Sjedinjene Američke Države, paralelno sa nastalom pauzom u ukrajinskom mirovnom procesu, pojačavaju ekonomski pritisak na Rusiju, izjavio je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov, prenose RIA Novosti.
"Paralelno sa tom pauzom u ukrajinskom regulisanju ide i pojačavanje ekonomskog pritiska na nas. Evo, naveo sam primer 'Rosnjefta' i 'Lukoila'. Skoro ceo njihov međunarodni biznis Amerikanci žele da preuzmu, radeći sa različitim državama, kako na severu Afrike, tako i u Srbiji, Mađarskoj i na drugim mestima", istakao je, govoreći na Međunarodnom naučno-stručnom forumu "Primakovska čitanja".
Takođe, napomenuo je da SAD žele da otkupe evropski deo "Severnih tokova" kako bi preprodavale ruski gas.
"Sada Amerikanci vode pregovore, barem su nam rekli da imaju takav plan – da otkupe evropski deo 'Severnih tokova'. Da ih obnove i stave pod svoju kontrolu. Pa tamo, osim našeg gasa, ništa drugo ne može da se pumpa. Znači, mi ćemo pumpati gas, a oni će ga preprodavati, mislim, sa dobrom doplatom", naglasio je šef ruske diplomatije.