Vulin za ruske medije: Da smo uveli sankcije Moskvi ne bi bilo obojene revolucije u Srbiji

Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin izjavio je u intervjuu za ruski časopis "Nacionalna odbrana" da je obojena revolucija u Srbiji organizovana je i finansirana od strane zapadnih obaveštajnih službi.
On je naglasio da "poštuje ljude koje imaju različite stavove", kao i da na proteste uglavnom idu "obični, pristojni građani", ali njih vode i usmeravaju aktivisti koje angažuju zapadne obaveštajne agencije, nevladine organizacije i strane ambasade.
"Za atmosferu mržnje i nasilja odgovorni su oni kojima nije u interesu da Srbija ostane jedina nezavisna država na Balkanu. Nestanak suverene, nezavisne Srbije i slobodnog srpskog predsednika u interesu je liberalne elite, koja je stvorila Evropsku uniju zasnovanu na konceptu zajednice teritorija, i kao ostataka Bajdenove administracije", primetio je potpredsednik Vlade Srbije.
Vulin je istakao da su se slobodni lideri slobodnih zemalja, poput Aleksandra Vučića, Viktora Orbana i Roberta Fica, našli na udaru liberalnih elita u Briselu.
Napomenuo je da je cena koju je srpska opozicija svojevremeno platila Zapadu za svrgavanje Slobodana Miloševića bila je "saglasnost novih vlasti u Beogradu na otcepljenje Crne Gore, prećutno prihvatanje priznanja Kosova od strane Zapada, razaranje srpske vojske i izručenje Hagu svih srpskih vojnih i političkih lidera koji su se suprotstavljali diktatu NATO-a, kao i kasnije ekonomske teškoće i pljačkaška privatizacija".
"Cena koju je sadašnja srpska opozicija spremna da plati Zapadu za pomoć u rušenju predsednika Aleksandra Vučića je pristanak na likvidaciju Republike Srpske, priznanje nezavisnosti Kosova, ulazak u sukob sa Rusijom i federalizacija Srbije preko federalnih jedinica Vojvodine i Sandžaka", primetio je potpredsednik Vlade Srbije.
Napomenuo je da bi u tom slučaju došlo do nacionalizacije NIS-a, jer tada Vladu ne bi činili Srbi, već stranci, koji bi krenuli putem članstva u NATO-u.
Prema Vulinovim rečima, glavni razlog za sadašnji hibridni napad Zapada na Srbiju u formi "obojene revolucije" jeste to što Beograd odbija da uvede sankcije Rusiji.
Uticaj USAID-a na situaciju u Srbiji
Govoreći o USAID-u, Vulin se pozvao na reči Ilona Maska i predsednika Donalda Tramp koji su tu organizaciju nazvali "činijom punom crva" koja se mora isprazniti, kao i da "radikalni ludaci" moraju biti oterani.
Potpredsednik Vlade napomenuo je da i u Srbiji postoje "crvi" i "ludaci". On je ukazao na sličnost između protesta zaposlenih u USAID-u u Vašingtonu, koji se protive gašenju agencije, i antivladinih protesta u Srbiji, ističući da oba koriste istu simboliku – krvavu ruku. Kako je istakao Vulin, "znamo da to nije slučajnost".
Dodao je da su pod istim simbolima nekada nesistemske opozicione snage pokušavale da destabilizuju Rusiju i Belorusiju, a da se sada "krvave ruke USAID-a vraćaju kući, u Sjedinjene Države". Zaključio je da su, iako se ta organizacija gasi, "tone dolara već isplaćene i potrošene na uništavanje nezavisnih država i nepokornih lidera".
O Vladimiru Putinu
Potpredsednik Vlade Srbije izjavio je da mu je bila velika čast što se sastao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom tokom Istočnog ekonomskog foruma, dodavši da je on izuzetna politička ličnost koja je ostavila trag u istoriji ovog veka.
"Predsednik Putin je čovek misije, ima čvrsta uverenja koja mirno brani, ne pokušavajući da ih nametne. Predsednik Putin je potpuno i sveobuhvatno obavešten o temi o kojoj razgovara, spreman i kadar da sasluša svog sagovornika. U svom obraćanju on ne koristi snagu zemlje koju predstavlja, već snagu svoje ličnosti i snagu svojih uverenja i argumenata", istakao je Vulin.
Naglasio je da ruski lider voli Srbiju i posvećuje joj posebnu pažnju, koja se ne može meriti veličinom zemlje, već samo mestom koje Srbija zauzima u sećanju i srcu svakog pravoslavnog Rusa.
Primetio je da za svet nije problem što se Nemačka, koja je pokrenula dva svetska rata, na kraju ujedinila, već je "problem što se Srbi, koji su pobedili u dva svetska rata, moraju ujediniti".
