Lavrov i Zaharova jedinstveni u kritici OEBS-a

U organizaciji napadaju Rusiju, ali na činjenice nemaju šta da odgovore, primetio je šef ruske diplomatije

Marija Zaharova, portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije prokomentarisala pokušaje Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) da se predstavi kao posrednik u rešavanju ukrajinskog sukoba.

"Najsmešnije je to što oni i dalje pretenduju na ulogu 'posrednika' u rešavanju sukoba u Ukrajini. Sećam se kako su se ponašali na liniji dodira, špijunirali su pod zastavom OEBS-a u korist zapadnih zemalja", napisala je ona na svom Telegram kanalu.

Ranije je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je da bi lično bio za istupanje Rusije iz OEBS-a, ali da je konačna odluka u nadležnosti predsednika Rusije Vladimira Putina.

"OEBS je, naravno, polumrtva organizacija. Iskreno ću reći, o tome sam razgovarao i raspravljao sa Aleksandrom Gruškom. To je pitanje o kome odlučuje predsednik, ali bih ja sigurno izašao iz te organizacije da ne postoji jedna okolnost: drugi neće izaći", rekao je Lavrov na Međunarodnom forumu "Primakovska čitanja".

Dodao je da, ako bi Rusija sama izašla, to ne znači da bi joj bilo neprijatno.

"Ipak, nije zgoreg imati platformu na kojoj vas javno, u vašem prisustvu, zasipaju blatom, običnim blatom zahvaćenim iz bare, a vi istovremeno imate priliku da iznesete činjenice. Na činjenice oni koji su vas prethodno napadali više nemaju šta da odgovore. Zato ostajemo tamo, ali savršeno dobro razumemo značaj te strukture", dodao je ruski ministar spoljnih poslova.