Šefovi diplomatija Rusije i Irana, Sergej Lavrov i Abas Aragči razgovarali su danas telefonom i razmotrili situaciju u vezi sa odnosima između Teherana i Vašingtona, kao i o izgledima za potpuni prekid neprijateljstava na Bliskom istoku.
Ministri spoljnih poslova dve zemlje razgovarali su i o drugim važnim temama.
"Lavrov i Aragči su razgovarali o prolasku ruskih brodova i tereta kroz Ormuski moreuz", saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova.
Kako se navodi u saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova, istaknuta je podrška ruske strane posredničkim naporima koji se preduzimaju i potvrđena spremnost Moskve da doprinese političko-diplomatskom procesu s ciljem postizanja dugoročnog mira u regionu. Jedna od tema bilo je i pitanje iranskog nuklearnog programa.
Ranije je iransko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo da su ministri razgovarali i o poziciji Irana u okviru rešavanja sukoba sa SAD.
"Iranski ministar spoljnih poslova je u razgovoru sa Lavrovom razgovarao o tekućim inicijativama i stavovima Irana u vezi sa rešavanjem sukoba sa Sjedinjenim Državama", precizira se u saopštenju iranskog spoljnopolitičkog resora.
Aragči je nedavno bio u zvaničnoj poseti Rusiji, gde se sastao sa predsednikom Vladimirom Putinom i ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom.
"Sa svoje strane, učinićemo sve što odgovara vašim interesima, kao i interesima svih naroda regiona, kako bi se taj mir postigao što je brže moguće. Vama je naš stav dobro poznat", podvukao je šef ruske države.