Lavrov: NATO protiv Rusije kao Napoleon i Hitler, Bajden 1998. tražio bombardovanje Srbije
Kriza u svetu nastajala je mnogo pre ruske specijalne vojne operacije, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Protekla godina je bila veoma teška, rekao je ministar na konferenciji za novinare, na kojoj sumira spoljnopolitičke rezultate protekle godine.
"Naše kolege su pokušale da od dešavanja u Ukrajini naprave glavni politički, medijski, ekonomski, međunarodni događaj, optužujući Rusiju da vrši agresiju na tu zemlju, i da je glavni uzrok svih nevolja u svetskoj ekonomiji", rekao je ministar.
Zapadne metode
On je upozorio da se sankcije, suprotne zapadnim postulatima, koriste protiv Rusije, ali bi uskoro mogle da budu upotrebljene protiv svake države koja odbija da sledi američka naređenja.
Sredstva kojima se koriste SAD protiv konkurenata je i demonizacija, ucene, sankcije, pretnja silom, politika razaranja tradicionalnih veza istorijskih partnera, naveo je šef ruske diplomatije.
Prema njegovim rečima, Ukrajina se pretvorila u "policijsku nacističku državu" koja goni svoje građane koji imaju bilo kakve veze sa Rusijom, za šta je dobila blagoslov sa Zapada.
"Oni koji su izabrali Rusiju, koji su verovali da tradicija vezuje Ukrajinu i Rusiju, prvo su delikatno, a zatim nemilosrdno kažnjeni", rekao je Lavrov.
Istakao je da zapadne zemlje koje tvrde da ne ratuju u Ukrajini protiv Rusije već pomažu Kijevu – lažu.
"Kada naši zapadni partneri negiraju, i s penom u ustima dokazuju, da ne ratuju protiv Rusije, da samo pomažu Ukrajini da izađe na kraj s 'agresijom', da obnovi svoju teritorijalnu celovitost, izbegavaju istinu. Obim podrške nedvosmisleno svedoči da je Zapad u rat protiv Ukrajine uložio mnogo", istakao je Lavrov.
Dejstva SAD protiv Rusije Lavrov je uporedio sa dejstvima Napoleona i Hitlera.
"Isto kao što je Napoleon mobilisao praktično celu Evropu protiv Ruske imperije, kao što je Hitler mobilisao i osvojio većinu evropskih zemalja i bacio ih protiv Sovjetskog Saveza, tako su sada SAD organizovale koaliciju od praktično svih EU i NATO članica, i preko Ukrajine vode rat protiv naše zemlje s istim tim zadatkom – da se konačno reši 'rusko pitanje'", naveo je Lavrov.
Istakao je da isto kako je Hitler hteo konačno da reši "jevrejsko pitanje", sada zapadni političari nedvosmisleno govore da Rusija treba da pretrpi strateški poraz.
"Vašington pokušava da zaustavi formiranje multipolarnog sveta, to se dešava prirodno, a dokaz tome su grčeviti pokušaji da se održi dominacija na prevaru", rekao je Lavrov.
On je podsetio na to da su SAD uništile i Irak i Libiju i Jugoslaviju, odlučile su da unište Balkan, a ugađajući Nemačkoj, koja je priznala Hrvatsku i Sloveniju, presečena je mogućnost stvaranja drugačijeg formata između balkanskih zemalja, smatra Lavrov.
Zapad je sankcijama protiv Rusije skinuo masku
Najavom novih sankcija protiv Rusije, Zapad je skinuo masku, svima je postalo jasno da su antiruske sankcije usmerene na borbu protiv aktuelnog rukovodstva Ruske Federacije, ocenio je Lavrov.
On je skrenuo pažnju da je šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen na forumu u Davosu izjavila da će sankcije SAD i zemalja Evrope ekonomiju Rusije dovesti do višedecenijske recesije.
"Dugi niz godina, kada su u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija razmatrane sankcije protiv određenih zemalja koje su narušavale međunarodno pravo i obaveze, svaki put su se zapadnjaci, koji su inicirali ove ili one ograničavajuće mere, zaklinjali da nije reč o sankcijama koje će kažnjavati narod, stanovništvo, nego o sankcijama protiv režima. Gde su sada takva uveravanja", rekao je Lavrov.
