Evropska unija je napravila dva izuzetka od ograničenja cena za ruske naftne derivate, proizlazi iz objašnjenja objavljenog na sajtu Evropske komisije. Reč je o proizvodima napravljenim od ruskih sirovina u drugim zemljama, kao i kada se ruski naftni proizvodi mešaju sa stranim.
"Ako se ruski naftni proizvodi prerađuju u trećoj zemlji mešanjem sa naftnim proizvodima druge države, onda se ruski proizvodi više ne smatraju ruskim i ne primenjuje se gornja granica cena", navodi se u dokumentu.
Kako je objašnjeno u Evropskoj komisiji, kao rezultat mešanja, pojavljuje se proizvod sa drugačijim carinskim kodom, koji se može prodavati bez uzimanja u obzir ograničenja cena, a evropski pružaoci usluga dobijaju mogućnost da slobodno pružaju usluge osiguranja i transporta.
Petog februara stupila je na snagu zabrana uvoza ruskih naftnih derivata u EU i ograničenje cene na njih je stupilo na snagu. Granica je postavljena na 100 dolara po barelu za naftne proizvode kojima se trguje uz premiju u odnosu na referentnu naftu i 45 dolara po barelu za one kojima se trguje uz popust.
Slično ograničenje cena nafte je na snazi od decembra - 60 dolara po barelu. Sirovine koje se ne uklapaju u ove granice zabranjene su za prevoz morem kompanijama zemalja koalicije. Pored Evropske unije i zemlje G7, među kojima su SAD, Australija, Kanada, Japan i Ujedinjeno Kraljevstvo, učestvuju u mehanizmu gornje granice cena.
Kao odgovor na ove akcije, Rusija je pripremila kontrasankcije. Krajem prošle godine, predsednik Vladimir Putin potpisao je ukaz o zabrani isporuke nafte i naftnih derivata ako je ugovorom sa ugovornim stranama direktno ili indirektno predviđeno ograničenje cene. Za naftu zabrana važi od 1. februara, za naftne derivate datum mora da odredi vlada. Ukupno trajanje uredbe je ograničeno na 1. jul 2023. godine.