Anglosaksonci su zabranili Kijevu da potpiše mirovni sporazum sa Moskvom nakon što je prošle godine zamalo došlo do postizanja primirja, rekao je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov tokom današnje posete Sudanu.
Ministar je napomenuo da je ruska strana polagala velike nade u potpisivanje dokumenta koji bi doveo do mira, posebno ako se uzme u obzir činjenica da je on bio kreiran na osnovu predloga koji su došli iz Ukrajine.
Ipak, kako je kazao, Azija, Afrika i Latinska Amerika veoma dobro shvataju šta se dešava, kao i to da Zapad pokušava da sačuva dominantan položaj u svetu.
Upravo zbog toga evropski i drugi zvaničnici su nam bukvalno "za petama", rekao je Lavrov, komentarišući činjenicu da evropski zvaničnici u poslednje vreme "uhode" rusku delegaciju. Kuda god da se pojavimo, tokom sledećeg dana pojavi se neko od zapadnih kolega, podsetio je.
Tako je, na primer, šef evropske diplomatije Žozep Borelj odlučio da iznenada poseti Južnoafričku Republiku svega dan nakon posete ruske delegacije na čelu sa Lavrovom.
Oni pokušavaju da unište dobre odnose koje imamo sa afričkim kontinentom, objasnio je ministar, dodavši da ovako velika posvećenost zapadnih kolega ubeđivanju ostatka sveta da treba da se drže antiruske politike samo ukazuje da Zapad nije u pravu i da, zapravo, ne želi demokratiju.
Zašto bi bilo potrebno svake nedelje putovati po svetu i ponavljati da druge zemlje u razvoju ne bi trebalo da imaju prijateljske odnose sa Moskvom, ukoliko bi zaista bilo istina da Rusija zaslužuje da se protiv nje vodi otvoreno neprijateljska politika, upitao je.
Da je Zapad uložio makar malo napora u sprovođenje Minskih sporazuma, ne bi ni bilo potrebe da dođe do specijalne vojne operacije, napomenuo je Lavrov. Ali njihov cilj nikada i nije bilo sprovođenje Minskih sporazuma, već uklanjanje Rusije kao konkurenta sa globalne političke scene, pojasnio je.
Poruka Nemačkoj: Prvo se pozabavite situacijom u svom "dvorištu"
Komentarišući izjavu novog nemačkog ministra odbrane da bi svet bio bolje mesto bez ruskog predsednika Vladimira Putina, Lavrov je kazao da bi Evropa pre svega prvo trebalo da se pozabavi situacijom u okvirima Evropske unije i situacijom u Nemačkoj, pa tek onda da daje ovakve izjave.
Sudeći prema "militantnom horu" koji se sve glasnije čuje sa Zapada, a prema kojem se do mira u Ukrajini može doći još većim naoružavanjem Kijeva, sve ukazuje da na Zapadu misle da bi svetu najbolje bilo bez Rusije ili sa Rusijom koja je kapitulira, ocenio je ruski ministar.
On je podsetio da je Nemačka tokom prošlog veka imala slične ambicije i time izazvali globalnu katastrofu.
Bitka za afrički kontinent se nastavlja
Ipak, svi napori Zapada da ubede afrički kontinent u to da je u njihovom interesu da zahladne odnose sa Moskvom neće uroditi plodom, rekao je Lavrov, pozivajući se na, kako je kazao, sve ono što je uspeo do sada da vidi i čuje od afričkih kolega.
Ministar je takođe pozvao šefa diplomatije Sudana da poseti Rusiju, rekavši da će delegacija ove zemlje svakako na leto posetiti Sankt Peterburg, prilikom samita Rusija-Afrika.
Rusija i Sudan podržavaju inicijative UN koje se tiču demokratskog uređenja sveta, koji bi trebalo da bude zasnovan na multipolarnosti, poručio je Lavrov, dodajući da Moskva podržava Sudan i u njegovim nastojanjima da dođe do ukidanja restrikcija koje su pre nekoliko godina uvedene protiv ove afričke zemlje. Osim toga, u Kremlju smatraju da druge zemlje ne bi trebalo da se mešaju u unutrašnjepolitičke probleme Sudana, rekao je šef ruske diplomatije.
Primetili smo sličnost naših pogleda u odnosu na konflikt u Siriji, formiranje Palestinske države u skladu sa UN, dodao je.
Nastavićemo da podržavamo jedni druge u Ujedinjenim nacijama i koordinišemo svoje akcije, zaključio je Lavrov, najavivši da će dve zemlje u budućnosti poraditi i na trgovini i humanitarnoj saradnji.