Prema njegovim rečima, sankcije protiv Rusije su otvoreno usmerene na to da narod pokrene revoluciju protiv aktuelnog ruskog rukovodstva.
Diktatura sa Zapada
Deklaracija EU i NATO koja je proklamovana celom svetu, ciljano navodi na sukob i direktno stavlja Evropljane u potčinjen položaj u odnosu na Severnoatlantsku alijansu, a sve s ciljem geopolitičkog obuzdavanja Rusije i Kine, primetio je šef ruske diplomatije.
Prema njegovim rečima, neprijatelj je spreman na sve i ne interesuje ga diplomatija.
"Diktatura Vašingtona u međunarodnim odnosima ovako zvuči: dozvoljeno nam je šta god hoćemo i gde hoćemo, na bilo kom uglu sveta. Svi drugi ne mogu ništa da rade bez našeg pristanka, čak i ako je vaša bezbednost ugrožena", objasnio je Lavrov.
On je naglasio da je Zapad izopačio principe UN jer nije poštovao princip nemešanja u unutrašnju politiku.
"Stotine puta su SAD koristile svoje snage u inostranstvu, nesumnjivo kršeći Povelju UN", rekao je Lavrov.
Evropa u šakama SAD
On je podsetio i na reči Putina o kolonijalnim navikama Zapada.
"Ovo je prava procena onoga što Zapad pokušava da uradi. Kolonijalizam je kada nekoga uhvatite i živite na njegov račun. Možete podrediti sve planove i strukture druge zemlje, što SAD rade sa Evropskom unijom. Evropska unija je izgubila nezavisnost", smatra Lavrov.
Evropska industrija se seli u SAD, zapadni politički analitičari kažu da je jedan od ciljeva dešavanja u Ukrajini da se naglo smanji konkurentnost Evrope, a potom i Kine, rekao je Lavrov.
Lepe reči Kijeva
Lavrov je istakao da se lepe reči kijevskog režima o jednakosti među ljudima izgovaraju za potrebe Zapada, ali da Rusija ne može da odustane od ciljeva specijalne vojne operacije.
"U septembru 2021. godine Zelenski je rekao da na istoku zemlje žive 'osobe', a ne ljudi i da, ako se neko od građana Ukrajine oseća kao Rus, 'zarad sreće svoje dece treba da se pakuje za Rusiju'. To je rekao isti čovek koji je sada izjavio da sanja o tome da svi budu jednaki i da svako može da živi onako kako želi. Razume se da su te lepe reči za potrebe Zapada, ali sve je to jaka karakteristika današnjeg režima i jasno je da mi ne možemo da odustanemo od osnovnih ciljeva specijalne vojne operacije", rekao je Lavrov.
Na pitanje da li bi dejstva u okviru specijalne vojne operacije mogla biti završena ove godine, Lavrov je odgovorio da ciljevi specijalne vojne operacije nisu izmišljeni, iz Ukrajine ne sme da proističe opasnost za Rusiju.
Šef ruske diplomatije je naglasio da ne može biti govora o pregovorima sa Zelenskim jer ih je on sam zabranio.
"O pregovorima sa Zelenskim ne može biti govora, makar zbog toga što je on zakonodavno zabranio vođenje pregovora s ruskim rukovodstvom. Sve te zapadne priče o tome da su oni spremni za pregovore su laž", ocenio je ruski ministar.
Lavrov je podsetio na, kako kaže, neozbiljne inicijative koje sam Zelenski pokreće - plan od deset tačaka, u koji je, smatra Lavrov, Zelenski stavio sve što je mogao – prehrambenu bezbednost, energetsku bezbednost, biološku, potpuno povlačenje ruske vojske, pokajanje Ruske Federacije, tribunal i osudu.
