Srbija je suverena država i nema potrebe da se u njenim akcijama traži destruktivni uticaj Rusije u vezi sa aktuelnom situacijom na Kosovu i Metohiji, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
"Srbija je suverena država i apsolutno je pogrešno tražiti neku vrstu destruktivnog uticaja Rusije. Srbija je suverena zemlja koja štiti prava Srba koji žive u tako teškim uslovima. Prirodno je da oštro reaguje kada se ta prava krše", rekao je Peskov.
Prema njegovim rečima, Rusija pomno prati šta se dešava i kako se obezbeđuju prava Srba, ima bliske savezničke odnose sa Srbijom, kako istorijske, tako i duhovne i druge.
"Podržavamo Beograd u akcijama koje se preduzimaju", zaključio je Peskov.
Ukaz predsednika o naftnim merama
Prema rečima portparola Kremlja, Putin nije obavio konsultacije sa OPEK+ pre potpisivanja ukaza o merama kao odgovor na plafon ruske cene nafte. Održane su interne ruske konsultacije.
"Obavljene su interne konsultacije. Suvereno je pravo Rusije da odgovori na takve nelegitimne, apsolutno apsurdne mere. Potpisivanju je prethodila interna ruska ekspertska studija", rekao je Peskov.
Ukaz predsednika Vladimira Putina koji predstavlja odgovor Rusije na ograničenje cena nafte primenjuje se i na postojeće ugovore u slučaju da se pominje limit, precizirao je Peskov.
"Ako sadrži referencu na određeni limit cena onda se ukaz prmenjuje, a u slučaju da nema upućivanja na gornju granicu cena, neće se primenjivati", rekao je Peskov.
Ograničenje cene ruske nafte od 60 dolara po barelu o kojem su se dogovorile EU, G7 i Australija stupilo je na snagu 5. decembra, kao i embargo na uvoz ruske nafte u EU, uz nekoliko izuzetaka.
Ova odluka omogućava da se nafta prodaje trećim zemljama uz korišćenje tankera zemalja G7 i EU, njihovih osiguravajućih firmi i kreditnih institucija, ali samo ako se nafta prodaje ispod naznačene cene.
Predsednik Rusije Vladimir Putin potpisao je Ukaz o specijalnim merama na graničnu cenu za rusku naftu i naftne derivate koju su uvele neke države.
Kako se navodi u dokumentu, ove mere uvode se "u vezi sa neprijateljskim i suprotnim međunarodnom pravu dejstvima Sjedinjenih Američkih Država i stranih država i međunarodnih organizacija koje su im se pridružile" i u cilju zaštite nacionalnih interesa Ruske Federacije.
Zabrana isporuke nafte ispod gornje granice cena stupa na snagu 1. februara 2023. godine i važi do 1. jula, dok će datum zabrane isporuke naftnih derivata odrediti vlada Rusije.
Ukrajinski plan za mir
Za sada Ukrajina nije ponudila nikakav "mirni plan", a plan koji ne uzima u obzir nove okolnosti na teritoriji Ruske Federacije i njenim novim regionima ne može biti miroljubiv, rekao je Peskov.
Ranije je američki list "Vol Strit Džurnal", pozivajući se na izvore u evropskim i ukrajinskim diplomatskim krugovima, objavio da Kijev dovršava svoj mirovni plan od deset tačaka i namerava da iznese svoje ideje oko februara. Takože, ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je ranije izvestio da je tokom onlajn govora na samitu G20 izneo svoju viziju koraka za obnovu mira u Ukrajini, koja se sastoji od 10 tačaka.
"Za sada nema nikakvog mirnovnog plana koji Ukrajina nudi. Opet, ne može postojati nijedan mirovni plan koji ne uzima u obzir današnje realnosti sa ruskom teritorijom, tj. ulazak četiri nova regiona u Rusiju. Nijedan plan koji ne uzima u obzir ove realnosti nije miroljubiv", rekao je Peskov, odgovarajući na pitanje novinara o inicijativi Zelenskog da pripremi mirovni plan Ukrajine i zadrži međunarodni samit mira u februaru pod pokroviteljstvom UN.
Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitrij Kuleba rekao je u ponedeljak da bi ukrajinske vlasti želele da održe samit mira do kraja februara, po mogućnosti na platformi UN sa generalnim sekretarom organizacije Antoniom Guterešom kao mogućim posrednikom.
Putin planira da razgovara sa Si Đinpingom
Predsednik Rusije planira da razgovara sa kineskim liderom Si Đinpingom, a Rusija priprema uslove za razgovor, tvrdi portparol Kremlja.
Podsećamo da je Peskov i ranije objavio da će lideri Rusije i Kine razgovarati pre Nove godine, kao i da je zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev ranije bio u poseti Pekingu.
"Mogu da potvrdim da se takvi kontakti zaista spremaju. Na vreme ćemo vam reći kada i kako će biti sprovedeni", rekao je on.
Emotivni trenutak za rusko društvo
Izjava Dmitrija Medvedeva o izdajnicima koji su napustili Rusiju svedoči o emocionalnosti aktuelnog trenutka, objasnio je Peskov.
"Reč je o onima koji krše naše zakone. Oni koji krše zakon svakako treba da odgovaraju za to. Znate da je sada, generalno, prilično emotivan trenutak i da mnogi pokazuju svoju građansku poziciju, uključujući i Medvedeva", odgovorio je Peskov na pitanje da li stav Medvedeva odražava mišljenje Kremlja i predsednika.