Glavni zadatak ruske diplomatije je stvaranje bezbednih uslova za razvoj zemlje i njenog tehnološkog i ekonomskog suvereniteta, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.
"Postoji objektivni raskol između progresivne većine i Kolektivnog zapada, koji ne može da ujedini svoje redove i da se odrekne svojih egoističnih navika, kojima se vodio tokom, verovatno, pet stoleća, vladajući celim svetom", rekao je on tokom govora u ruskoj Državnoj dumi.
Nema sumnje u to pred kim je budućnost u međunarodnim poslovima, podvukao je on.
Zadatke Rusije na međunarodnoj sceni već je izložio ruski predsednik Vladimira Putin, ali, kako podseća ministar, ključno je kretanje ka multipolarnom svetu.
Partneri Rusije na jugu i istoku su samostalne civilizacije, kulture i religije, ali sve ih objedinjuje težnja ka mirnom razvoju bez spoljnog diktata i pritiska, istupaju kao i Rusija za demokratizaciju sveta.
Lavrov ističe da je uveren da nema druge razumne alternative za ruski diplomatski kurs.
"Uvek ćemo razgovarati sa uzajamnim poštovanjem, sa bilo kojom zemljom", dodaje on.
Kako najavljuje ministar, ove godine očekuje se i dodatni razvoj rusko-kineskih odnosa. Kineski predsednik Si Đinping će doputovati u Moskvu na proslavu Dana pobede, a ruski predsednik Vladimir Putin će posetiti Kinu u čast osamdesete godišnjice pobede nad japanskim militarizmom, krajem avgusta i početkom septembra.
U vezi sa pobedom nad nacizmom su i ciljevi Specijalne vojne operacije, podseća on.
Uklanjanje prvobitnih razloga ukrajinske krize nema alternativu, a međunarodnoj zajednici to pokazuje Ministarstvo spoljnih poslova Rusije zajedno sa Parlamentom, rekao je Lavrov.
"To je posebno naglasio i predsednik Putin u telefonskom razgovoru sa predsednikom Trampom", dodao je on i podsetio da su juče tome posvetili posebnu pažnju na sastanku sa američkom stranom u Rijadu.
Reč je o otklanjanju pretnja za bezbednost Rusije, koje su se stvarale mnogo godina uvlačenjem Ukrajine u NATO i o potrebi da se najoštrije zaustave akcije kijevskog režima na uništavanju svega što je povezano sa Rusijom, sa ruskim svetom, sa ruskom crkvom i ruskom kulturom, precizirao je on.
"Konstatujemo da zemlje Kolektivnog zapada, iako su na rečima počele da se saglašavaju sa multipolarnom realnošću, zapravo i dalje teže da obezbede sebi privilegovan položaj i očuvaju ostatke dominacije", istakao je Lavrov.
Prema njegovim rečima, na Zapadu i dalje nisu spremni da primenjuju pravila Povenju UN u potpunosti, već iz nje izvlače elemente koji im odgovaraju u datom istorijskom trenutku, kao na primer u slučaju Ukrajine.
Još jednom je istakao da je američka strana juče pokazala zainteresovanost da otkloni veštačke prepreke i obnovi dijalog o konfliktima i međunarodnoj situaciji.
"Mi to pozdravljamo, takve prakse nije bilo ranije", podvukao je on.
Kada je u pitanju strateška bezbednost, Lavrov kaže da jučerašnji pregovori pokazuju da normalizacija odnosa sa SAD počinje, "barem postoji spremnost za to".
Precizirao je da nije u pitanju samo rešavanje ukrajinske krize, već i stvaranje uslova za saradnju u ekonomskoj, trgovinskoj i geopolitičkoj sferi sa SAD.
"Počeli smo smo da se udaljavamo od ivice propasti, gde nas je dovela administracija Bajdena", ocenio je on.
Podsetio je i da je američki državni sekretar Marko Rubio na sastanku rekao da američki predsednik polazi od toga da se svi međunarodni odnosi zasnivaju pre svega na nacionalnim interesima i to je osnova za bilo kakav dijalog.
Prema rečima Lavrova, kada se nacionalni interesi ne poklapaju, mora se učiniti sve da se iz toga izvuče maksimalna obostrana korist.
"Tamo gde se razilaze, kako kaže državni sekretar SAD, odgovorne sile, uključujući i Rusiju i SAD, dužne su da spreče da te razlike prerastu u konfrontaciju, posebno u konfrontaciju koja je štetna za mnoge druge zemlje u svetu", zaključio je Lavrov.