Ruska vojska je uništila većinu vojne tehnike koju je zapad predao Ukrajini, saopštila je Spoljnoobaveštajna služba.
"Spoljnoobaveštajna služba raspolaže informacijama da su u periodu agresije na Rusiju od decembra 2021. godine, zemlje NATO-a isporučile Oružanim snagama Ukrajine 1.170 sistema PVO, 440 tenkova, 1.510 pešadijskih vozila, 655 artiljerijskih sistema", navodi se u izveštaju.
Pored toga, Kijev je od svojih saveznika dobio 9.800 raketa za višecevne raketne bacače, 609.000 protivtenkovskih projektila i 1.206.000 granata.
"Većinu vojne opreme koju je Zapad isporučio uništile su ruske trupe", istakla je Spoljnoobaveštajna služba.
Rusija je prošlog proleća poslala protesnu notu zemljama NATO-a zbog isporuke oružja Ukrajini. Ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov istakao je da bi svaki teret koji sadrži vojnu opremu postao legitimna meta Rusije.
Prema rečima diplomate, SAD i alijansa su direktno uključeni u sukob – ne samo snabdevanjem oružja, već i obučavanjem osoblja u Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Italiji i drugim zemljama.
Ukrajinci se spremaju za odbranu Časov Jara
Ukrajinska vojska sprema se za odbranu terena kod grada Časov Jara, zapadno od Bahmuta, poručio je danas potpukovnik LNR u penziji Andrej Maročko.
"U delu kod naselja Časov Jara primećeno je povećanje utvrđenja i kontingenta ukrajinskih trupa. Protivnik aktivno minira puteve koji se mogu koristiti za prilaz njihovim pozicijama i gradi druge barijere", izjavio je Maročko za "RIA Novosti".
Podsetimo, Časov Jar je bitno mesto jer se koristi za snabdevanje Oružanih snaga Ukrajine. Blokada puta koji vodi ka gradu omogućila bi ruskim snagama da lakše i brže oslobode Bahmut, ocenio je prethodno vršilac dužnosti šefa DNR Denis Pušilin.
Jugoistočno od Časov Jara, prema rečima penzionisanog potpukovnika iz LNR, ukrajinski vojnici daljinski miniraju okolna mesta zabranjenim protivpešadijskim minama "Lepestok".
Savetnik Pušilina Jan Gagin potvrdio je danas za medije da ukrajinska vojska koristi zabranjeno naoružanje, koje se može klasifikovati kao hemijsko.
"Protivnik pokušava da koristi hemijsko oružje od početka konflikta, od 2014. godine. Za njega nema nikakvih pravila", rekao je Gagin, dodajući da se najčešće koriste gasne granate iz SAD, Ujedinjenog Kraljevstva ili Izraela.
Prema njegovim rečima, određeni broj boraca na ovaj način zadobio je povrede u borbama u pravcu Bahmuta, a tokom leta bili su slučajevi i korišćenja otrovnih aerosola, toksičnih jedinjenja koji mogu izazvati trovanje ili smrt, putem korišćenja poljoprivrednih kvadrokoptera (malih letećih objekata).