Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov rekao je da je Moskva sigurna da će se SAD suočiti sa posledicama nakon objavljivanja istrage o umešanosti Vašingtona u eksplozije na gasovodima "Severni tok 1 i 2", uprkos tome što američki zvaničnici sve negiraju, prenose "RIA Novosti".
"Jučerašnja publikacija je potvrdila ono što smo mi već znali. Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova juče je rekla da nikada nismo sumnjali da su SAD, eventualno još neke članice NATO-a, umešane u ovu nečuvenu sabotažu", rekao je Rjabkov.
Prema njegovim rečima, bila je očigledna i veoma primetna želja zapadnjaka nakon eksplozija da završe pitanje istrage, uspore i spreče ruske predstavnike da rade svoj posao. Kako je naveo, "sakrivali su se iza demagoške izjave da se radi o previše osetljivim zapletima".
"Ovo je takođe bio jasan znak da stvar nije bila čista. Kako i u kojim formatima dalje, s obzirom na Heršovu publikaciju, to je posebno pitanje. Mislim da će posledice ovoga biti i da one jednostavno ne mogu da se ne pojave, uprkos svim brojnim demantima koji su odmah usledili od zvaničnika iz Vašingtona", naglasio je on
Američki novinar, dobitnik Pulicerove nagrade Simor Herš rekao je da su tokom NATO vežbi "Baltops" u leto 2022. godine, američki ronioci postavili su eksploziv ispod "Severnog toka", koji su Norvežani aktivirali tri meseca kasnije.
On je naveo da je nakon početka Specijalne vojne operacije u Rusiji, američki predsednik Džozef Bajden video gasovode kao način da Vladimir Putin koristi prirodni gas za "svoje političke i teritorijalne ambicije".
Američki predsednik odlučio je da uništi Severni tok posle više od devet meseci tajnih razgovora sa timom za nacionalnu bezbednost, rekao je Herš. Kasnije je Pentagon rekao da SAD nemaju nikakve veze sa miniranjem ruskih izvoznih gasovoda Severni tok prošle godine.
Peskov: Zašto Heršov tekst nije izazvao veću pažnju na Zapadu?
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je primetio da je iznenađujuće što istraga američkog novinara Simora Herša o Severnom toku nije dobila veću pažnju na Zapadu.
Prema njegovim rečima, ne samo ruskim, već i zapadnim medijima, je sada dužnost da, kada analiziraju bilo koji govor u SAD i u Vašingtonu, obrate pažnju na publikaciju američkog novinara.
"Nažalost, ovaj ozbiljan, i donekle kontroverzan članak o navodnoj umešanosti Bele kuće u organizovanje terorističkih napada na kritičnu energetsku infrastrukturu u Baltičkom moru nije bio propraćen u zapadnim medijima onoliko koliko se to očekuje, što ne može, a da ne izazove naše iznenađenje", rekao je Peskov.
Zapadne zemlje pokušavaju tiho da utiču na istragu o napadima na Severni tok, o čemu, prema rečima Peskova, svedoči međunarodna reakcija na tekst američkog novinara.
"Ovaj materijal bi trebalo da izazove ubrzanje istrage koja se vrši na međunarodnom nivou. A mi vidimo suprotno, pokušaje prećutnog pomeranja fokusa sa istrage", rekao je portparol Kremlja.
Prema rečima Peskova, pojedine informacije iz članka se mogu osporiti, neke treba dokazati, ali je izuzetan po dubini analize, skladnosti i preciznosti. Ignorisati ovaj tekst, nastavlja Peskov, bi u najmanju ruku bilo nepravedno, posebno za takvu zemlju kao što je Nemačka, koja je kao nakon terorističkog napada lišena veoma važnog energetskog objekta.
Oni koji su izvršili napad na Severni tok 1 i 2 mogu to da ponove bilo gde u svetu, izjavio je Peskov i dodao da je nema mnogo zemalja koje su mogle da izvrše takav akt sabotaže.
"Ovo je veoma, veoma opasan presedan. Ako je neko to jednom počinio, može drugi put da uradi bilo gde u svetu. Rusija je i ranije davala izjave o podacima koje ima a koji ukazuju na umešanost Anglosaksonaca u organizovanje ovog čina sabotaže. Nema mnogo zemalja u svetu koje mogu da izvrše takav akt sabotaže", dodao je portparol Kremlja.
Na kraju je podsetio da je Rusija mnogo puta pokušavala da učestvuje u istrazi terorističkih napada na Severni tok, ali su svi ovi pokušaji odbijeni.