Vulin je naglasio je da Rusija ne treba da prestane da se bori za Srbiju, uprkos svim aktuelnim problemima. Podsetio je da je Boris Jeljcin 1999. ustupio Srbiju Zapadu i zato je osudio i Srbiju i Rusiju na najgore godine u njihovoj zajedničkoj istoriji, "dozvoljavajući zapadnim agentima uticaja da se duboko ukorene u srpsku političku, vojnu, poslovnu i intelektualnu elitu".
Poručio je da Rusija ne treba da napusti Srbiju, čak i ako se nekom čini da su Srbi navodno izabrali drugu stranu, kao što ni Srbija ne treba da napusti Rusiju, čak i ako se čini da je Rusija žrtvovala Srbiju zarad zemalja i naroda koji su joj geografski bliži.
Zakon o stranim agentima
Na pitanje da li se planira usvajanje zakona o stranim agentima u Srbiji, Vulin je izjavio da su poslanici pokreta socijalista predložili taj zakon u Skupštini, ali da do sada nisu uspeli da ubede vladajuću većinu da postoji potreba za usvajanjem takvog zakona. Međutim, potpredsednik Vlade je naglasio da on "neće prestati da se bori za ovaj zakon".
"Svaka 'obojena revolucija' je nemoguća bez ulivanja velikih količina novca, a novac dolazi i distribuira se preko NVO, odnosno neoliberalnog mehanizma. Takvim remetilačkim tehnologijama sada se uspešno suprotstavljaju Rusija, Kina i Belorusija, koje su eliminisale svoju infrastrukturu stranog uticaja, uključujući i usvajanje odgovarajućeg zakonodavnog okvira", napomenuo je Vulin.
On je pozvao vladajuću koaliciju da ponovo razmisli, kao i da se osloni na iskustvo "svojih prijatelja".
"Uostalom, ako je Trampu i Masku sve jasno, šta je onda nama Srbima nejasno, i šta onda čekamo?", upitao je on.
Prognoze razvoja vojno-političke situacije na Balkanu
Dotaknuvši se teme razvoja vojno-političke situacije na Balkanu i interesa Zapada za naš region, Vulin je istakao da su trenutni nemiri konsolidovali i ojačali neprijatelje Srbije na Balkanu. Skrenuo je pažnju na nedavno donetu odluku o sklapanju vojnog saveza između Hrvatske, Albanije i takozvanog Kosova.
"Njega podržavaju oni koji su pokrenuli proces 'obojene revolucije' u Srbiji. Ovaj vojni savez prvenstveno je usmeren protiv Srbije i predstavlja pretnju za sve Srbe", naglasio je Vulin.
Dok Srbija vodi borbu za očuvanje svoje državnosti, obezbeđuje mir i red na svojim ulicama, a rukovodstvu Republike Srpske prete hapšenjem, "neprijatelji Srbije i svih Srba na Balkanu" ujedinili su se i obavezali na međusobnu vojnu podršku. Kako je napomenuo Vulin, osim vojne i strateške saradnje, hrvatsko-albansko-kosovska inicijativa uključuje i zajednički rad u oblasti vojne industrije, što znači ubrzano naoružavanje.
"Srbija je vojno neutralna zemlja, samostalno obezbeđujemo svoju odbranu i bezbednost i nikoga ne ugrožavamo. Neprijateljska politika prema Srbiji koju vode Evropska unija i Velika Britanija mora se posmatrati kroz prizmu vojno-političke konfrontacije Zapada i Rusije. Odnos globalističkih elita prema Srbiji je njihov odnos prema Rusiji", primetio je potpredsednik Vlade.
Zapad veruje da Srbija ima "loš" položaj – iza njegovih linija fronta konfrontacije sa Rusijom.
Istakao je da Zapad doživljava Srbiju kao jedinog pravog i lojalnog saveznika Rusije i stoga vodi koordinisanu politiku u cilju eliminisanja srpskog faktora na Balkanu.
Dodao je da oni nastoje da otklone potencijalni otpor ne samo Srbije, već i Srba vojnom ili ekonomskom napadu Zapada na Rusiju.
"Zato su Srbi jedini narod u Evropi kome je zabranjeno stvaranje jedinstvene nacionalne države", podvukao je Vulin.
Aktuelne pretnje Srbiji
Obojenu revoluciju u Srbiji, kako je rekao Vulin, organizovale su i finansirale zapadne obaveštajne agencije i američka "duboka država". Isti faktori ometaju mirovne napore 47. predsednika SAD Donalda Trampa i stoje iza napada na predsednika Dodika i Republiku Srpsku.