Lavrov: Ne možemo sa Zapadom da pričamo o Ukrajini
Razgovarati sa Zapadom samo o Ukrajini je besmisleno jer Zapad koristi Ukrajinu da uništi sistem bezbednosti u evro-atlantskom prostoru, koji je podrazumevao rešavanje svih pitanja kroz dijalog i traženje kompromisa i bio zasnovan na principu nedeljivosti bezbednosti, smatra šef ruske diplomatije.
Naveo je da u ovoj fazi Rusija ne treba da preuzima inicijativu u onim oblastima koje je Zapad sam zatvorio, na primer, Savet Evrope.
"Zapad je takođe odlučio da odavde isključi Rusiju, postavljajući diskriminatorske prepreke za učešće naših predstavnika na konvencijama i događajima. Iz tog razloga smo se nedavno povukli iz konvencije o borbi protiv korupcije. Ne želimo da sedimo na bočnoj stolici, jer nam se krše procesna prava", rekao je Lavrov.
Sva tri potpisnika sporazuma iz Minska, osim Putina, rekli su da su sporazumi iz Minska postojali da bi se kupilo vreme, da bi se dobilo više naoružanja, podsetio je šef ruske diplomatije.
On je rekao da odnos Rusije i Zapada više nikad neće biti pređašnji.
"Neće više biti situacija kada nas lažete, potpisujete dokumenta, odbijate da ih ispoštujete, kao što je to bio slučaj sa deklaracijom OEBS-a u Astani, Savetom Rusija-NATO, sporazumima o regulisanju situacije u Ukrajini koje su potpisale Nemačka, Francuska i Poljska, sporazumi iz Minska - sve ovo vreme su nam lagali u lice", naglasio je Lavrov.
Prema njegovim rečima, rezolucija Saveta bezbednosti UN o Ukrajini je sabotirana i nije doprinela da se sukob reši na način da se izbegne stradanje.
Ministar je podsetio i na 1998. godinu kada se Srbija protivila da se Balkan potčini Zapadu.
"I šta se dogodilo sa Srbijom? Te godine je Džozef Bajden, koji je u to vreme bio senator, tražio da pod hitno počne bombardovanje SR Jugoslavije, da se sruše svi mostovi preko Drine. I samo godinu dana kasnije to se i dogodilo", podsetio je Lavrov.
On je primetio da Zapad odaje svoje prave namere time što nema jedinstven pristup u pronalasku mirnog rešenja.
"Stvara se lažni utisak da sada svi pozivaju na pregovore, a onda će Džejk Salivan na nekoj konferenciji za novinare reći da sada ipak nije vreme za pregovore, jer moraju da pomognu Ukrajini da poboljša pozicije na bojnom polju", rekao je Lavrov.
Prema njegovim rečima, Zapad poziva na pregovore samo pred kamerama, samo za medije, da bi se videlo kako su oni za mirno rešenje, a Putin to ne želi.
Rusija se nadala da će Evropa odustati od obmanjivanja
Lavrov je izjavio da se Rusija, po pitanju napredovanja NATO-a prema istoku, nadala da će u Evropi shvatiti da je nemoguće "sve vreme obmanjivati nas".
"Ja sam kao primer navodio prvi ukrajinski 'majdan', 2004. godine, kada je zvanična Evropa rekla da Ukrajina treba da izabere svoju budućnost sa Evropom ili s Rusijom. To je bilo tri godine pre Minhenskog govora, predsednika Putina. Tada smo očekivali da će ipak pobediti razum i da će Evropa shvatiti da je nemoguće stalno obmanjivati, da NATO ne može neprestano da napreduje ka istoku", rekao je.
Rusija od zapadnih zemalja traži iskren razgovor i ne namerava da pravi ustupke u vezi s bilo kakvim pitanjima, naglasio je Lavrov.
Rusija ne namerava da trči za SAD
Rusija nikada nije prekidala dijalog sa SAD, to je činila Bela kuća, tako da ne nameravamo da trčimo za Sjedinjenim Američkim Državama i da razgovaramo s njima o obnavljanju kontakata.
Lavrov je podsetio na sastanak predsednika Rusije Vladimira Putina i predsednika SAD Džozefa Bajdena koji je održan u junu 2021. godine, tokom kojeg su lideri dveju država izjavili da podržavaju princip da u nuklearnom ratu ne može biti pobednika.
