Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji jutros je doputovao u Moskvu, prenose ruski mediji.
Neposredno pred posetu, Ministarstvo spoljnih poslova Kine saopštilo je da Peking ostaje privržen svojim principima i da će nastaviti da "promoviše" razgovore o miru i da bude konstruktivan partner po pitanju ukrajinskog konflikta. Ovo je, kako se navodi u zvaničnom saopštenju ministarstva, kineski diplomata napomenuo u razgovoru sa američkim kolegom, državnim sekretarom SAD, Entonijem Blinkenom.
Iako je partnerstvo Moskve i Pekinga strateško, saradnja Rusije i Kine ne uključuje savezništvo koje bi bilo usmereno protiv bilo koje druge zemlje, istakla je kineska strana.
"Naše sveobuhvatno strateško partnerstvo ne zasniva se na savezništvu koje je usmereno protiv drugih zemalja i nema za cilj konfrontaciju. Ovakva saradnja suvereno je pravo bilo koje dve zemlje. Nećemo dozvoliti da Sjedinjene Američke Države na bilo koga upiru prstom ili da vrše pritisak na rusko-kineske odnose", navodi se u zvaničnom saopštenju kineskog Ministarstva spoljnih poslova.
Ruska prestonica poslednja je tačka na evropskom kontinentu pre nego što se diplomata vrati u Kinu. Glavni cilj njegove posete Evropi bio je pokušaj pronalaska rešenja za ukrajinsko pitanje. Osim Rusije, diplomata je posetio Italiju, Francusku, Nemačku i Mađarsku.
Na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti Vang Ji je izjavio da je Kina sastavila mirovni plan i da će biti predstavljen na dan kada je započeta specijalna vojna operacija. Šef kineske diplomatije upozorio je da bi produžetak sukoba mogao dovesti do još veće eskalacije i problema za Evropu, te da bi se incidenti slični onom koji se desio na Severnom toku mogli ponoviti.
Ipak, u Vašingtonu ne prestaju da upozoravaju Peking da bi produbljivanje odnosa sa Moskvom, a posebno pružanje vojne pomoći, bilo protumačeno kao prelazak svih crvenih linija.
Zbog toga, kako piše ruski "Komersant", Vang Ji je svoju pažnju poslednjih dana usmerio pre svega na razgovore sa evropskim, a ne američkim kolegama, sa kojima se dijalog ne razvija.
"Dok Moskva govori kako kolektivni Zapad na čelu sa SAD nezvanično ratuje protiv Rusije, Peking povlači jasnu liniju između Amerike i njenih zapadnoevropskih saveznika", piše "Komersant", napominjući da su kineski zvaničnici svojim evropskim partnerima stavili do znanja da su zainteresovani za proširenje saradnje sa evropskim kontinentom.
Ipak, kineski "Global tajms" objašnjava da su i u Evropi ogrezli u mržnji prema Rusiji, ali da su u SAD ipak spremni maltene na sve kako bi Moskva bila poražena. Američkim političarima, kako je navedeno, nije bitno kako će se završiti ukrajinski sukob, sve dok Rusija gubi.