Rjabkov: Isporuka oružja Ukrajini neće ojačati bezbednost Zapada
Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov rekao je da Zapad mora da shvati da isporuka oružja Ukrajini neće ojačati njegovu bezbednost, prenose "RIA Novosti".
"Od neprijateljskih zemalja može se očekivati bilo šta, ali moraju da računaju i na rizike, jer ono što rade ni na koji način neće ojačati njihovu bezbednost", rekao je Rjabkov odgovarajući na pitanje kako će Ruska Federacija reagovati na moguće snabdevanje Kijevu borbenih aviona.
Rusija je ranije poslala notu zemljama NATO-a zbog isporuke naoružanja Ukrajini. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov istakao je da će "svaki teret koji sadrži oružje za Ukrajinu postati legitimna meta za Rusiju".
Ministarstvo spoljnih poslova Ruske Federacije saopštilo je da se zemlje NATO-a "igraju vatrom" isporukom oružja Ukrajini.
Ne vidimo poboljšanje bilateralnih odnosa sa SAD
Rjabkov je naglasio da Rusija ne vidi poboljšanje bilateralnih odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama u nekoj bližoj budućnosti.
"Ne mislim da ćemo u bližem periodu videti neku vrstu stabilizacijskog trenda ka poboljšanju bilateralnih odnosa sa Sjedinjenim Državama. Ne postoje preduslovi za to", naveo je on.
Prema njegovim rečima, u SAD je formiran konsenzus elita na antiruskim osnovama i da se zdravorazumski predstavnici političkih informacionih krugova mogu nabrojati na prste ruke.
"Mnogo je više onih koji žude za strateškim porazom Ruske Federacije. Takvog poraza neće biti, a Amerikanci samo treba da pažljivo odvagaju rizike povezane sa njihovim mahnitim nepromišljenim političkim kursom", dodao je on.
Rusija ne želi da START postane žrtva američke politike
Ruski diplomata je istakao da Rusija ne bi želela da Ugovor o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START) postane još jedna žrtva američke "politike demontaže bezbednosne arhitekture".
"Ne bismo želeli da ovaj sporazum postane još jedna žrtva američkog kursa ka razbijanju ključnih karika, elemenata međunarodne bezbednosne arhitekture zarad sopstvenih interesa, kao što se dešavalo u prošlosti i više puta se manifestovalo u različitim segmentima nedavnog perioda", naglasio je on.
Vašington i Brisel koriste energiju kao oružje
Vašington i Brisel, nakon što su optužili Moskvu da koristi energiju kao oružje decenijama, sada i sami koriste energiju u vojne svrhe, ocenio je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova.
"Pitanje ko sada koristi energiju kao oružje treba da se postavi pre svega Vašingtonu i Briselu. Ljudi koji su decenijama demagoški, licemerno optuživali Moskvu da koristi energiju kao oružje, a pouzdanijeg snabdevača energentima svih ovih godina jednostavno nije bilo. Oni sada besramno upravo to rade i smatraju da je to sasvim prihvatljivo", naglasio je on.
Zajednički sveobuhvatni plan akcije nije sahranjen, već se "nalazi na jedinici intenzivne nege"
Rjabkov je dodao da se ne može reći da je Zajednički sveobuhvatni plan akcije (JCPOA) sahranjen, ali da se "nalazi na jedinici intenzivne nege", dok strane u sporazumu periodično potvrđuju svoju privrženost osnovnim principima postavljenim u njemu.
"Ne bih rekao da je JCPOA sahranjen, već da se nalazi na jedinici intenzivne nege. Uučesnici ovog sporazuma periodično potvrđuju svoju privrženost osnovnim shvatanjima koja su u njemu postavljena, što je uspešno pomoglo da se obezbedi stabilnost regionalne bezbednosti do trenutka jednostranog, prkosnog povlačenja Sjedinjenih Država iz navedenog sporazuma".
Kako je naveo Rjabkov, što se tiče JCPOA, nije sve izgubljeno, jer kako smatraju u Rusiji, "ne postoji razumna i zdrava alternativa ovom sporazumu".
On je dodao da će se o temi JCPOA razgovarati i sa generalnim direktorom Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafaelom Grosijem, koji trenutno boravi u Rusiji.
"Očekujemo detaljan razgovor sa njim ne samo na temu stvaranja zaštitne zone oko Zaporoške nuklearke, koja je pod ruskom jurisdikcijom i predstavlja objekat čiju bezbednost obezbeđuje ruska strana, već i o drugim aspektima", zaključio je Rjabkov.