Rusija

Glasanje na Ist riveru, Analena Berbok: Povelja UN da važi za Ukrajinu, ali ne i za Srbiju

Pokušaj izolacije Rusije i Vladimira Putina je propao, priznaje čak i "Vašington post"
Glasanje na Ist riveru, Analena Berbok: Povelja UN da važi za Ukrajinu, ali ne i za Srbijuwww.globallookpress.com © Bernd von Jutrczenka

Članice Generalne skupštine UN-a usvojili su rezoluciju kojom se "poziva na mir u Ukrajini" i povlačenje Rusije. 

Rezoluciju je podržala 141 zemlja, a protiv je bilo njih sedam: Rusija, Belorusija, Severna Koreja, Sirija, Mali, Eritreja i Nikaragva.

Suzdržane su bile 32 zemlje - među njima i dve najmnogoljudnije zemlje sveta, Kina i Indija.

Tokom glasanja nisu odobreni amandmani Belorusije koji, između ostalog, predviđaju poziv na pregovore i zabranu isporuke naoružanja Kijevu.

Minsk je predložio da se iz dokumenta uklone odredbe koje Moskvu čine odgovornom za početak sukoba i pozivaju je da odmah povuče svoje trupe iz Ukrajine.

Pre glasanja, Analena Berbok, nemačka ministarka spoljnih poslova, "očitala je lekciju" o miru u svom govoru u UN. Ona je istakla da "imamo mirovni plan ispred sebe, a on se zove Povelja UN". 

"Principi Povelje UN, koji se odnose na svaku državu, veoma su jednostavni: suverena jednakost, teritorijalni integritet i zabrana upotrebe sile", izdeklamovala je Berbokova, pokazujući "impozantno" poznavanje onoga što je napisano, ali isto takvo neznanje kada je u pitanju (nedavna) istorija. Ili, naprosto, bahatost.

Jer Nemačka smatra da principi Povelje UN ne važe za Srbiju, takođe članicu UN, kojoj članice NATO-a na najbrutalniji način gaze teritorijalni integritet i suverenitet, počev od upotrebe sile - bombardovanjem. Dakle, ono što ministarka Berbok kaže ali se ne usuđuje da izgovori: Povelja UN važi za sve, osim za Srbiju.

Iako rezolucije Generalne skupštine UN nisu obavezujuće i uglavnom imaju simboličan značaj, Zapadu je jako stalo da kroz njih ostvari pi-ar pobedu. 

Međutim, pokušaj izolacije Rusije i Vladimira Putina je propao, priznaje čak i "Vašington post", navodeći da dve trećine svetske populacije žive u zemljama koje su se uzdržale od osude Rusije kroz pridruživanje zapadnim sankcijama.

Iako američki zvaničnici ističu da je velika većina (141 od 193) članica Ujedinjenih nacija glasala za osudu Rusije zbog započinjanja Specijalne vojne operacije, list ukazuje da su samo 33 države uvele sankcije Rusiji, kao i da sličan broj zemalja Ukrajini šalje oružje.

Osim toga, uprkos naporima Zapada da ruskoj vojnoj operaciji pripiše globalnu inflaciju i prehrambenu krizu, veliki broj zemalja za takvu situaciju krivi upravo zapadne sankcije Rusiji, a ne Rusiju.  

image