Izvoz ruskog gasa u Evropu putem gasovoda pao je u 2022. na najniži nivo u postsovjetskom periodu, pošto je najveći kupac smanjio uvoz zbog sukoba u Ukrajini, i jer je glavni gasovod oštećen u eksplozijama, pokazuju podaci "Gasproma" i analiza Rojtersa.
Glavni izvršni direktor "Gasproma" Aleksej Miler je izjavio da će izvoz van teritorija bivšeg Sovjetskog Saveza ove godine dostići 100,9 milijardi kubnih metara gasa, saopštila je kompanija.
Britanska agencija napominje da ta količina uključuje i izvoz u Kinu preko gasovoda Snaga Sibira, preko kojeg je "Gasprom" prošle godine isporučio 10,39 milijardi kubnih metara gasa.
To je pad od preko 45 posto u odnosu na 185,1 milijardi kubnih metara gasa izvezenih 2021. godine i jedan je od najnižih od raspada sovjetske države 1991, navodi Rojters.
"Gaspromov" prethodni postsovjetski najniži nivo izvoza, koji kompanija definiše kao prodaju gasa u "daleko inostranstvo", bio je 1995. godine i iznosio je 117,4 milijardi kubnih metara, prema podacima "Gasprom Eksporta".
Manji izvoz, ali veći prihodi
Ruski direktni izvoz gasa u Nemačku zaustavljen je u septembru nakon eksplozija na gasovodima Severni tok u Baltičkom moru.
Izvoz ruskog gasa preko gasovoda Severni tok 1 iznosio je 2021. godine rekordnih 59,2 milijarde kubnih metara.
Rusija, u međuvremenu, povećava prodaju tečnog prirodnog gasa (LNG) iz mora, zahvaljujući fabrici "Jamal LNG" na Arktiku, koju vodi "Novatek". Prema Rostatu, ruska proizvodnja tečnog prirodnog gasa porasla je za skoro 10 posto u periodu januar-novembar, na 29,7 miliona tona.
Rusija je uspela da nadoknadi manji izvoz gasa u Evropu kroz rast cena energenata, pri čemu su njeni budžetski prihodi od nafte i gasa skočili za više od trećine u periodu januar-oktobar 2022.
"Gasprom" je takođe saopštio da se njegova proizvodnja gasa u 2022. procenjuje na 412,6 milijardi kubnih metara. Godinu dana ranije, proizvodnja je dostigla 13-godišnji maksimum od 514,8 milijardi kubika gasa.