Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov rekao je danas da na Zapadu ne govore istinu kada pričaju o onome šta se desilo na Severnom toku i ko je kriv za tu sabotažu.
"Zapad sada radi isto ono što je radio i pre sa Minskim sporazumima, koji su pre osam godina bili potpisani sa ciljem uspostavljanja mira na Donbasu", rekao je šef ruske diplomatije.
Podsetimo, američki novinar Simor Herš detaljno je objasnio kako je američka CIA u saradnji sa Norveškom digla u vazduh ruski gasovod Severni tok, a potom za to optužila Moskvu. Vašington je, naravno, odmah demantovao izveštaj novinara.
Rusija je zatražila od UN da istraži sabotažu, ali su se iz ovog međunarodnog tela ogradili od toga, poručujući da nemaju mandat za tako nešto. Ipak, Rusija, kako je danas rekao Lavrov, neće odustati od toga da se u okviru UN sprovede istraga sabotaže i pripremi posebna sednica Saveta bezbednosti UN na ovu temu.
"Šta vrede nedavna cinična priznanja bivših lidera Nemačke i Francuske, Merkelove i Olanda, da su im Minski sporazumi, koje je odobrio Savet bezbednosti UN, bili potrebni samo da bi dobili na vremenu i omogućili Kijevu da ojača svoj vojni potencijal. Jednostavno rečeno, svi su nas lagali, kao što i sada lažu, kada govore o sabotaži gasovoda, skrivajući pravu istinu o napadima na Severni tok", rekao je danas Lavrov tokom svog izlaganja u Dumi Rusije.
Ministar je podsetio da pomenuti evropski zvaničnici nisu jedini koji su javno priznali da su dogovori iz Minska bili obmana. O tome su, kako je napomenuo, govorili i bivši i sadašnji ukrajinski predsednik Petar Porošenko i Vladimir Zelenski.
Kasnije tokom dana, na sledećoj konferenciji, ministar je dodao da je Simon Herš otkrio pravi razlog za sabotažu gasovoda u Baltičkom moru. Cilj je bilo ne dopustiti Berlinu da se oseti kao energetski stabilna zemlja, koja bi jeftin i stabilan gas dobijala preko čak dva gasovoda Severnog toka.
Incidenti su bili način da se spreči nezavisnost i rast Nemačke, kako ona nikada u skorijoj budućnosti ne bi pomislila da na međunarodnoj sceni istupi kao samostalan igrač.
"Svaki put kada su Rusija i Nemačka imale dobre odnose i razvijale veliki broj zajedničkih projekata, u Evropi je situacija bila stabilna. Ipak, tada nisu bili zadovoljne kolege preko okeana i sa druge strane La Manša", objasnio je Lavrov.
Lavrov: Menjamo koncepciju naše spoljašnje politike, okončaćemo monopol Zapada
U tom kontekstu, ministar je istakao da će Rusija nastaviti da se bori protiv uticaja koji dolaze sa Zapada, kao i da će njeni glavni napori biti usmereni na to da se stavi tačka na dominantnu ulogu Zapada na međunarodnoj sceni.
"Pokušaji Zapada da izoluje Rusiju nisu uspeli. Naši protivnici su primorani da to priznaju", dodao je ministar.
Prema njegovim rečima, politika ruskog predsednika Vladimira Putina pokazala je svoju efikasnost kada je reč o odbrani nacionalnih interesa zemlje. Moskva će se ubuduće zalagati da egoistični interesi Zapada ne budu glavni faktor koji će uticati na međunarodnu politiku i boriće se protiv svih onih koji pokušavaju da Rusiju unazade.
Iz tog razloga, Moskva menja koncepciju svoje spoljašnje politike. Ona će sadržati odredbe u kojima se govori o tome da je potrebno okončati monopol Zapada i vratiti se politici koja će biti zasnovana na principu balansa interesa svih zemalja, kao što je i predviđeno ustavom Ujedinjenih Nacija, objasnio je šef ruske diplomatije. U isto vreme, on je podsetio da na Zapadu neretko pribegavaju obmani, lažima, pa čak i pretnjama u slučaju da se neka država usprotivi zahtevima anglosaksonaca.
