Ukrajinska odbrana kod Bahmuta ruši se "kao kula od karata": Vojnici se smrzavaju od hladnoće
Stanje kod Bahmuta u Donjeckoj oblasti veoma je teško za ukrajinsku vojsku, čiji pripadnici nastavljaju da beže i napuštaju svoje pozicije, o čemu obe strane pišu poslednjih meseci, prenosi portal "Ukraina.ru" na svom Telegram kanalu.
Grad, koji ulazi u sastav Donjecke Narodne Republike, još uvek nije potpuno oslobođen od ukrajinskih snaga i trenutno predstavlja jednu od najbitnijih tačaka aktuelnog sukoba za obe strane. Bitke se u ovom delu DNR vode mesecima, još od poslednjeg kvartala prošle godine.
Odbrambene pozicije Ukrajinaca ruše se "kao kula od karata", dok jedinice 28. mehanizovane i 17. tenkovske brigade napuštaju svoje položaje. Tokom njihovog bekstva, napušteno je još pet pozicija, a veliki broj ukrajinskih vojnika je poginuo ili zadobio povrede, prenosi "Ukraina.ru".
"Oštro zahlađenje značajno je zakomplikovalo ionako kritičnu situaciju. Vojska nema na čemu da iznosi ranjenike, zabeleženi su i brojni slučajevi promrzlina i hipotermije. U ovim brigadama niko i ne razmišlja o tome da nekako ukloni leševe".
Moral ukrajinske vojske u potpunosti je opao čak i u onim jedinicama Oružanih snaga Ukrajine koje su se smatrale elitnim. Mlađi oficiri i vojnici bataljona specijalnih jedinica "Zapad" juče su kod Soledara, nedaleko od Bahmuta, odbili da izvrše komandu nadređenih. Ovo potvrđuje i video snimak zatvorene Telegram grupe "Prigožin v Telegram", na kojem se vidi kako se ukrajinski vojnici žale na loše raspoloženje vojnika kod Bahmuta i na dobro stanje ruske vojsne tehnike u tom delu.
Ukrajinska vojna komanda pokušala je da ispravi situaciju slanjem više od 20 jedinica lakih oklopnih vozila zapadne proizvodnje na ovaj deo fronta, ali, kako prenosi "Ukraina.ru", skoro sva vozila bila su tehnički neispravna. Izuzetno hladno vreme doprinelo je tome da korišćenje preostalog funkcionalnog naoružanja nije donelo očekivane rezultate.
Oružane snage Ukrajine, kako je navedeno, praktično više nemaju rezerve ljudstva u ovom regionu, a vojnici u malim grupama polako napuštaju svoje položaje kod Soledara.
Koliko je teška situacija na frontu za Ukrajince govori i činjenica da je i ukrajinski ambasador u Velikoj Britaniji u intervjuu koji je juče objavljen na sajtu "Njuzvika" priznao da je Kijev do sada u sukobu izgubio ogroman, teško pojmljiv broj vojnika. Kijev više i ne negira slučajeve dezerterstva u vojci, već uvodi nove oštrije kaznene mere za sve koji odluče da se ne povinuju komandama, a posebno za one koji odluče da napuste mesto sukoba.
Krajem decembra oglasio se i savetnik ukrajinskog predsednika Aleksej Arestovič, koji je priznao da ukrajinska vojska beleži velike gubitke u Bahmutskom regionu, te da zbog toga tamo šalje strane plaćenike.
Ruski biznismen i osnivač privatne vojne kompanije "Vagner" Jevgenije Prigožin izjavio je pre nekoliko dana da su "vagnerovci" veoma blizu potpunog preuzimanja kontrole u Soledaru. Pomoćnik šefa policije Luganske Narodne Republike Vitalij Kiseljev napisao je juče na Telegramu da su "vagnerovci" zauzeli centar ovog grada, te da ruski izvori u ukrajinskoj vojsci govore da je njihov protivnik dobio naređenje da se povuče iz Soledara.
"Vagnerovci" ili kako ih još nazivaju u Rusiji "muzikanti" su i glavna udarna sila Rusije u regionu Bahmuta. Bitke koje se u njemu vode Prigožin je uporedio sa bitkom na Kulikovom polju iz 14. veka, kada su se Rusi borili protiv mongolskih zavojevača, i Borodinskom bitkom iz početka 19. veka tokom rata protiv Napoleona.
"Bahmut je danas mesto susreta dve vojske, kao što su to bili slučaji sa Kulikovim poljem, Borodinskom bitkom i drugim primerima iz istorije, kada jedna vojska mora da uništi drugu", rekao je Prigožin i dodao da se ruske snage dobro bore i, iako osvajanje novih delova grada ide sporo jer su Ukrajinci formirali čak 500 linija odbrane u Bahmutu, napredak postoji.
Iz Narodne milicije LNR krajem prošlog meseca dodali su i da je jedan od uzroka sporog napredovanja ruske vojske kod Bahmuta to što ona pokušava da sačuva živote što većeg broja civila.
Prigožin je objasnio značaj ovog grada za obe strane, naglasivši da je to ozbiljan logistički centar i glavna tačka na istočnom delu fronta.
Grad ima jedinstvene geografske i odbrambene karakteristike: podeljen je na nekoliko delova vodenim barijerama, naselja koja se nalaze u njegovoj okolinu stvaraju dobru odbranu za grad, a prirodne karakteristike regije doprinose tome da se u njoj nalazi puno prirodnih tunela.
"Šlag na torti" je, kako je objasnio Prigožin, mreža podzemnih "gradova" ispod Soledara i Bahmuta, u kojima se na dubini od 80 do 100 metara nalaze ljudi i čiji se tuneli koriste za prevoz vojne tehnike. U ovoj podzemnoj mreži čuva se i oružje iz perioda Prvog svetskog rata, dodao je on.
"Naš zadatak je da što manje ginemo, a što više uništimo neprijatelja", zaključio je biznismen, komentarišući situaciju u Bahmutu.