U Ukrajini se očekuju kadrovske odluke u vezi sa nekoliko zvaničnika na različitim nivoima vlasti i u snagama bezbednosti, najavio je predsednik te države Vladimir Zelenski na svom Telegram kanalu, prenose RIA Novosti.
Prvi na tapetu je njegov zamenik šefa kabineta, Kirilo Timošenko, koji je danas saopštio da je podneo ostavku.
On je, kako je napisao na Telegramu, zatražio od šefa države Vladimira Zelenskog da ga oslobodi dužnosti, preneo je Rojters.
"Zahvaljujem predsedniku Ukrajine Vladimiru Zelenskom na poverenju i prilici da činim dobra dela svaki dan i svakog minuta", napisao je Timošenko.
Prema izvorima ukrajinske Pravde, njegovo mesto bi mogao da zauzme načelnik Kijevske vojne oblasne uprave Oleksij Kuleba.
Ostavku će uskoro podneti načelnici Sumske, Dnjepropetrovske, Zaporožske i Hersonske vojne oblasne uprave, piše ukrajinski list.
Tužilac otpušten zbog odmora u Španiji
Otpušten je i zamenik generalnog tužioca Aleksij Simonjenko zbog odmora u Španiji, piše agencija Unian.
Kako piše agencija, od Simonjenka je zatraženo da napiše ostavku.
Zamenik generalnog tužioca napustio je Ukrajinu u decembru 2022. automobilom "mercedes". Simonjenko se vratio u domovinu 8. januara. Njegovo putovanje u inostranstvo desilo se pošto je Zelenski visokim zvaničnicima zabranio da putuju van zemlje.
Na zvaničnom sajtu predsednika Ukrajine pojavio se dekret o odluci Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu, kojom je određenom broju državnih službenika i pripadnika policije Ukrajine zabranjeno da putuju u inostranstvo osim u službene svrhe.
Korupcija, stara ukrajinska boljka
Predsednik Ukrajine, naime, obećao je da će preduzeti dalje korake protiv korupcije nakon otpuštanja zvaničnika zbog pronevere, naglašavajući da ga fokus na rat neće odvratiti od rešavanja endemskog pitanja u njegovoj zemlji.
Korupcija je mučila Ukrajinu mnogo pre nego što je Rusija pokrenula svoju invaziju u punom obimu krajem februara. I dok je borba protiv ruske specijalne vojne operacije bila primarni fokus vlade Zelenskog, korupcija je ostala prioritet. Glavni razlog je pošto se u zemlju slilo stotina miliona dolara, kako u oružju, tako i u finansijskoj pomoći. Procenjuje se da će se u kasu tek sliti milijarde dolara namenjenih rekonstrukciji i obnovi zemlje.
"Želim da ovo bude jasno: neće biti povratka na ono što je bilo u prošlosti", rekao je Zelenski.
Tako je zbog sumnje da je proneverio budžetska sredstva uhapšen vršilac dužnosti ministra za infrastrukturu Ukrajine, zamenik šefa resora Vasilij Lozinski.
Njegovo otpuštanje usledilo je nakon što su najviša ukrajinska agencija za borbu protiv korupcije i tužilaštvo za borbu protiv korupcije "razotkrili i zaustavili aktivnosti organizovane kriminalne grupe umešane u proneveru budžetskih sredstava", rekao je Oleksandr Kubrakov, ukrajinski ministar infrastrukture.
Lozinski je priveden dok je primao mito od 400.000 dolara za pomoć u ugovorima o kupovini opreme i mašina. Detektivi su radili na identifikaciji drugih ljudi uključenih u organizaciju, navodi se u saopštenju.
Na udaru kritika zbog korupcije je i ministar odbrane Aleksij Reznikov – jedno od najistaknutijih lica sukoba sa Rusijom.
Istrage u vladi potresle su Ukrajinu tokom vikenda, posebno jer se odnose na dvojac iz najviših krugova.
Obe istrage se odnose na ratno profiterstvo. Slučaj koji je uključivao ministarstvo odbrane odnosio se na kupovinu vojnih obroka po naduvanim cenama, dok je onaj kod ministarstva za infrastrukturu podrazumevao preskupe javne nabavke električnih generatora.
Bivši savetnik Zelenskog Aleksej Arestovič, ujedno i jedan od njegovih najbližih saradnika koji je podneo ostavku posle izjave da je uzrok uništenja stambene zgrade u Dnjepru akcija ukrajinske protivvazdušne odbrane, sada se okrenuo protiv svog bivšeg šefa.
U svom video obraćanju, analizirajući nacionalnu himnu, izdvojio je dva arhetipa koja, po njegovom mišljenju, predstavljaju nacionalnu smrt. U pitanju je deo iz himne koji kaže "dušu i telo daćemo za slobodu", s tim da se ni u jednom delu himne ne govori šta sledi kada dođe do slobode. Prema rečima Arestoviča, upravo taj momenat je koban jer u nacionalnoj svesti ostavlja ideju da Ukrajinci treba da se biju do poslednjeg, dok svi ne pomru.
Drugi deo himne za koji Arestovič tvrdi da je arhetipski koban, je deo u kome se govori da će ubiti svakog ko se od njih istakne, i pokaže da je bolji od drugih, i, kako je rekao, proglasi sebe novim getmanom - "ova dva arhetipa su naša nacionalna smrt", rekao je.
Za predsednika Ukrajine je rekao da je slab čovek. "Ima dve slabosti, a to su sujeta i strah", rekao je on.
EK: Ukrajina da ojača borbu protiv korupcije
Portparolka Evropske komisije Ana Pisonero rekla je da se u okviru procesa proširenja, u kojem je sada i ova zemlja, od Ukrajine očekuje da ojača borbu protiv korupcije, posebno "korupciju visokih profila", ali da je "Ukrajina suočena sa brutalnom agresijom i treba da radi u više oblasti".
Prema njenim rečima, Ukrajina je već preduzela nekoliko koraka, kao imenovanje šefa specijalizirane kancelarije za anti-korupciju i otvorila konkurs za novog direktora nacionalne kancelarije za anti-korupciju.
"Ali potrebni su dodatni napori za ojačanje anti-korupcijskih institucija", ističe portparolka.
Na pitanje novinara da li EU ima mehanizme da prati novac koji EU šalje u Ukrajinu, Pisonero kaže da "što se tiče kontrole, mogu da kažem da EU ima više nivoa kontrole i više mehanizma da bi znali da li pare idu tamo gde treba".