Istakao je da hibridni napad na Srbiju ima jedan glavni cilj – da uništi zemlju i dovede na vlast pro-NATO opoziciju koja će ispuniti sve zahteve Zapada, a pre svega uvesti sankcije Rusiji.
Dodao je da očekuje da će lideri protesta pod kontrolom Zapada radikalizovati svoje akcije u narednim danima, ali "bezbednosne snage Srbije i snage za sprovođenje zakona moraju biti dovoljno jake da zaštite zemlju i naš narod".
Potpredsednik Vlade Srbije izrazio je zahvalnost ruskim specijalnim službama za podršku u borbi protiv "obojenih revolucija", pre svega informativnu.
Strane obaveštajne službe na teritoriji Srbije
Vulin je podsetio da je, dok je bio direktor Bezbednosno-informativne agencije (BIA), proterao člana hrvatske obaveštajne službe u Beogradu, Hrvoja Šnajdera.
"Nešto slično nije se dogodilo decenijama, a u periodu od 2000. do 2012. godine tako nešto bilo je potpuno nezamislivo", naglasio je on.
Posle neutralizacije Šnajdera i likvidacije njegove agenturne mreže, razbijene su i bugarske i albanske obaveštajne strukture.
Kako je naveo, nakon ovog obračuna sa filijalama zapadnih obaveštajnih službi, našao se na udaru američkih sankcija.
"Sjedinjene države pod Bajdenom nisu mi oprostile besprekornu službu u interesu Srbije i srpskog naroda", izjavio je Vulin.
Naglasio je da nije dozvolio da se hrvatska obaveštajna služba u Srbiji oseća kao kod kuće, niti da Srbija postane platforma za podsticanje antiruske histerije i utočište za one ruske državljane koji su planirali da je iskoriste za delovanje protiv Rusije.
"Ponosan sam na srpske bezbednosne službe i imam puno poverenje da će zaštititi državu i narod", poručio je potpredsednik Vlade.
Razvoj obojene revolucije u Srbiji
Na pitanje o tome koja rešenja predlaže predsednik Srbije Aleksandar Vučić za aktuelnu unutrašnju političku krizu, Vulin je istakao da srpski lider zna kako da zaštiti zemlju od onih koji žele da obojenu revoluciju dovedu do državnog udara.
Primetio je nekoliko faza pripreme i praktične primene scenarija obojene revolucije u Srbiji.
Prvi korak u ovom procesu je razvoj sektora nevladinih organizacija.
Prema Vulinovim rečima, neke od njih dobile su milione evra, a većina je finansirana preko USAID-a, kao i različitih fondova iz Velike Britanije, Nemačke i drugih zemalja EU. Naglasio je da su ovim novcem obučavani aktivisti koji su kasnije činili jezgro protesta, a istovremeno je stvarana odgovarajuća infrastruktura.
Kao drugi korak naveo je uspostavljanje uticaja u medijima kako bi se preko njih uticalo na društveno-političke procese, mobilisale pristalice i vršio pritisak na vlast.
Zatim je usledilo podsticanje protestnog raspoloženja, širenje uticaja i izvođenje ljudi na ulice. Naglasio je da je ovde USAID odigrao veliku ulogu, kao i da su se dodatno koristile i taktike zastrašivanja – "zaplašivani su tužioci, administrativno osoblje sudova, sudije".
Kao sledeću fazu istakao je dehumanizaciju vlasti, kriminalizaciju situacije u zemlji i osporavanje legitimiteta predsednika Aleksandra Vučića.
Na kraju, smatra da su ključnu ulogu u odvijanju ovog scenarija odigrale društvene mreže, koje su korišćene za širenje antidržavnih lažnih vesti i "svakodnevne beskonačne laži".
"Ubeđen sam da će slobodna i nezavisna Srbija izdržati i pobediti, i čvrsto verujem u predsednika Vučića", rekao je Vulin.
O uvođenju sankcija NIS-u
Osvrnuvši se na pritiske na Beograd i na uvođenje sankcija Rusiji, potpredsednik Vlade Srbije istakao je da do toga neće doći.
"Srbija je jedina država u Evropi koja, zahvaljujući čvrstom stavu predsednika Vučića, nije uvela sankcije Ruskoj Federaciji i nije se uključila u antirusku histeriju, uprkos brojnim pretnjama i pritiscima na nas, koji traju i danas", izjavio je on.
Napomenuo je da sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS), koje je Bajdenova administracija uvela u poslednjoj nedelji svog mandata, nisu imale za cilj samo da nanesu štetu Rusiji, već su imale za cilj da "primoraju Srbiju da odustane od nezavisne politike i da na kraju uvede sankcije Rusiji".
