Bivši šef Pentagona Mark Esper priznao je u najnovijem videu ruskih prankera Vovana i Leksusa da Ukrajinci rade "prljav posao kojim u SAD nikada ne bi hteli da se bave", te da im je zbog toga potrebno pružiti dodatnu vojnu podršku, uključujući i rakete dugog dometa, jer im "vreme ističe".
U razgovoru sa, kako je Esper mislio, bivšim ukrajinskim predsednikom Petrom Porošenkom, koji je, podsetimo, pre osam godina potpisao Minske sporazume i sa kojim je Esper tad blisko sarađivao, bivši američki ministar odbrane se "opustio" i priznao da "nema smisla braniti Ukrajincima da gađaju teritoriju Rusije".
Pritom, on je upozorio da treba oprezno postupati kako se ruski narod ne bi objedinio oko ruskog predsednika Vladimira Putina, a Kijev izgubio podršku NATO-a.
"Mislim da imate suvereno pravo da nanosite udare po bilo kom objektu koji poželite. Hrabri ukrajinski narod radi prljav posao kojim mi ovde u SAD nikada nismo hteli da se bavimo. Eto zbog čega treba da nastavimo da vas podržavamo na svaki mogući način, Moramo da nastavimo da podržavamo borbu do kraja", rekao je Esper, potvrdivši da bi situacija mogla da se promeni ukoliko bi u Rusiji došlo do revolucije, koju američko rukovodstvo iščekuje.
Vašington treba da nastavi da Kijevu šalje dodatno naoružanje, uključujući i ATACMS koje već dugo traži, kazao je Esper, nakon čega je dodao da se ne slaže sa američkim predsednikom Džozefom Bajdenom koji zahteva veću transparentnost kada je reč o isporuci američkog naoružanja.
Ovo se dešava jer u obe partije, Demokratskoj i Republikanskoj, postoje određene struje koje ne razumeju zašto je potrebno nastaviti s podrškom Kijevu.
Međutim, kako je upozorio, iako je transparentnost bitna, trenutno nije vreme za takva pitanja jer vreme ističe.
Ipak, bivši američki ministar je priznao da ga zabrinjava činjenica da bi američko oružje moglo završiti u pogrešnim rukama.
"Kritikovao sam Bajdena što reaguje sporo i ne želi da (Ukrajini) pošalje određeno naoružanje. Mislim da treba da isporučimo Ukrajini ATACMS kako bismo onesposobili mesta sa kojih puštaju iranske dronove sa Krima. Brine me jedino da li će naša tehnologija, koju Rusi mogu preuzeti, biti predata Kinezima ili Irancima. To je jedino što može izazvati zabrinutost. Na to se mora obratiti pažnja. Možete da napadate Rusiju koristeći bilo koje oružje", rekao je, dok je, sa druge strane, oduševljeno prokomentarisao napade na Krimski most.
Ipak, za "patriot" sisteme je, kako je ocenio, već kasno, iako je dobro što će stići. Oni su Kijevu potrebni sada, a ne za šest ili osam meseci, kada će, prema njegovim rečima, biti isporučeni.
"Ne znam šta vam govore iz administracije Bajdena, ali mislim da je (za 'patriot') već kasno. Oni su vam potrebni sada. Bili su vam potrebni još prošlog meseca", pojasnio je.
Zbog toga je Esper predložio da Kijev u razgovoru sa Belom kućom predloži da se ukrajinski vojnici već sada obučavaju za korišćenje, na primer, ATACMS, kako bi, ukoliko bude dogovorena njihova isporuka, vojnici mogli odmah da ih koriste.
Ovo je izuzetno bitno, jer su vreme, kao i činjenica ko ima inicijativu na frontu, jako bitni za uspeh, zaključio je.
Američkoj administraciji je potrebno vreme kako bi donelo odluku o isporuci ATACMS, te je zbog toga potrebno da Kijev nastavi da pritiska i zahteva ove sisteme, pojasnio je.
Esper je dodao da Mark Mili, načelnik Generalštaba SAD, podržava njegovu ideju, kao što bi je najverovatnije podržale Poljska i baltičke zemlje, ali da misli da se tome ipak protive Francuska i Nemačka.
Komentarišući ubistvo Darje Dugine, bivši ministar odbrane SAD preporučio je Kijevu da ne napada samo one koji podržavaju Putina, već da svoje napore koncentriše na logističke centre i vojna skladišta.
"Mislim da imate pravo da vršite takve akcije (na ruskoj teritoriji)", odobrio je Esper.
O Trampu i američkim snagama u Evropi
Komentarišući bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa, u čijoj se partiji nalazi, Esper je kazao da nije imao kontakt sa njim već više od dve godine, i da smatra da on nije najbolji izbor za SAD, bez obzira na to što je on uradio neke dobre stvari za zemlju i što podržava Ukrajinu.
Kao primer, zbog čega smatra da Tramp nije najbolje rešenje za Sjedinjene Američke Države, naveo je to da su njih dvojica imali različite poglede na to koliko bi, zapravo, trebalo širiti američki vojni uticaj u Evropi, pre svega na istoku.
Esper je smatrao da bi američke vojnike trebalo poslati dalje u Poljsku, Rumuniju, Bugarsku i baltičke zemlje, dok se Tramp sa tim nije slagao. On je zahtevao da se američki vojnici vrate kući iz tih zemalja.
Amerikanac je otišao još dalje kada je rekao da smatra da su Rusi problem, jer ih ima i u Gruziji, Azerbejdžanu, Moldaviji, Jermeniji, ali i Africi.
"Oni su problem. Problem je Putin", izjavio je.
O Minskim sporazumima
A svi problemi su, kako je naveo, započeli 2014. godine, i još pre, 2008. godine sa Gruzijom.
Za sve je kriva "naša nesposobnost da se usprotivimo Putinu", rekao je, dodajući da misli da je američko povlačenje iz Avganistana, koje je ocenio kao nešto "užasno" i grešku, dalo podsticaj ruskom lideru da započne vojnu operaciju u Ukrajini.
Ceo razgovor prankera sa bivšim šefom Pentagona možete pogledati ovde.
Podsetimo, ruski prankeri su 2. februara razgovarali i sa Džonom Boltonom, bivšim savetnikom američkog predsednika za pitanja nacionalne bezbednosti.
Bolton je kazao da smatra da treba pojačati sankcije protiv Kremlja i dodao da treba zaustaviti pokušaje Berlina i Pariza, ali i drugih zemalja, da razgovaraju sa Moskvom. On je priznao i da je pokušao da odgovori beloruskog lidera Aleksandra Lukašenka od podrške Putinu.