Lavrov: Zapad se dugo pripremao za hibridni rat protiv Rusije
Komentarišući aktuelni hibridni rat protiv Moskve, Lavror je kazao da se Zapad za njega spremao dugi niz godina i da je njegov glavni cilj - pretvoriti Rusiju u izolovanu, odbačenu zemlju.
"Glavni cilj ovog rata nije nepoznat: to nije samo poraz naše zemlje na bojnom polju uz uništenje naše ekonomije, već i da budemo okruženim sanitarnim kordonom, a zatim i pretvoreni u nešto nalik na odbačenu zemlju", objasnio je Lavrov.
Lavrov: Pariz je počinio brojne krvave zločine na afričkom kontinentu
Tokom izlaganja, ministar spoljnih poslova Rusije osvrnuo se i na izjave koje dolaze iz Francuske, a koje se tiču nedavnih poseta ruske delegacije afričkom kontinentu.
Podsetimo, Ministarstvo spoljnih poslova Francuske optužilo je Moskvu da se bavi neokolonijalnom politikom, dok su iz Rusije napomenuli da je poseta šefa ruske diplomatije tom kontinentu izazvala veliku pomamu. Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova objasnila je da su šef evropske diplomatije, ali i drugi evropski zvaničnici, u roku od nekoliko dana od posete Lavrova nekoj od afričkih zemalja organizovali slične posete tim državama kako njihov uticaj ne bi opao.
"Pariz, koji je, zajedno sa ostalim evropskim zemljama, počinio brojne krvave zločine na tom kontinentu, a danas otvoreno Afriku smatra svojim dvorištem, optužuje Moskvu za neokolonijalnu politiku, iako je ona imala glavnu ulogu u oslobađanju kontinenta od dugogodišnjeg kolonijalnog ugnjetavanja i formiranja državnosti ovih zemalja, poručio je Lavrov.
Lavrov: Budućnost sveta je u rukama Rusije i Kine
Kada je reč o Kini i saradnji sa Pekingom, Lavrov je poručio da Moskva nastavlja svoju dobru saradnju sa kineskim partnerima sa fokusom na strateško partnerstvo između dve zemlje.
"Naša saradnja sa Kinom do sada je dostigla izuzetno visok nivo koji je bez presedana. Sadašnji odnosi Moskve i Pekinga su temelj nove buduće politike sveta", izjavio je ministar.
U skorijoj budućnosti planiran je niz novih kontakata između dve zemlje, uključujući i one koji će biti na visokom nivou, dodao je.
Osim toga, Moskva razvija vrlo dobre ili, kako je ministar rekao, "posebne strateške odnose" i sa Brazilom, Iranom, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Egiptom, Turskom, Saudijskom Arabijom, Južnoafričkom Republikom.
Lavrov: Optužbe Moldavije i Ukrajine nisu istinite
Ministar se dotakao i druge aktuelne teme – optužbi Kijeva i Kišinjeva da Moskva, navodno, priprema promenu vlasti u Moldaviji, koja bi bila praćena velikim demonstracijama u toj zemlji.
Lavrov je kazao da te izjave nisu istinite i, baš kao portparolka ministarstva Marija Zaharova, tvrdi da su to sve pokušaji Kišinjeva da skrene pažnju sa izuzetno loše društvene i ekonomske situacije u zemlji. Sa druge strane, Kijev i njegovi saveznici, prema njegovim rečima, ovakvim optužbama pokušavaju da oslabe uticaj Ruske Federacije po pitanju Pridnjestrovlja i Gagauzije, Autonomne teritorijalne jedinice Moldavije. Njihov cilj je da ruski mirotvorci napuste teritoriju Moldavije, poručio je Lavrov.
Podsetimo, predsednica Moldavije Maja Sandu je poslednjih dana poručila da bi u neredima koje očekuje mogli učestvovati i državljani Srbije i Crne Gore. Nekim navijačima Partizana zbog toga je juče bio zabranjen ulazak na teritoriju te zemlje sa aerodroma u Kišinjevu. Među 12 navijača bilo je i četiri žene.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić odreagovao je na izjavu moldavske predsednice, zatraživši precizno objašnjenje o kojim se tačno pojedincima radi, rekavši da ovakve neproverene informacije narušavaju ugled Republike Srbije.