Rusija

Šef ruske diplomatije: Zapad je srušio evroatlantsku bezbednost, između ostalog i bombardovanjem SRJ

Zapad ne želi bez borbe da se odrekne prednosti koje je prisvojio još od vremena kolonijalizma, a pokušava da ih zadrži neokolonijalnim metodama, izjavio je Lavrov
Šef ruske diplomatije: Zapad je srušio evroatlantsku bezbednost, između ostalog i bombardovanjem SRJGetty © dia images / Contributor

Neophodnost stvaranja bezbednosne arhitekture na evroazijskom prostoru uslovljena je završetkom epohe dominacije Zapada i nastupanjem epohe multipolarnosti, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.

Tema razvoja bezbednosne arhitekture na evroazijskom prostoru izuzetno je važna, a glavne pretnje dolaze od onih zemalja na Zapadu koje pokušavaju da stvaraju prepreke razvoju multipolarnosti, naveo je Lavrov.

On dodaje da je neophodnost stvaranja takve arhitekture dodatno uslovljena time što se završava viševekovni period dominacije Zapada i nastupa epoha multipolarnosti.

"Ne žele bez borbe da se odreknu tih prednosti u politici, finansijama, trgovini koje su prisvojili još od kolonijalnih vremena, a sada pokušavaju da ih zadrže neokolonijalnim metodama, pod parolom takozvanog sveta koji se zasniva na pravilima", istakao je Lavrov na plenarnoj sednici Međunarodnih društveno-političkih diskusija u Permu. 

Danas se može sa uverenošću reći da je "Evroatlantik" izgubio status lokomotive svetskog razvoja, zaključuje on i dodaje da je BRIKS ostavio G7 iza sebe.

"Naše zapadne kolege same su stavile tačku na model evroatlantske bezbednosti koji smo, u suštini, zajedno s njima gradili, polazeći od najboljih namera, još od kraja šezdesetih godina prošlog veka. Ali zapadne kolege su doslovno pogazile obaveze koje su preuzete na najvišem nivou, i u okviru Organizacije za bezbednost i saradnju u Evropi, i u okviru Saveta Rusija-NATO", naveo je ruski zvaničnik.

Kako dodaje, to su bile obaveze da se sopstvena bezbednost ne gradi na račun bezbednosti drugih, kao i da se ne dozvoljava vojno-politička dominacija bilo koje zemlje, grupe zemalja ili organizacija u Evropi.

"Sve to je bilo narušeno, kako NATO bombardovanjem Jugoslavije 1999. godine, tako i agresivnom ekspanzijom NATO-a, ali i Evropske unije, na Istok, ekspanzijom koja se sprovodila i sprovodi u otvoreno neprijateljskom tonu prema nama i u suprotnosti sa interesima bezbednosti Ruske Federacije", zaključio je Lavrov.

Važnu ulogu u građenju kontinentalne arhitekture igraju multilateralne organizacije kao što su ODKB, ŠOS i druge.

On se osvrnuo i Savet za interakciju i mere poverenja u Aziji, koji je osnovao prvi predsednik Kazahstana, rekavši da su u toku diskusije o pretvaranju ovog saveta u organizaciju. Prema rečima Lavrova, Rusija smatra da se ovoj organzaciji treba dati evroazijski značaj.

"U svom poslu, ne zatvaramo vrata za dijalog sa zemljama Evrope, oni takođe mogu da učestvuju u stvaranju nove arhitekture, naravno, pod uslovom odricanja od egoistične, konfrontacione politike. Primećujemo interesovanje za rusku inicijativu sa strane država kao što su Mađarska, Slovačka, Turska, Srbija, Republika Srpska u sastavu BiH", naveo je on.

Na severu Evroazije pokušava se militarizacija Arktika i pronalaženje izgovora za prodor infrastrukture NATO-a tamo, primetio je Lavrov.

On je napomenuo da u južnom delu evroazijskog kontinenta Severnoatlantska alijansa pokušava da pronađe nove tačke ulaska u Avganistan nakon "neslavnog bekstva" koji se dogodio pre četiri godine.

"Aktivno se udvara našim prijateljima, saveznicima i strateškim partnerima u Centralnoj Aziji, pokušavajući da im nametne svoj dobro poznati koncept 'birajte sa kim ste, Rusija ili mi'", dodao je Lavrov o strategijama kojima se služi NATO.

image
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      • Quality
      Live