Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov je, u obraćanju na sednici Starateljskog odbora "Fonda Gorčakov", nazvao kijevski režim "utovljenim nacistima" za rat cele Evrope protiv Rusije.
"To su nacisti koji su odgajani za još jedan pokušaj da se čitava Evropa stavi pod rasističke i nacističke zastave za rat protiv Ruske Federacije", rekao je šef ruske diplomatije, karakterišući ukrajinske vlasti i odnos evropskih država prema njima.
Lavrov je skrenuo pažnju na "poseban" odnos Evrope prema kijevskim vlastima.
"Nećemo ostaviti bez naše stalne pažnje rešavanje problema denacifikacije države koja ostaje pod kontrolom kijevskog režima, a koja zakonski i fizički istrebljuje sve što je rusko – jezik, kulturu, medije, kanonsko pravoslavlje – direktno i grubo kršeći prvi član Povelje UN i međunarodnih obaveza Ukrajine, uz potpunu toleranciju i saučesništvo evropskih država. Te države, osim u slučaju Ukrajine, na svakom koraku ističu svoju posvećenost poštovanju ljudskih prava i prava manjina. Ali Ukrajina je, naravno, izuzetak", opisao je situaciju Lavrov.
Podsetio je na predstojeće ovogodišnje jubileje – 80 godina od Velike pobede i 80 godina od osnivanja UN.
"Naravno, u tom pogledu je posebno aktuelan zadatak udvostručavanja napora usmerenih na suzbijanje falsifikovanja istorije i pokušaja ideološkog revanšizma, koje vidimo u velikom broju zemalja EU", istakao je šef ruske diplomatije, dodavši da se tako ispoljavaju "neonacizam, rusofobija i druge mizantropske rasističke ideologije".
Lavrov je naglasio da Rusija teži da je u inostranstvu sagledaju objektivno, dok zapadne zemlje sebe smatraju nepogrešivim i pate od "manije izuzetnosti".
"Ne volim izjave o potrebi promocije pozitivnog imidža Rusije. Ne trebaju nam dodatni plusevi, treba da budemo sagledani objektivno, za razliku od Zapada koji sebe smatra nepogrešivim i pati od manije izuzetnosti", rekao je šef ruskog Ministarstva spoljnih poslova.
Napomenuo je da u onim zemljama čije vlade "Rusiju doživljavaju kao neprijatelja" i "pokušavaju da postave temelje za neprijateljske korake u godinama koje dolaze", ima mnogo ljudi koji saosećaju sa Rusijom i dele duhovne i moralne vrednosti zajedničke svim svetskim religijama i sekularnom humanizmu.
"Naravno, život će sve staviti na svoje mesto", zaključio je Lavrov.
Osim toga, istakao je da Rusija aktivno gradi veze sa državama svetske većine, uključujući Kinu, Indiju, Iran, DNRK, kao i sa zemljama ZND.
Primetio je i da je Evroaziji potrebna svekontinentalna kišobranska struktura slična onima u Africi i Latinskoj Americi.
Šef ruske diplomatije je skrenuo pažnju na prisustvo "velikog broja subregionalnih integracionih udruženja u Africi, Latinskoj Americi i Evroaziji".
"Istovremeno na afričkom kontinentu postoji svekontinentalna organizacija – Afrička unija, u Latinskoj Americi postoji Zajednica latinoameričkih i karipskih država, koja uključuje sve zemlje ovog regiona bez izuzetka, ali evroazijski kontinent nema takvu kišobransku strukturu u kojoj bi se sve zemlje Evroazije mogle sastajati i razmatrati kao prvo probleme, ali što je najvažnije, tražiti načine da kapitalizuju te prednosti koje su istorija i priroda dale ovom najvećem kontinentu, koji nema premca po broju civilizacija koje su na njemu izrasle i procvetale", zaključio je Lavrov.