Tokom tog sastanka produžen je rok važenja Sporazuma o strateškom ofanzivnom naoružanju do 2026. godine. To je jedini rusko-američki dokument koji reguliše kontrolu nad nuklearnim oružjem.
Prema rečima ruskog ministra, Amerikanci su nakon septembra 2021. godine prekinuli taj strateški dijalog.
"Govore da on treba da bude obnovljen. Mi nismo prekidali dijalog. Nijedan kontakt niti saradnju nismo mi prekidali. Amerika je. Ne nameravamo da trčimo za njima i zovemo: 'Hajde ponovo da se družimo'. Oni znaju da smo mi ozbiljni ljudi i da ćemo uvek ozbiljno odgovoriti na ozbiljno obraćanje", naglasio je Lavrov.
Ukrajini i njenim pokroviteljima trebaju tribine, a ne tribunali
Lavrov je naglasio da Generalna skupština UN, umesto da razmatra važan problem neispunjavanja rezolucija Ujedinjenih nacija, razmatra "nekakve potpuno fantazmagorične ideje o stvaranju tribunala" protiv Ruske Federacije.
"Neka, kako kažu kod nas, neka se dete igra. Svi ti tribunali potrebni su Ukrajincima i njihovim pokroviteljima ništa više nego 'tribunali bez slova l' – odnosno tribine s kojih mogu da izvrću istinu", rekao je Lavrov.
Ranije je prva zamenica ministra inostranih poslova Ukrajine Emina Džaparova izjavila u Ujedinjenim nacijama da Kijev namerava da podnese na razmatranje Generalnoj skupštini UN rezoluciju o formiranju specijalnog tribunala protiv Rusije zbog sukoba u Ukrajini.
Prijatelji sa istoka
"Arapi su naši stari i verni prijatelji, vidim da razumeju našu sadašnju poziciju, shvataju da se ne radi o Ukrajini, već o borbi za novi svetski poredak između onih koji veruju da svet treba da im bude potčinjen, i onih koji koji žele da svetski poredak bude demokratski", rekao je Lavrov.
On nije mogao da ne pomene evidentno nezadovoljstvo Ruskih partnera, pošto Zapad, trošeći sva sredstva za regulisanje situacije u Ukrajini, ne čini ništa po pitanju Palestine.
Ruski ministar je podsetio i na konfliktnu situaciju u Siriji.
"Rezolucija 22.54 poziva na održavanje izbora uz učešće celokupnog sirijskog stanovništva. Ali Zapad se nada da će nametnuti izbore uz učešće izbeglica, čime će obezbediti 'ispravno' glasanje za opoziciju koju Amerika gura", rekao je.
Odnosi Rusije i Kine doživljavaju najbolja vremena u zajedničkoj istoriji, rekao je Lavrov, i dodao da nije reč o savezu ili uniji, ali je odnos pun poverenja, poštovanja i zasnovan je na balansu interesa.
Prema njegovim rečima, odnos Kine i Zapada je još jedna lekcija Rusiji, koja pokazuje da se Zapadu ne može verovati.
"Na Tajvanu, Zapad je izneo uslove neprihvatljive za Kinu i međunarodno pravo, Kina razume da ostanak u zapadnom sistemu predstavlja rizik za njene fundamentalne interese", siguran je Lavrov.
Naveo je da je za Kinu oslobađanje od zapadne zavisnosti mnogo teži nego za Rusiju jer je ona dublje integrisana u procese globalizacije i ima veću ekonomiju i više rezervi.
"Ogromne sankcije su nam pomogle da zaključimo da se Zapadu, koji nas je pozivao u svoj ekonomski sistem, ne može verovati", zaključio je ministar.
Odnosi sa Srednjom i Centralnom Azijom se intenzivno razvijaju, rekao je Lavrov i dodao da postoje kolektivni formati za aktivan rad - ZND, ŠOS, Evroazijska ekonomska unija, ODKB, gde su tri centralnoazijske zemlje punopravne članice, dodao je.
