Rusija

Kremlj: Bliski istok na ivici velikog rata – direktna pretnja i po Rusiju

Zasad je želja Izraela da nastavi sa ratnim dejstvima, barem takve namere oni zvanično iskazuju, ocenio je Peskov
Kremlj: Bliski istok na ivici velikog rata – direktna pretnja i po RusijuGetty © Hans Neleman

Moskva je zabrinuta zbog eskalacije sukoba na Bliskom istoku, to predstavlja potencijalnu opasnost za Rusiju, izjavio je portparol predsednika Rusije Dmitrij Peskov novinarima na marginama Peterburškog međunarodnog ekonomskog foruma (SPIEF).

"Upravo se ovaj region (Bliski istok) sada tone u ponor nestabilnosti i rata. A rat kojem svedočimo nosi rizik širenja geografije konflikta, uključivanja većeg broja učesnika i nepredvidivih posledica. Izuzetno smo zabrinuti zbog toga, jer taj region nije sa druge strane okeana – on se nalazi direktno uz našu granicu. Pored toga što ova situacija neminovno negativno utiče na svetsku ekonomiju, energetska tržišta i ostalo, ona predstavlja i potencijalnu opasnost za nas. Zato smo zabrinuti", istakao je Peskov.

Na pitanje novinara o tome da li Rusija ima svoju "crvenu liniju" u vezi s konfliktom koji se razvija na Bliskom istoku, portparol ruskog predsednika odgovara da njih treba prvenstveno da imaju zemlje tog regiona, jer se upravo on survava u ambis rata.

Napomenuo je da Rusija vidi nameru Izraela da nastavi sa ratnim dejstvima.

"Zasad je želja Izraela da nastavi sa ratnim dejstvima, barem takve namere oni zvanično iskazuju", ocenio je Peskov.

Međutim, naglasio je da nada i mogućnost za diplomatske napore na Bliskom istoku ipak postoje.

"Nada uvek postoji, i uvek postoji mogućnost za diplomatske napore. Kao što znate, mi smo osudili eskalaciju napetosti koja se dešava u regionu. Ta osuda je formulisana u odgovarajućoj izjavi Ministarstva spoljnih poslova. Izrazili smo potrebu za što bržim prelaskom na političko-diplomatsko rešavanje", poručio je portparol šefa ruske države.

Osim toga, on je podvukao da će Rusija raditi na ostvarivanju ciljeva Specijalne vojne operacije, ali da bi bilo idealno da se oni postignu političko-diplomatskim putem.

"Nastavićemo da radimo na ostvarivanju ciljeva koji su postavljeni u okviru Specijalne vojne operacije. Kao što je predsednik Putin već govorio, za nas bi bilo idealno da se ti ciljevi postignu političko-diplomatskim sredstvima. Dok god to nije moguće, dok ti mehanizmi ne funkcionišu, mi nastavljamo Specijalnu vojnu operaciju. Najvažnije za nas je da ispunimo zadatke i dostignemo sve postavljene ciljeve", istakao je Peskov.

Očekuje se da će datumi nove runde pregovora između Rusije i Ukrajine biti uskoro usaglašeni.

"Očekuje se da će sledeće nedelje biti usaglašeni datumi, i verovatno ćemo tada saznati kada će biti održana sledeća runda. Znate da je, uprkos nepredvidivosti kijevskog režima, naše Ministarstvo spoljnih poslova iznelo stanovište da je dijalog svakako potreban na ekspertskom nivou. To stanovište je podržao predsednik. Zbog toga dijalog i dalje traje, a kolega (predsednikov pomoćnik Vladimir) Medinski je u kontaktu sa svojim ukrajinskim kolegom... Zato očekujemo da će sledeće nedelje biti usaglašeni datumi treće runde", pojasnio je Peskov.

Napomenuo je da je Rusija zahvalna stranim državama, uključujući Vatikan, na spremnosti da učestvuju u rešavanju ukrajinskog pitanja.

Poručio je da se razgovori o ukrajinskom rešenju ne smeju se voditi javno, već u tišini.

"Naravno, ti razgovori ne mogu da se vode javno. Nikada nismo bili, niti ćemo biti, pristalice takozvane megafonske diplomatije, posebno kada su u pitanju tako složene teme kao što je ukrajinsko rešenje. Razgovori moraju da se vode u potpunoj tišini", istakao je portparol Kremlja.

Moskva ne isključuje nove provokacije kijevskog režima i tokom SPIEF-a.

"Da li je moguća provokacija od strane kijevskog režima? Da, moguća je. Kijevski režim zadržava svoju suštinu i veoma je nepredvidiv", naglasio je on.

Osim toga, napomenuo je da se komunikacija Moskve i Vašingtona putem različitih kanala nastavlja.

"Predsednici (Rusije i SAD) redovno razmenjuju podsticaje kroz telefonske razgovore. Ta komunikacija je zaista sadržajna i konstruktivna. Oni time šalju važne signale", naglasio je on.

Rusija i SAD vode dijalog na više nivoa – posebno po pitanju Ukrajine i bilateralnih odnosa.

"Vode se različiti tokovi dijaloga sa Amerikancima. Prvi se tiče ukrajinskog pitanja... Drugi obuhvata proces rešavanja problema koji su se nagomilali u bilateralnim odnosima", objasnio je on.

Govoreći o "sedmorki", Peskov je istakao da će se udeo zemalja G7 u svetskoj ekonomiji neumoljivo smanjivati, i to je dugoročan trend, a ne privremena volatilnost.

"'Sedmorka' nama nije interesantna, ne smatramo taj format održivim, jer svetski trendovi pokazuju da će udeo zemalja G7 u globalnim pitanjima i ekonomiji neminovno opadati. To nije nikakva sezonska volatilnost, već trend koji se već formirao i koji posmatramo", naglasio je on.

Dodao je da su svi bili svedoci nesuglasica na samitu G7.

"Što se tiče 'nesuglasica' na samitu Sedmorke, svi smo bili svedoci tih trzavica. Znamo da je predsednik (SAD Donald Tramp) prekinuo svoj boravak tamo... Znamo da je bilo određenih razlika u stavovima po pitanju završnog dokumenta i slično. Zbog toga su svi s velikom pažnjom pratili vesti iz Kanade", zaključio je on.

image
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      • Quality
      Live