosti sisteme energetskog snabdevanja stanovništva i naši ciljevi su bili samo oni objekti koji su direktno u vezi sa opsluživanjem Oružanih snaga Ukrajine", rekao je on.

"Danas su naše američke kolege rekle da bi možda trebalo da uvedemo neku vrstu moratorijuma na napade na energetske objekte", rekao je Lavrov odgovarajući na pitanje TASS-a o napadu Oružanih snaga Ukrajine na stanicu Kropotkinska.

O potencijalnom raspoređivanju "mirovnog kontingenta" u Ukrajini nakon rešavanja sukoba, Lavrov je rekao da bi to bilo nedopustivo.

Podsetio je da je Tramp već rekao da je uvlačenje Ukrajine u NATO jedna od glavnih grešaka administracije Bajdena.

U vezi sa tim, ruski predsednik je istakao da je težnja Alijanse da "proguta" Ukrajinu, direktna pretnja ruskom suverenitetu.

"I zato smo danas objasnili da pojava oružanih snaga iz istih tih zemalja NATO-a, ali pod stranom zastavom, pod zastavom Evropske unije ili pod nacionalnim zastavama, ne menja ništa u tom pogledu. To je, naravno, za nas neprihvatljivo", istakao je on.

Rusku stranu danas su na sastanku u Rijadu predstavljali ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, pomoćnik predsednika Jurij Ušakov i šef ruskog fonda za direktna ulaganja Kiril Dmitrijev. U američkoj delegaciji su bili državni sekretar Marko Rubio, savetnik za nacionalnu bezbednost predsednika Donalda Trampa Majk Valc i specijalni izaslanik američkog lidera za Bliski istok Stiven Vitkof.

Sastanak je trajao oko četiri i po sata.

image