"Nikada ne zabranjujemo partnerima da komuniciraju sa drugim zemljama, za razliku od Zapada koji je pozvao azijske partnere Rusije da podrže zapadnu stranu u ukrajinskom pitanju, pod pretnjom gubitka tržišta i investicija", rekao je Lavrov.
Novi svetski poredak
"Nalazimo se usred formiranja multipolarnog sveta", rekao je Lavrov i dodao da je Rusija na vrhu tog procesa.
"Proces formiranja multipolarnog svetskog poretka biće dugotrajan, to će biti određena istorijska epoha, a mi smo na vrhuncu tog procesa", naveo je Lavrov.
Glavne reči 2022. godine: Rat i pobeda
Na zahtev novinara da izabere dve reči koje smatra najtragičnijim i najvažnijim u protekloj godini, a koje treba da čuje ceo svet, Lavrov je rekao "rat" i "pobeda".
"Aktuelna situacija je naš odgovor koji je, kako je rekao predsednik Rusije, možda trebalo i ranije da se desi, ali važno je da se nije zakasnilo. To je odgovor na hibridni rat koji je pokrenut protiv nas", naveo je Lavrov.
Druga reč koju je odabrao, prema njegovim rečima, uliva nadu.
"Mislim da svet treba da čuje reč 'pobeda'. Oni koji žele da čuju reč 'pregovori', nažalost sami te pregovore ne žele i na svaki mogući način manipulišu tim terminom kako bi odugovlačili ovaj rat protiv Rusije što je više moguće", naglasio je Lavrov.
Donbas - žrtva kijevskog režima
Ruski ministar spoljnih poslova je podsetio na 2014. godinu kada su SAD priznale pučiste i kada su oni koji su tada došli na vlast izjavili da će proterati Ruse sa Krima - Krim i istočna Ukrajina izjavili da ih neće podržati pa su pučisti započeli rat protiv sopstvenog naroda.
"Može li se nakon ovakvih izjava smatrati da oni koji su došli na vlast zastupaju interese svih naroda u zemlji?", upitao je Lavrov, još jednom podsećajući na izjave Zelenskog da svako ko se u Ukrajini oseća kao Rus, 'zarad svoje sreće i sreće svoje dece treba da se pakuje za Rusiju'.
"Ako mislite da ovaj lider zastupa interese svih naroda svoje zemlje, onda nema o čemu da se priča", zaključio je Lavrov.
DNR i LNR nisu mogle da žive pod vladom koja ih je otvoreno proglašavala teroristima i koja ih je smatrala neljudima, svakodnevno bombardovala vrtiće i bolnice, primetio je Lavrov i naglasio da su i pre Minskih sporazuma, ruski novinari pokazali kako neonacisti uništavaju civilni sektor, bolnice, škole, vrtiće, kako se ubijaju ljudi.
Slika danas nije mnogo drugačija, naglasio je Lavrov, jer ruski dopisnici iz Donabasa svakodnevno pokazuju kako projektili ukrajinskih neonacista razaraju civilne objekte, ruše škole, bolnice, obdaništa.
On je istakao da je očigledno da u Ukrajini ima mnogo manje štete na civilnoj infrastrukturi, nego u Donbasu.
"Mi smo pre više od godinu dana tražili od zapadnjaka da u svojim izveštajima navedu i koliko je objekata srušeno i koliko je ljudi poginulo i da prilože tačan broj stradalih i posledice razaranja. Tražili smo da se pokaže jer smo znali da je pet puta više štete i žrtava na strani Donjecke i Luganske Narodne Republike nego na strani teritorija koje su pod kontrolom kijevskog režima", istakao je ruski ministar.
Istoričari će, naravno, suditi o tome, ali ne treba zaboraviti ni međunarodno pravo, dodao je Lavrov.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je održao veliku godišnju konferenciju za novinare, na kojoj je sumirao glavne spoljnopolitičke rezultate u 2022. godini. Konferenciji za novinare su prisustvovali predstavnici ruskih i stranih medija, a moderator konferencije je bila zvanična predstavnica Ministarstva Marija Zaharova.