Vulin je naglasio je da Srbija neće nacionalizovati NIS.
Rusko-srpski odnosi
Vulin je, govoreću o rusko-srpski odnosima, istakao da je Rusija, uprkos svim poteškoćama i problemima, uvek tražila mogućnosti da pomogne Srbiji i dosledno branila srpske stavove na svim međunarodnim forumima.
Kako prenosi Tanjug, on je naglasio da je Srbija mala zemlja u Evropi koja zauzima veći prostor na istorijskoj mapi nego na geografskoj i da nije postojao ni jedan svetski konflikt da Srbija nije bila deo njega, da nije bila na pravoj strani istorije i da nije bila pobednik.
"Nikada nismo napravili pogrešan izbor. Ako velike svetske sile treba nešto da nauče od Srbije to je da gde god da se Srbija nalazi, nalazi se na strani slobode. I to je prava vrednost. Uvek smo bili na istoj strani sa Rusijom. Nikada nismo napravili grešku. Neke druge zemlje i nacije jesu", izjavio je potpredsednik Vlade.
Govoreći za časopis "Nacionalna odbrana" Vulin je istakao da je Rusija "obezbedila nesmetano snabdevanje srpskog tržišta gasom po veoma povoljnim cenama", kao i da je neophodno da naše dve zemlje ojačaju ekonomsku saradnju i prodube saradnju u bezbednosnoj i političkoj sferi.
"Nismo samo partneri, mi smo saveznici, čak i u najtežim vremenima. Mi nemamo samo zajedničku prošlost, već imamo i zajedničku budućnost", podvukao je on.
O hapšenju Dodika
Komentarišući pokušaje hapšenja predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, istakao je da je to osveta za njegovu borbu za opstanak srpskog naroda i Republike Srpske.
"Presuda Dodiku je najteži udarac i Dejtonskom sporazumu i stabilnosti u celom regionu", primetio je Vulin.
Dodao je da Republika Srbija i Republika Srpska podržavaju stabilnost u regionu, kao i da će učiniti sve da održe mir, izrazivši nadu da će vlasti Federacije Bosne i Hercegovine uspeti doći k sebi.
O budućnosti "srpskog sveta"
Pozivajući se na ruskog filozofa i geopolitičara Aleksandra Dugina, Vulin naglašava da će Srbi "biti u stanju da brane svoj suverenitet". On smatra da je srpsko nacionalno pitanje "jedini veliki nerešeni nacionalni problem u Evropi" i da je "srpski svet" način da se dođe do trajnog rešenja.
Vulin izražava uverenje da će u novom multipolarnom svetskom poretku Srbi imati priliku da pronađu rešenje koje traže vekovima. Istakao je da je proces ujedinjenja Srba prirodan istorijski tok koji se može ubrzati ili usporiti, ali ne i zaustaviti.
Takođe, Vulin pominje da je evropska komesarka Marta Kos javno zahtevala da ne bude deo Vlade Srbije upravo zbog njegovih stavova o "srpskom svetu".
On priznaje da, ukoliko Srbija ne bude mogla da izdrži pritisak Evropske unije, on možda neće biti u vladi, ali smatra da to neće uticati na sam proces ujedinjenja Srba, koji je, kako ističe, već započet i nezaustavljiv.
O Danu pobede
Na pitanje o učešću na proslavi Dana pobede u Moskvi, Vulin je naglasio da je predsedniku Srbije Aleksandar Vučić "veoma drago" što će prisustvovati na vojnoj paradi 9. maja. Što se njega lično tiče, kaže da ne zna da li će u tom trenutku obavljati neku državnu funkciju, ali da želi da bude na Crvenom trgu, mestu Pobede, "mestu kojem pripada".
Naglasio je da su Srbija i Rusija jedine evropske zemlje koje obeležavaju Dan pobede, dok ostatak Evrope slavi Dan Evrope. Po njegovim rečima, taj datum nije Dan Evrope, već Dan pobede, "osim ako oni sebe ne smatraju poraženima".
Vulin je potvrdio da će, po naređenju predsednika Aleksandra Vučića, srpski vojnici učestvovati u paradi u Moskvi 9. maja 2025. godine. On smatra da je prirodno da srpski vojnici budu deo tog događaja, jer su Srbija i Rusija "zajedno ratovale u Drugom svetskom ratu i izašle iz njega kao pobednice".
Kritikujući odnos Evropske unije prema istoriji, Vulin navodi da se EU bavi njenim revidiranjem i zbog nemačkog poraza "prinuđena je da slavi takozvani Dan Evrope". Za razliku od toga, zaključuje on, Rusija i Srbija će "zajedno, dostojanstveno i upečatljivo" obeležiti Dan pobede nad fašizmom.